Gorące tematy

rampy - najazdy

Rampy, szyny, najazdy...
 • W tej części chcę pokazać urządzenia podobne do tych na zdjęciu obok. Jak łatwo zauważyć mają one umożliwiać wjazd wózkiem do samochodu, czy to z osobą niepełnosprawną, czy też w celu umieszczenia go w przestrzeni bagażowej, jak na zdjęciu poniżej.


  W mniejszych samochodach trzeba specjanie w tym celu obniżyć podłogę, pod stanowiskiem do przewozu wózka.

  W większych samochodach, jak na przykład FORD - Transit, może obejść się bez obniżania podłogi.


  Sama rampa może być odpowiednio masywniejsza oraz zamontowana na stałe. Jej obsługę mogą ułatwiać sprężyny gazowe.


  Oprócz tego blokowanie rampy w położeniu "marszowym" zabezpieczają odpowiednie zatrzaski.

 • A tak wyglada tego typu rozwiązanie zastosowane w OPLU-Vivaro.
 • Lekka konstrukcja (dodatkowo sterowana elektrycznie) przy odpowiednio niskim samochodzie też z powodzeniem zdaje agzamin.
  Ci państwo dzięki odpowiednio delikatnej, składanej konstrukcji rampy, też nie mają problemów z jej obsługą.

  Połączenie cech powyższych konstrukcji, do tego napęd i obniżane zawieszenie, dodatkowo sterowanie przy pomocy pilota, no i mamy prawdziwego "Rolls Royce´a" wśród tego typu systemów.  O tym jak lekkie mogą być to konstrukcje możemy się przekonać ogladając choćby te zjęcia.

  Te na zdjęciach poniżej, również dzięki składanej konstrukcji, mają nawet potoczną nazwę "walizkowe" (suitcase-ramp).

  To o czym wcześniej wspominałem, "walizkowe" rampy - najazdy, to jak widać wcale nie przesada.  Pomimo solidnej konstrukcji są lekkie i składane, a możliwość ich przenoszenia pozwala korzystać z nich w różnych miejscach.  Takie najazdy (nie jestem pewien czy ta nazwa jest właściwa, ale wiele osób tak nazywa te urządzenia),


  mogą mieć różnorodną konstrukcję. Stałą, składaną lub teleskopową, która umożliwia dopasowanie długości do potrzeb osoby korzystrającej z urządzenia w zależności od miejsca, rodzaju wózka (ręczny, elektryczny) czy w końcu siły osoby poruszającej się na tym wózku.


                                   


  Jak widać praktycznie istnieje możliwość wyboru w dwóch grupach: rampy i najazdy. Jednak wśród tych dwóch rodzajów urządzeń jest cała gama wersji, składane, stałe, teleskopowe i z napędem. Napewno każdy znajdzie wśród nich coś odpowiedniego dla siebie i swojej kieszeni.


  poprzednia strona do góry strony