Idea serwisu

Kupujesz używany samochód i nie wiesz na co zwrócić uwagę?
Sprawdź zgłoszone przez innych kierowców słabe punkty interesującego Cię auta.


Znasz typowe słabe punkty lub wady któregoś modelu auta?
Zgłoś je i pomóż innym kierowcom kupić używane auto.

Statystyki

Liczba wpisów5198

Typowych słabych punktów
Daewoo Matiz

13
AutoDiagnoza

Forum

Skarbnica wiedzy

Poznaj dokładniej swoje auto!
Podziel się wiedzą z innymi!

Skarbnica wiedzy

Usterki Daewoo Matiz - Skrzynia biegów

Skrzynia biegów.

słusznie dodany
niesłusznie dodany

1226
5013

Dodał: Berni90, 01.02.2009. Kategoria: inne

Komentarze kierowców

Komentarze (9)  dodaj komentarz

Jarek T.

22.12.2011

Szawert - opiszę moje doświadczenia. Sprawdziłem dźwigienkę wybieraka, ma luzy. Ale najpierw musiałem obczaić jakie wymiary ma mieć podkładka. By inni mogli od razu ulepszać napiszę je: średnica zewn.=19-20; średnica wewnętrzna=12-13, grubość 3mm. Dostałem w Praktikerze zestaw 10. podkładek takich, jaka jest 1. w Matizie. Różnią się tylko średnicą zewn.(w aucie 19mm) i ch wymiary to śr.zewn.19; śr. wewn.13, gr.2mm. Przez grubość, taką jak seryjna po prostu dołożyłem drugą. Nakrętka samohamowna na klucz 13 ocynkowana z wkładką poliamidową jest niezbędna, by wykonać robotę perfect. Odczułem największą poprawę na 1. biegu, dwójka lepiej, ale wciąż to nie to. Wszystkie biegi chodzą precyzyjniej. To wciąż najgorsza skrzynia w zestawieniu nowszych konstrukcji, ale po tym zabiegu bliżej jej do cywilizacji. SZAWERT, b. Ci dziękuję. Mam pytanie do wszystkich - ,,jak wyregulować cięgna?"

Jarek T.

22.12.2011

Szawert - opiszę moje doświadczenia. Sprawdziłem dźwigienkę wybieraka, ma luzy. Ale najpierw musiałem obczaić jakie wymiary ma mieć podkładka. By inni mogli od razu ulepszać napiszę je: średnica zewn.=19-20; średnica wewnętrzna=12-13, grubość 3mm. Dostałem w Praktikerze zestaw 10. podkładek takich, jaka jest 1. w Matizie. Różnią się tylko średnicą zewn.(w aucie 19mm) i ch wymiary to śr.zewn.19; śr. wewn.13, gr.2mm. Przez grubość, taką jak seryjna po prostu dołożyłem drugą. Nakrętka samohamowna na klucz 13 ocynkowana z wkładką poliamidową jest niezbędna, by wykonać robotę perfect. Odczułem największą poprawę na 1. biegu, dwójka lepiej, ale wciąż to nie to. Wszystkie biegi chodzą precyzyjniej. To wciąż najgorsza skrzynia w zestawieniu nowszych konstrukcji, ale po tym zabiegu bliżej jej do cywilizacji. SZAWERT, b. Ci dziękuję. Mam pytanie do wszystkich - ,,jak wyregulować cięgna?"

staś

29.04.2010

Po 9 latach rdza bierze progi tył to jest jedyny wada w Matysach

Szawert

01.04.2010

Czytałem sporo na wielu forach internetowych na temat ciężko wchodzącej dwójki w Matizie. Zastanowiło mnie, dlaczego wielu użytkowników nie odczuło wyraźnej poprawy po wymianie linek mechanizmu zmiany biegów i synchronizatora. Każdy skupia się na tych linkach, lub na samej skrzyni biegów, a przecież pomiędzy nimi jest jeszcze dźwigienkowy mechanizm wybierający (niektórzy nazywają to pająkiem). Kiedy obserwowałem ten mechanizm podczas ruszania lewarkiem w moim Matizie, zauważyłem, że jedna dźwigienka lekko chwieje się na boki, co świadczy o powstaniu luzu na trzpieniu, wokół którego ta dźwigienka wykonuje obroty. Ponieważ nie można kupić tej dźwigienki osobno (przynajmniej ja nigdzie nie znalazłem takiej części zamiennej), można spróbować wykonać wewnętrzna tulejkę kasującą luz wyrobionego trzpienia. Nie robiłem takiej naprawy, ponieważ postanowiłem skasować luz przez wymianę podkładki. W tym celu należy zdjąć gumowy kapturek osłaniający nakrętkę na klucz 12 ( jest tylko jeden taki kapturek, więc łatwo go znaleźć). Odkręcamy tę nakrętkę i zdejmujemy z trzpienia dwie podkładki. Zostawiamy tę większą (większa średnica zewnętrzna i mniejszy otworek w środku), natomiast tę drugą (z mniejszą średnica zewnętrzną i większym otworem w środku), wymieniamy na identyczną, ale grubszą (oryginał ma ok. 2mm grubości, wystarczy że nowa podkładka będzie miała ok. 3 mm). Można poszukać takiej podkładki w jakimś żelaznym sklepie, albo zrobić ją samemu (np. rozpiłować pilnikiem wewnętrzny otwór podobnej podkładki), lub dorobić w jakimś zakładzie ślusarskim. Przy okazji można przemyć i nasmarować ten mechanizm. Zakładamy podkładki i teraz uwaga!! – nakrętkę na klucz 12 zastępujemy nakrętką M8 na klucz 13 z taką specjalną wewnętrzną plastikową wkładką zabezpieczającą przed samoczynnym odkręcaniem (w każdym sklepie żelaznym wiedzą o co chodzi). Dzięki zastosowaniu takiej nakrętki, możemy bardzo precyzyjnie ustawić siłę, z jaką lewarek zmiany biegów porusza się w położeniu neutralnym (nie skręcajmy zbyt mocno, biegi powinny wchodzić lekko, ale obserwujmy dźwigienkę i dokręćmy tyle aby skasować boczny luz). Zakładamy gumowy kapturek. Jeśli potrzeba, to regulujemy linkę przy lewarku. Ja uzyskałem taki efekt, że troszkę ciaśniej wchodzą wszystkie biegi (to nie jest żaden dodatkowy opór, tylko biegi wchodzą jakby pewniej). Poprawa przy drugim biegu jest bardzo wyraźna (nie liczcie, że dwójka będzie wchodziła równie lekko jak inne biegi, ale można ją wrzucić znacznie łatwiej i przy większej prędkości auta – przed naprawą trzeba była zwalniać poniżej 20 km/h, żeby jako tako wchodziła). Mam nadzieję, że komuś przyda się ten opis. Jestem ciekawy, czy w innych Matizach uda się osiągnąć poprawę poprzez naprawę, którą opisałem. Piszcie o swoich doświadczeniach.

Stig

16.03.2010

W moim Matizie mam dyskomfort wrzucania drugiego biegu. Nic związanego ze skrzynią, tylko z lewarkiem tak lekko zazgrzyta w czasie zapinania 2 biegu. Ale tylko na zimnym silniku i na początku jazdy, jak przejadę parę kilometrów jest już dobrze i płynnie wchodzi. Regulowałem cięgna i nic nie pomogło. Ma ktoś jakiś pomysł ?.

Tedman

07.09.2009

W moim skrzynia zaczęła buczeć przy ok 100tys.km, źródłem hałasu były łożyska mechanizmu różnicowego. Wymieniłem ją na inną /używaną/ i jest OK. Wymieniona przez innych wada polegająca na problemach z wrzucaniem/redukcją biegów jest dość powszechna, ale to jest problem regulacji cięgieł a nie samej skrzyni (tzn jej wewnętrznych mechanizmów synchromizacji)

Airmatic

22.05.2009

To prawda, że z wiekiem zużywają się linki sprzęgła. W moim egzemplarzu był ten sam kłopot z wrzucaniem biegów, zwłaszcza "jedynki" i trójki". Okazało się, że wymiana (koszt 70 zł) załatwiła całą sprawę, bez potrzeby ruszania sprzęgła i całej przekładni.

RYCHOS

08.04.2009

Skrzynia w Matizie jest wrażliwa i trzeba stosować bardzo dobre oleje 75W85. U mnie jakoś jest w porządku, jeżeli wchodzą biegi ciężko, to trzeba najpierw zacząć od linek sprawdzić ich stan. U mnie wyrobiona była linka sprzęgła [ponadrywana] i biegi mi kiepsko wchodziły, że aż strach. Po jej wymianie i regulacji ten problem ustąpił. Już myślałem że sprzęgło jest do wyrzucenia, ale mi się udało. Na te awarie nie ma reguły, ale trzeba sprawdzić co jest i zacząć od prostych : wszystkie linki, olej. A jak to nie pomoże to naprawa lub wymiana skrzyni. Pozdrawiam !

Adulek

08.02.2009

Jest tragiczna, nie polecam szybkiej zmiany biegów bo albo nie wejdą albo po jakimś czasie będzie trzeba wciskać je na siłę, mimo braku usterki w skrzyni. Wciskając na siłę - ryzykujesz pęknięcie linki zmiany biegów koszt od 150-350zł.

Usterki, typowe słabe punkty - pełna lista

słusznie dodany
niesłusznie dodany

7992
1927

1. Daewoo Matiz - moduł optyczny aparatu zapłonowego.

Dotyczy: Daewoo Matiz . Dodał: xxx, 28.12.2008. Kategoria: instalacja elektryczna

słusznie dodany
niesłusznie dodany

5548
1581

2. Daewoo Matiz - korozja progów.

Dotyczy: Daewoo Matiz . Dodał: Zbyszek, 03.02.2009. Kategoria: części blacharskie

słusznie dodany
niesłusznie dodany

4294
1072

3. Daewoo Matiz - kolektor ssący.

Dotyczy: Daewoo Matiz . Dodał: pptaszek, 27.04.2009. Kategoria: silnik

słusznie dodany
niesłusznie dodany

3257
1186

4. Daewoo Matiz - szyba przednia.

Dotyczy: Daewoo Matiz . Dodał: Jacek, 28.01.2009. Kategoria: nadwozie

słusznie dodany
niesłusznie dodany

2521
1089

5. Daewoo Matiz - kopułka rozdzielacza.

Dotyczy: Daewoo Matiz . Dodał: Pablo, 21.01.2009. Kategoria: instalacja elektryczna

słusznie dodany
niesłusznie dodany

1312
812

6. Daewoo Matiz - synchronizatory przekładniowe.

Dotyczy: Daewoo Matiz . Dodał: hakus, 08.01.2009. Kategoria: układ napędowy

słusznie dodany
niesłusznie dodany

1373
878

7. Daewoo Matiz - korozja maski.

Dotyczy: Daewoo Matiz . Dodał: Wolf, 01.01.2009. Kategoria: części blacharskie

słusznie dodany
niesłusznie dodany

712
442

8. Daewoo Matiz - podłączenie wężyków do kolektora.

Dotyczy: Daewoo Matiz . Dodał: Wiesiek, 02.01.2010. Kategoria: silnik

słusznie dodany
niesłusznie dodany

86
67

9. Daewoo Matiz - bardzo szybka korozja drzwi.

Dotyczy: Daewoo Matiz . Dodał: jan, 23.02.2012. Kategoria: części blacharskie

słusznie dodany
niesłusznie dodany

425
649

10. Daewoo Matiz - zbyt krótkie pasy bezpieczeństwa.

Dotyczy: Daewoo Matiz . Dodał: daro, 22.08.2009. Kategoria: nadwozie

słusznie dodany
niesłusznie dodany

691
1656

11. Daewoo Matiz - wycieki z silnika.

Dotyczy: Daewoo Matiz . Dodał: djszczekus, 24.03.2009. Kategoria: silnik

słusznie dodany
niesłusznie dodany

1860
5352

12. Daewoo Matiz - Łożyska kół przednich.

Dotyczy: Daewoo Matiz . Dodał: matiz life, 12.12.2008. Kategoria: silnik

Znasz inne usterki, typowe słabe punkty tego auta a nie ma ich na tej liście?

Oceny wybranych układów Daewoo Matiz

Daewoo Matiz - jak oceniasz jakość poniższych elementów?

Poniższa lista zawiera elementy, które prędzej czy później psują się w każdym aucie.
Jeżeli masz doświadczenie z tymi elementami w swoim aucie - oceń je!

Zawieszenie

Uszczelka pod głowicą

Tłumik

Sprzęgło

Układ przeniesienia napędu (przeguby)

Ukł. kierowniczy (wycieki ze wspomagania)

Korozja (szybkość pojawiania się rdzy)

Usterki zgłaszane przez kierowców w serwisie Oceń Swoje Auto

Poniższe usterki nie są typowymi słabymi punktami tylko usterkami zgłaszanymi do konkretnych aut i nie muszą się powtarzać w innych egzemplarzach.
Wszystkich zgłoszonych przez kierowców usterek: 130
zobacz pełną ocenę Dodano: 22.05.2012, kategoria: Karoseria
Gnije na potęge
zobacz pełną ocenę Dodano: 24.04.2012, kategoria: Układ elektryczny
Musiałem wymienić żarówkę w lampce
zobacz pełną ocenę Dodano: 10.04.2012, kategoria: Układ hamulcowy
Za słabe hamulce.
zobacz pełną ocenę Dodano: 22.03.2012, kategoria: Karoseria
korodujące progi
zobacz pełną ocenę Dodano: 16.02.2012, kategoria: Inne
osprzęt silnika: wolne obroty falowały
zobacz pełną listę ocen Daewoo Matiz

Społeczność kierowców autoWcentrum - społeczność

najwyższe oktanyAuta

Suzuki Vitara SUZUKA 92,79

Fiat Seicento 92,48

Fiat Bravo 92,04

Volkswagen Polo Poli :) 95,43

Kia Cee´d 92,53

Honda Civic vtec sport 92,87

Cadillac Eldorado  Convertible 92,10

więcej aut

najaktywniejsiKierowcy

MAT86 96,63

lysy1233 97,01

inferno855 96,31

tofana 99,95

xenon58 95,93

katest123 95,69

motorzysta 96,54

jaworznianin 95,19

gorofil 94,91

KUMSON 98,24

więcej kierowców

najnowszeDzienniki pokładowe

Wymiana przewodów hamulcowych
Wymiana przewodów hamulcowych Po dwóch treningach na torze z nowymi klockami hamulcowymi w końcu zmieniłem prz...
Nieco ładniejsze koła ;)
Nieco ładniejsze koła ;) Zupełnie przypadkowo drogą kupna nabyłem komplet felg aluminiowych. Miały być op...
Przegląd po przeglądzie
Przegląd po przeglądzie Choć przegląd już za mną, to jednak każdy "miłośnik" używanych aut wie, że od ni...
Bravo umarło :( WYMUSZENIE PIERWSZEŃSTWA!
Bravo umarło :(  WYMUSZENIE PIERWSZEŃSTWA! Niestety moje bravo umarło, kupiłem go 2 tygodnie temu, w dniu wczorajszym o god...
BM-ka ŻYJE!!
BM-ka ŻYJE!! 10 lat po sprzedaży i ostatniego spotkania, dzisiaj na ulicy niepodziewanie spot...
Philips DayLight 8, pierwsze wrażenia
Philips DayLight 8, pierwsze wrażenia W Espace zagościły światła do jazdy dziennej, Philips DayLight 8. Kupiłem je z ...
więcej dzienników