Redakcja2.0 - motogazeta społecznościowa

wydrukuj artykuł Marzenie playboya znad Wisły - Fiat Mirafiori

Kultowe Wozy

2005-06-21, Marcin Zasada
 • W epoce uśmiechniętego Edwarda Gierka, w czasach przecinania wstęgi nad Trasą Łazienkowską samochód ten uważany był za autentyczny symbol sukcesu. To o nim marzyli prawdziwi mężczyźni nad Wisłą.
 • Przygoda Hanuszkiewicza

  Obecnie może zbyt mocno kojarzy się z anilanowym golfem, zielonymi spodniami z krempliny i okularami w stylu wczesny „Top Gun". Nic nie zmieni jednak faktu, że w wielu miejscach Europy Mirafiori nadal wspomina się z wielkim rozrzewnieniem. Model ten to do dziś kultowe auto między innymi dla Adama Hanuszkiewicza, słynnego aktora i reżysera teatralnego. To właśnie za kierownicą tego samochodu przeżył on największą motoryzacyjną przygodę w swoim życiu. Przygodę rodem co najmniej z filmów Monty Pythona.

  Fiat Mirafiori Marzenie playboya znad WisłyFiat Mirafiori Marzenie playboya znad WisłyFiat Mirafiori Marzenie playboya znad Wisły

  „To było jakieś dwadzieścia lat temu. Noc, pusta droga – Hanuszkiewicz wspominał w jednym z wywiadów. – Jechałem Mirafiori jakieś 120 kilometrów na godzinę. Z naprzeciwka zobaczyłem nadjeżdżający samochód. Włączyłem więc długie światła. Nagle z lasu wyskoczył chłop na rowerze. Miałem do wyboru – wziąć go pod koła, albo czołowo zderzyć się z Żukiem. Wybrałem to drugie. Usłyszałem straszliwy huk, te dwie sekundy trwały wieczność. Gdy wyszedłem z samochodu zobaczyłem swojego Fiata nadającego się już tylko do kasacji. Kilka metrów obok, na jezdni leżał chłop. Był kompletnie pijany. Najbardziej niesamowite było to, że w jego rowerze... tylko lekko scentrowało się koło. W pewnym momencie chłop ocknął się, powiedział tylko: ‘Jak jedziesz?!’ i... uciekł z powrotem do lasu, zanim przyjechała policja. Nigdy nie widziałem czegoś podobnego!"

  Tańszy i szybszy od konkurencji

  Był rok 1974, gdy Fiat zaprezentował dwie nowe wersje modelu 131 – podstawową nazwaną po prostu Mirafiori oraz tę bardziej luksusową oznaczoną literą „S". Nazwa Mirafiori pochodziła od dzielnicy Turynu, w której znajdowała się fabryka Fiata (oczywiście model ten produkowano też w innych zakładach włoskiej marki). Wprowadzeniu samochodu na rynek towarzyszyła głośna kampania reklamowa, w której Mirafiori porównywano nawet do konkurencyjnych modeli Audi, Volvo i BMW. Co ciekawe, najtańszy z całej czwórki Fiat (kosztował tylko cztery tysiące dolarów) był znacznie szybszy od rywali droższych o jakieś dwa tysiące „zielonych".

  Fiat Mirafiori Marzenie playboya znad WisłyFiat Mirafiori Marzenie playboya znad WisłyFiat Mirafiori Marzenie playboya znad Wisły

  „Zanim wykonaliśmy szereg wewnętrznych testów nowego Mirafiori marzyliśmy o tym, by nasze auto dorównało Audi, Volvo, czy BMW. Dorównanie samochodom droższym o połowę było nie lada wyzwaniem. Szybko okazało się jednak, że to rywale nie dorównywali nam pod względem osiągów – chwalili swój model panowie z Fiata. – We wszystkich czterech próbach przyśpieszenia, Mirafiori pokonał całą trójkę konkurentów. Wyniki te nie były przypadkiem – biorąc pod uwagę poszczególne elementy każdego z tych samochodów, można powiedzieć, że nasze auto pod każdym względem dorównuje Audi, Volvo i BMW. Czy to was zaskakuje? Powinno! Bo nas też to dziwi!"

 • ... ciąg dalszy na następnej stronie
 
 
 

Opony letnie - promocja!


Marzenie playboya znad Wisły - Fiat Mirafiori

5 komentarzy

5 dyskutujących

Dodaj komentarz

1
 
0
~ErroR~ErroR

Witam,
mój ojciec miał mirafiorkę sport zanim się urodziłem i potem przez jakieś jeszcze 7 lat i z tego co pamiętam to auto robiło furorę gdzie się nie pojechało! Pamiętam, że często ludzie prosili o podwózkę gdzieś nawet jak mieli autobus pod nosem
Ja praktycznie wychowałem się na tym aucie, pamiętam że kleił się drogi przy szybkiej jeździe lepiej niż niejedno nowe auto w dzisiejszych czasach
Sam posiadam w tej chwili Uno 1.3 Turbo MK1/MK2 z '86r. i Hondę Civic 1.6 i-VT 150km NA z '91r w bdb stanie i zjadają niejedno nowe auto.
KOCHAM klasyki

1 rok temu napisz odpowiedź

1
 
0
~maciej~maciej

witam koledzy ja terz miałem mirafiorke
ale 1;6 z dwoma wałkami lotnicze siedzenia wielkie kanciate światła;-ten samochód niejehał on płynoł

1 rok temu napisz odpowiedź

2
 
0
~Zbigniew~Zbigniew

W roku 1987 kupiłem w RFN 3 letniego Mirafiori Super.To był samochód!!! Silnik 1.4 dwa wałki rozrządu dawały radość jazdy.W tamtych czasach to był pierwszy samochód w mieście..).Już nie ma takich samochodów.Zjeżdziłem nim pół Europy i wszędzie wzbudzał zaciekawienie.Ten sentyment i wspomnienia przyjaciela na czterech kółkach pozostaną na zawsze.Zresztą byłem wtedy młodym chłopakiem.

2 lata temu napisz odpowiedź

0
 
1
~polo9~polo9

Ragazzo da Napoli, zajechał mirafiori, na sam trotuar wjechał kołami...

2 lata temu napisz odpowiedź

1
 
0
~tofana~tofana

Mirafiori - to była klasa! Elektryczne szyby itd.

2 lata temu napisz odpowiedź