Redakcja2.0 - motogazeta społecznościowa

wydrukuj artykuł Instalacje gazowe w samochodzie - fakty i mity

LPG

2010-10-10, Skoda Polska Auto SA
Uwaga

Poniższe artykuły należą do serwisu LPG Mania poświęconemu tematyce LPG. Przejdź do serwisu LPG mania.

Uwaga
 • Wokół tematu instalacji LPG narosło wiele mitów, tymczasem, dzięki najnowocześniejszym technologiom, są one naprawdę korzystnym rozwiązaniem, na które decyduje się z przyczyn ekologicznych, jak i ekonomicznych, coraz więcej kierowców.
 • Instalacje LPG są niebezpiecznie

  Nieprawda. Do tej pory nie zarejestrowano przypadków wybuchu instalacji przy prawidłowym użytkowaniu i serwisowaniu. Badania ADAC dowodzą, że rozerwanie zbiornika nie jest możliwe, a w czasie wypadku do zapalenia pojazdu dochodzi zazwyczaj z powodu rozlanej benzyny.

  Montaż instalacji LPG jest opłacalny

  Tak. Istnieją narzędzia pozwalające obliczyć opłacalność instalacji przy określonym przebiegu kilometrów, nawet dla konkretnego modelu samochodu. Warto skorzystać z kalkulatorów dostępnych w Internecie.

   Instalacje gazowe w samochodzie i fakty i mity

  Montaż instalacji nie opłaca się tylko w przypadku, gdy samochód stoi w garażu. Po przejechaniu około 20 tys. km zwraca się koszt instalacji gazowej, a samochód, który przejechał ok.160 tys. km na autogazie zarobi na nowy, gdyż tyle można zaoszczędzić.

  Instalacja zajmuje dużo miejsca

  To nie do końca jest zgodne z prawdą. Istnieje bowiem możliwość dopasowania miejsca montażu oraz wielkości zbiornika do indywidualnych potrzeb użytkownika i jego samochodu.

  Samochodami z instalacją LPG można wjechać na parking podziemny

  Można korzystać z podziemnych parkingów. Jedynie w nielicznych, specjalnie oznaczonych miejscach, nie można zaparkować pojazdu z instalacją LPG (informuje o tym znak zakazu wjazdu). Wiąże się to z brakiem odpowiedniego systemu wentylacji.

  Mam diesla - czy mogę zamontować instalację LPG?

  Tak, jest to możliwe. Instalacje LPG mogą być montowane w pojazdach z silnikiem diesla – najbardziej opłacalne jest to w przypadku samochodów ciężarowych czy autobusów, ze względu na duże zużycie paliwa.

  Instalacje LPG nadają się tylko do starych samochodów

  Nieprawda, instalacje LPG można zamontować niemal w każdym samochodzie. Systemy wtrysku gazu produkowane są według najnowszych technologii.

  Auto na gaz nie jest wolniejsze od auta na benzynę

  Wcześniej tak bywało - samochody wyposażone w instalacje starszej generacji mogły wykazywać mniejszą moc silnika. Teraz, sekwencyjny wtrysk gazu, odpowiednio dobrana instalacja i prawidłowo wykonany montaż - nie powodują utraty mocy.

  Gaz niszczy silnik / psuje samochód

  Nie, jeśli spełni się kilka wymogów. Podstawą jest odpowiedni dobór instalacji oraz jej poprawny montaż przez wykwalifikowanych pracowników. Bardzo wiele zależy od zakładu, w którym dokonano montażu oraz od samego mechanika. Najczęściej bowiem awaryjność wynika ze stosowania nieodpowiednich zespołów.

  Oczywiście odpowiednie właściwości gazu są również bardzo istotne. Dlatego m.in. warto zdecydować się na zakup autogazu o odpowiednich parametrach, np. kupując gaz na stacjach BP mamy pewność, że podlega on stałej kontroli jakości w całym łańcuchu dostaw.

  Jeżeli konstrukcja silnika pozwala na utrzymanie wyższej temperatury w okolicy zaworów wydechowych, to trwałość silnika zasilanego LPG będzie większa niż silnika pracującego na benzynie. Spaliny mieszaniny powietrzno gazowej nie zawierają takich zanieczyszczeń jak spaliny mieszaniny powietrzno benzynowej. Na tłoku i ściankach cylindra nie osadza się tzw. nagar.

  Jeżeli zastosujemy zasilanie gazowe do silnika o większym przebiegu eksploatowanym na oleju mineralnym, wówczas silnik zacznie oczyszczać się z nagarów, co spowoduje wzrost luzu pomiędzy tłokiem i cylindrem a w efekcie doprowadzi do zwiększonego zużycia oleju silnikowego.

  Nieprawidłowo dobrana mieszanina powietrza i gazu również może doprowadzić do uszkodzenia silnika, tak jak przy nieprawidłowo dobranej mieszaninie powietrza i benzyny.

  Instalacja gazowa w drogim samochodzie to wstyd

  Wręcz przeciwnie! Instalacja gazowa to świetne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić na eksploatacji samochodu, zwłaszcza dużego (w tym aut luksusowych). Pozwala to także na bycie „eko", warto bowiem pamiętać, że LPG to paliwo ekologiczne (w sensie globalnym) i odgrywa dużą rolę w ograniczeniu stopnia zanieczyszczenia środowiska. Ponadto, bycie ekologicznym nabiera coraz większego znaczenia i zaczyna być modne.

  W niektórych miastach europejskich nie ma ograniczeń w poruszaniu się samochodem zasilanym LPG lub CNG.

 • Skoda Polska Auto SA
 
 
 

Opony letnie - promocja!


Instalacje gazowe w samochodzie - fakty i mity

24 komentarze

23 dyskutujących

Dodaj komentarz

0
 
3
~Miruk~Miruk

"Można korzystać z podziemnych parkingów. Jedynie w nielicznych, specjalnie oznaczonych miejscach, nie można zaparkować pojazdu z instalacją LPG (informuje o tym znak zakazu wjazdu). Wiąże się to z brakiem odpowiedniego systemu wentylacji." HAHAHA ale bzdety. Diesel i benzyna bardziej szkodliwe a mogą parkować a ekologiczny gaz nie może bo nie ma wentylacji. Ale akcja reklamowa. Te pisarzyny to już nie czytają co piszą

Czytaj więcej na: http://www.autocentrum.pl/lpg/instalacje-gazowe-w-samochodzie-fakty-i-mity/#ixzz2vdL80IGm

8 miesięcy temu napisz odpowiedź

0
 
1
~Jacoll~Jacoll

Witam mam autko z instalacją gazową ale stoi od roku i nie było odpalane czy coś się mogło zepsuć czy mogę użytkować auto dalej?

9 miesięcy temu napisz odpowiedź

0
 
0
~Marek~Marek

Witam
Artykuł ogólnie przedstawił sprawę z instalacjami gazowymi w samochodach. Chciałbym jednak podzielić się doświadczeniami warsztatowymi.
Większość samochodów,które mają założone instalacje gazowe to niestety auta zaniedbane , które nie spełniają norm czystości spalin ani na benzynie ani na gazie.
Jakość zamontowanych instalacji też jest niska jesli chodzi o podzespoły i sam montaż.
Niestety nie można założyć gazu do wszystkich silników pomimo tego ,że producenci instalacji posiadają takie w swoich ofertach .
Zanim kupisz samochód z gazem poradź sie fachowca czy warto i sprawdź samochód za pomocą analizatora spalin - analizator mówi wszystko o stanie technicznym silnika.
www.rzeczoznawca-polniak.net

1 rok temu napisz odpowiedź

0
 
2
~jkc~jkc

Gaz jest najlepszym paliwem dla silników spalinowych. Przebadaliśmy go i porównaliśmy z innymi paliwami na rozmaitych silnikach w laboratorium.Gaz zwyczajnie ,,uzdrawia" nawet stare silniki.Najgorszym jest paliwo z domieszką rzepaku zaraz po ol. napędowym.

1 rok temu napisz odpowiedź

0
 
0
~Paweł~Paweł

Do ~Eman wwa: od kiedy prostakiem jest biedny??
Chyba nie znasz znaczenia tego słowa

1 rok temu napisz odpowiedź

0
 
8
~Eman wwa~Eman wwa

Nie kupuj sobie prostaku auta którego nie potrafisz utrzymać - tyle dla właścicieli kuchenek

1 rok temu napisz odpowiedź

1
 
0
~fabianka~fabianka

Do ~piotr: Kup bez gazu bedziesz przynajmniej wiedzial kto i co bedzie montowal

2 lata temu napisz odpowiedź

0
 
9
~jfgjfnb~jfgjfnb

No i jeszcze jedno. Rzadko wymieniana benzyna w niepełnym zbiorniku paliwa-w benzynie po 3-4 miesiącach leżakowania w baku powstają woski, które przy spalaniu zanieczyszczają wtryskiwacze. Życzę powodzenia samochodom na LPG. LPG dobre jest do samochodów na dotarcie, lub firmowych na sprzedaż naiwniakom po 2-3 latach.

2 lata temu napisz odpowiedź

2
 
5
~jfgjfnb~jfgjfnb

Ale kity wstawiają. Typowa wymówka gazowników jak samochód szwankuje to złe paliwo, albo wina części benzynowej samochodu- naciągają na częstsze wymiany filtrów, świec, przewodów- a usterki są dalej. Przerobiłem to na własnej skórze. Wywaliłem gaz i nastąpił cud uzdrowienia. Fakty:1.Koło zapasowe zajmujące dużo miejsca w bagażniku 2. zbiornik LPG obciążający dodatkowo bagażnik 3. szybsze zużycie silnika- wyższa niż benzyny temperatura spalania gazu, gaz ma bardzo złe właściwości smarne 4. gaz zawiera dużo zanieczyszczeń- zapchane wtryskiwacze, falowanie obrotów 5. dodatkowe koszty serwisowania i droższy przegląd techniczny

2 lata temu napisz odpowiedź

5
 
1
~irus177~irus177

LPG jest ekologiczne to dlaczego ekologia nie dopłaci do montażu instalacji.Jeśli ktoś kupi piec CO to ekologia dopłaca a my płacimy więcej jeszcze za przegląd na stacji diagnostycznej.?

2 lata temu napisz odpowiedź

2
 
0
~remik~remik

Do ~ehhh: Nie chory pomysl bo mozesz zaoszczedzic do 25 tys euro w roku na jednej ciezarowce,a zbiorniki sa montowane miedzy rama!

2 lata temu napisz odpowiedź

0
 
1
~ehhh~ehhh

Do milmanek: ciekawe gdzie w ciężarówce dacie zbiornik i o jakiej pojemności i tak już po obu stronach ciągnika zajmują zbiorniki ON - chory pomysł

2 lata temu napisz odpowiedź

2
 
0
~MOPAR~MOPAR

( warto zdecydować się na zakup autogazu o odpowiednich parametrach, np. kupując gaz na stacjach BP ) TOTALNA BZDURA ZE STRONY AUTORA ARTYKUŁU I NACIĄGANE LUDZI NA TANKOWANIE W FIRMOWYCH CPENACH, PALIWA JAK I LPG NA STACJACH BP, ORLEN, Itd POCHODZĄ Z TEGO SAMEGO SKŁADU PALIW LUB GAZU CO NA INNYCH STACJACH PALIW, WIEM BO MAM ZNAJOMEGO KTÓRY PRACUJE W SKŁADZIE GAZU. A TANKOWAĆ PALIWO MOŻNA NIEMAL W KAŻDYM CPenie CHYBA ŻE JEST TO STACJA PALIW NAPRAWDĘ OBSKURNA CO W POLSCE TEGO TROCHE JEST TO WARTO OMIJAĆ

3 lata temu napisz odpowiedź

5
 
0
~piotr~piotr

Chciałem sobie kupic opla Corse C 1.2 16V jak w tych autach sie sprawuje gaz i jaką marke najlepiej zaisalować. Ile powinen mi spalać.Czy lepiej zrobić czy kupic z gaze !!!!

3 lata temu napisz odpowiedź

0
 
5
~pepluch25@o2.pl~pepluch25@o2.pl

hondy nie lubieją gazu wypalaja sie w nich gniazda zaworów a zeby temyu zaradzić trzeba regulować zawory śrubkami tak co 40 tyś

3 lata temu napisz odpowiedź

2
 
0
~TOMAHAWK~TOMAHAWK

"Jeżeli zastosujemy zasilanie gazowe do silnika o większym przebiegu eksploatowanym na oleju mineralnym, wówczas silnik zacznie oczyszczać się z nagarów, co spowoduje wzrost luzu pomiędzy tłokiem i cylindrem a w efekcie doprowadzi do zwiększonego zużycia oleju silnikowego."

Autor chyba nigdy nie widział silnika w środku, na współpracujących ze sobą elementach nie osadza się nagar, a już napewno nie na ściankach cylindra i tłoka

3 lata temu napisz odpowiedź

2
 
0
~Agulec~Agulec

Witam, myślę o kupnie hondy civic ufo z silnikiem 1.8 i założeniu do niego gazu? Co o tym sądzicie> Proszę o poradę i pozdrawiam

3 lata temu napisz odpowiedź

0
 
0
~radosny~radosny

da sie zamontowac, ale dzialanie instalacji polega na mieszaniu gazu i ropy w odpowiedniej proporcji i spalaniu takiej mieszanki, a nie samego gazu. Dlatego tez podczas eksploatacji lpg w dieslu ropa spalana bedzie nie tylko podczas rozruchu ale takze podczas jazdy.

3 lata temu napisz odpowiedź

0
 
2
~DJ JJ~DJ JJ

Odpal sobie youtube niedowiarku

3 lata temu napisz odpowiedź

0
 
0
~antymilmanek~antymilmanek

uwierz w siebie nieznosze takich tepych janów ,pewnie nawet w twój pusty zacofany łeb udałoby sie butle wsadzic hehehe

3 lata temu napisz odpowiedź

0
 
0
~Buc~Buc

i co znalezliscie mozna powiedziec ze samochody ciezarowe warto dac na gaz ziemny bo tanszy ale do dizli malo sie wklada o to sa instalacje nie odwracalne czyli jesli chcesz przejsc na rope znow to musisz juz wymienic silnik a tak apropo wozki widlowe sa to dizle i maja instalacje latwo sprawdzic w Castorami czy Praktikerze

3 lata temu napisz odpowiedź

0
 
0
~jurek~jurek

da sie zamontować gaz w dieslu !!! artykuł był kiedyś , gość do merca w124 załozył gaz

3 lata temu napisz odpowiedź

0
 
0
~Irek~Irek

tez sie kurde zdziwilem, zaraz szukam w necie informacji na n temat!

3 lata temu napisz odpowiedź

0
 
6
~milmanek~milmanek

LPG w dieslu? Uwierzę w wiele rzeczy, ale nie w to.

4 lata temu napisz odpowiedź