Szukaj

Droga hamowania - co to jest?

Dystans wyrażony w jednostkach metrycznych (zwykle w metrach) potrzebny do całkowitego zatrzymania rozpędzonego auta. Najczęściej jako drogę hamowania w specyfikacji technicznej pojazdu przyjmuje się dystans pokonany w czasie hamowania z prędkości 100 km/h do zatrzymania. 

Jakie wyniki są dobre, a jakie złe?

Wpływ na drogę hamowania ma kilka czynników, ale trzy najważniejsze bezpośrednio związane z pojazdem to:

Wraz z rozwojem powyższych, poprawiała się skuteczność, a tym samym droga hamowania pojazdów.

Czynniki niezwiązane z pojazdem, a mające wpływ na drogę hamowania to:

  • stan nawierzchni (chropowatość, wilgotność, czystość)
  • temperatura otoczenia
  • nachylenie drogi

Jeszcze w latach 90. droga hamowania z prędkości 100 km/h na poziomie 45 m była uznawana za zadowalającą, a wyniki w okolicach 40 m za bardzo dobre. Po roku 2000 droga hamowania powyżej 40 m była już uznawana za wynik niezadowalający, a lepsze auta sportowe osiągały wyniki na poziomie 35-36 m. Najnowsze samochody, głównie za sprawą wysokowydajnych układów hamulcowych oraz opon o wysokich osiągach są w stanie zatrzymać się po dystansie ok. 32-33 m. 

Warto wiedzieć, że droga hamowania do ok. 40 km/h nie różni się pomiędzy autem osobowym a ciężarowym, więc masa nie ma większego znaczenia. Im wyższa prędkość, tym ma większe znaczenie. Droga hamowania rośnie z kwadratem prędkości, co oznacza, że 2-krotne zwiększenie prędkości powoduje 4-krotne wydłużenie drogi hamowania. 

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł