Szukaj

Pompa paliwa - co to jest?

Pompa paliwowa to element układu napędowego. Jej zadaniem jest dostarczenie paliwa pod wysokim ciśnieniem z baku do silnika. Paliwo jest najpierw tłoczone do wtryskiwaczy, przez które trafia do cylindrów silnika.

Obecnie montowane są pompy elektryczne, wcześniej stosowane były mechaniczne pompy membranowe. Elektryczna pompa paliwa może być umieszczona bezpośrednio w zbiorniku paliwa (tzw. zatapialna) lub bezpośrednio pod nim (liniowa). Żywotność pomp paliwa zależy zarówno od ich konstrukcji, jak i warunków eksploatacji, średnio mieści się w przedziale pomiędzy 200-300 tys. kilometrów.

Jak działa pompa paliwa?

Obecnie najczęściej stosowane są zatapialne pompy paliwa (częściej wirnikowe niż rotacyjne), głównie za względu na fakt, iż taka lokalizacja zmniejsza hałas silnika elektrycznego pompy paliwa. Umieszczona bezpośrednio w zbiorniku paliwa pompa zapewnia również prawidłowe zasilenie, smarowanie i chłodzenie silnika.

Praca pompy wirnikowej polega na generowaniu wzrostu ciśnienia i energii kinetycznej pompowanego paliwa. Dba o to szybko obracający się wirnik łopatkowy. Paliwo przepływając wokół silnika pompy otwiera zawór zwrotny. Stamtąd trafia do przewodu paliwowego.

Pompy paliwowe - co się psuje?

Najczęstszą przyczyną awarii pomp paliwa są różnego rodzaju zanieczyszczenia przedostające się do ich wnętrza. W szczególności dzieje się to podczas jazdy z prawie pustym bakiem, kiedy zanieczyszczenia zasysane z dna zbiornika paliwa zapychają filtry (mogą również doprowadzić do zatarcia mechanizmu pompy).

Należy również pamiętać, aby przed dłuższym pozostawieniem samochodu na parkingu, uzupełnić do pełna zbiornik paliwa. Uchroni to układ paliwowy, a w tym również pompę, przed wnikaniem do nich wody skraplającej się z powietrza znajdującego się w baku.

Jak naprawiać pompę paliwa?

Naprawa układu paliwowego – w tym również wymiana zepsutej pompy paliwa – musi odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności. Benzyna (a także jej opary) są łatwopalne i toksyczne. Wszelkiego rodzaju napraw należy dokonywać wyłącznie w dobrze wentylowanym warsztacie.

Uszkodzone elementy układu paliwowego należy usunąć, natomiast te, które nadają się do ponownego montażu, muszą być starannie wyczyszczone z zalegających na nich zabrudzeń i smarów. Nowa pompa paliwa powinna być wyjmowana z opakowania dopiero bezpośrednio przed instalacją, tak aby uchronić ją przed zabrudzeniami szkodliwymi dla układu paliwowego.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł