Szukaj

Silnik krokowy - co to jest?

Silnik krokowy – co to jest?

Jest to mały silnik elektryczny służący do regulacji biegu jałowego. Jego zadaniem jest prawidłowe uruchamianie silnika pojazdu oraz utrzymywanie odpowiednich obrotów biegu jałowego i niedopuszczanie do ich spadku poniżej wartości minimalnych.

Gdzie montowany i jak działa?

Silnik krokowy montuje się obok przepustnicy. Jego zadaniem jest dawkowanie odpowiedniej ilości powietrza trafiającego do kolektora dolotowego podczas zwolnienia pedału przyspieszenia. W czasie jazdy silnik krokowy koryguje swoje ustawienia w zależności od temperatury silnika, poprzez tzw. ruchy mikrometryczne odchylające przepustnicę w obie strony (ustalane jest jej konkretne położenie). Sterowanie silnikiem krokowym odbywa się za pośrednictwem impulsów uzyskanych z elektronicznego modułu sterującego. Ich liczba przekłada się na jego pracę (tzw. kroki – stąd nazwa), czyli na odpowiednie wychylenie przepustnicy.

Co się psuje?

Z niesprawnością silnika krokowego mamy do czynienia w przypadku braku stabilnych obrotów silnika pojazdu na biegu jałowym (po zwolnieniu pedału przyspieszenia). Aby mieć pewność co do jego awarii, należy podłączyć skaner diagnostyczny i odczytać kod błędu.

Jak wymieniać?

Aby wymienić silnik krokowy należy odłączyć jego gniazdo od wtyczki instalacji elektrycznej oraz odkręcić korpus silnika od obudowy przepustnicy. Po wprowadzeniu nowego elementu może być konieczne ponowne podpięcie skanera diagnostycznego lub przeprowadzenie adaptacji poprzez przejechanie kilku lub kilkudziesięciu kilometrów.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł