Szukaj

Informacje o Nissan

Nissan to druga co do popularnoÅ›ci marka samochodowa z Japonii, a razem z Renault tworzÄ…ca jeden z najwiÄ™kszych koncernów motoryzacyjnych na Å›wiecie, który obecnie coraz Å›mielej konkuruje z ToyotÄ… i Volkswagenem o palmÄ™ Å›wiatowego lidera pod wzglÄ™dem wielkoÅ›ci sprzedaży. Co ciekawe, Nissan to jedna z niewielu wspóÅ‚czesnych marek samochodowych, zaÅ‚ożonych przed II wojnÄ… Å›wiatowÄ…, która od poczÄ…tku zajmowaÅ‚a siÄ™ produkcjÄ… samochodów.

Historia Nissana

PoczÄ…tki historii Nissana datujÄ… siÄ™ na 1911 r. i zwiÄ…zane sÄ… z zaÅ‚ożonÄ… w Tokio przez Masujiro Hashimoto firmÄ… Kwaishinsha. Hashimoto, po zdobyciu doÅ›wiadczenia w Stanach Zjednoczonych, już trzy lata później konstruuje swój pierwszy samochód. Jego nazwa – DAT – pochodzi od pierwszych liter nazwisk trzech osób, które pracowaÅ‚y przy jego konstrukcji: Kenjiro Dena, Rokuro Aoyamy i Meitaro Takeuchiego. Ponadto sÅ‚owo "datto" po japoÅ„sku oznacza "uciekajÄ…cego zajÄ…ca", dlatego pierwszym logo byÅ‚ wÅ‚aÅ›nie biegnÄ…cy zajÄ…c. Pierwszymi autami nowej na rynku firmy byÅ‚y pojazdy ciężarowe. W 1926 r. nastÄ…piÅ‚o poÅ‚Ä…czenie z zaÅ‚ożonÄ… w 1919 r. w Osace firmÄ… Jitsuyo Jidosha, zaÅ› na poczÄ…tku lat 30. nastÄ™puje poÅ‚Ä…czenie z producentem części samochodowych, firmÄ… Tobata Casting. Wtedy też powstaje pierwszy prototyp samochodu osobowego o nazwie Datson, który niebawem zostaÅ‚ przemianowany na Datsuna. Po kolejnych zmianach wÅ‚asnoÅ›ciowych w 1934 r. dochodzi do zaÅ‚ożenia firmy Nissan Motor Company, którego gÅ‚ówny czÅ‚on nazwy pochodzi od pierwszych sylab imienia i nazwiska prezydenta firmy, którym byÅ‚ Nihon Sangyo. W kolejnym roku rusza produkcja pierwszego osobowego Datsuna, który poza rynkiem japoÅ„skim, sprzedawany byÅ‚ m.in. także w Australii.

Jak wiÄ™kszość firm z branży motoryzacyjnej, również Nissan w czasie II wojny Å›wiatowej przestawiÅ‚ swojÄ… produkcjÄ™ na potrzeby wojskowe. W fabrykach Nissana powstawaÅ‚y m.in. pojazdy wojskowe, samoloty oraz silniki do różnych typów pojazdów.

Powojenne modele Nissana

Pierwszym modelem Nissana, który byÅ‚ produkowany przez japoÅ„skÄ… markÄ™ po zakoÅ„czeniu dziaÅ‚aÅ„ wojennych, byÅ‚ znany również dziÅ› terenowy Nissan Patrol. Jego produkcja rozpoczęła siÄ™ w 1951 r. i wzorowany on byÅ‚ na amerykaÅ„skim Willysie. Z kolei pierwszy model osobowy powstaje w 1953 r. na licencji brytyjskiego Austina.

WażnÄ… datÄ… dla japoÅ„skiej firmy jest 1957 r. Wówczas to na rynku debiutujÄ™ sportowy Nissan Skyline oraz model z klasy Å›redniej Nissan Bluebird. Kolejnym znaczÄ…cym modelem jest Nissan Sunny, którego produkcja trwa nieprzerwanie od 1966 r. Niezwykle ważnym rokiem jest także 1969 r., kiedy to na rynku debiutuje Datsun 240Z, dajÄ…cy poczÄ…tek sportowej rodziny modeli z literkÄ… Z w nazwie. Kolejnymi modelami byÅ‚y 260Z, 280Z, 280ZX, 300ZX, 350Z, a od 2009 r. produkowany jest już Nissan 370Z.

Od 1983 r. z rynku znika marka Datsun i od tego czasu wszystkie modele oferowane są już pod nazwą Nissan.

Najważniejsze wspóÅ‚czeÅ›nie modele Nissana

Od 1982 r. do oferty doÅ‚Ä…cza Nissan March, który w Europie sprzedawany jest jako Nissan Micra. Druga generacja tego modelu byÅ‚a pierwszym japoÅ„skim autem, które w 1993 r. zdobyÅ‚o tytuÅ‚ Europejskiego Samochodu Roku. ByÅ‚ to także pierwszy model poddany testom zderzeniowym przez Euro NCAP.

Na europejskim rynku sporÄ… popularnoÅ›ciÄ… cieszyÅ‚y siÄ™ także Å›redniej wielkoÅ›ci Nissan Primera produkowany od 1990 r. czy o klasÄ™ mniejszy Nissan Almera, którego produkcja ruszyÅ‚a w 1995 r.

Terenowe samochody Nissana

IstotnÄ… część w gamie Nissana od lat stanowiÄ… auta o terenowym charakterze. Poza wspomnianym wczeÅ›niej Patrolem sukces rynkowy odnosiÅ‚y także m.in. Nissan Pathfinder (1986 r.), Murano (2003 r.) czy X-Trail (2001 r.), a także pickup Navara (1986 r.). Niezwykle ważnym modelem w ofercie jest Nissan Qashqai, który pojawiÅ‚ siÄ™ na rynku w 2006 r. i byÅ‚ jednym z prekursorów niezwykle popularnego dziÅ› segmentu crossoverów. W 2010 r. stawkÄ™ uterenowionych modeli uzupeÅ‚niÅ‚ maÅ‚y Nissan Juke.

Nissan – dodatkowe informacje

ChcÄ…c nawiÄ…zać rywalizacjÄ™ z amerykaÅ„skimi, a później także europejskimi markami z segmentu premium Nissan stworzyÅ‚ w 1989 r. luksusowÄ… markÄ™ Infiniti, która dziewięć lat później zadebiutowaÅ‚a na pierwszych unijnych rynkach. WczeÅ›niej w Europie pojawiÅ‚a siÄ™ m.in. w Rosji czy też na Ukrainie.

Od 1999 r. trwa bliska wspóÅ‚praca Nissana z Renault, której towarzyszy także wzajemna sprzedaż udziaÅ‚ów. Obecnie francuska marka jest wÅ‚aÅ›cicielem 43,4% Nissana, zaÅ› JapoÅ„czycy posiadajÄ… 15% akcji Renault. Od 2016 r. do aliansu doÅ‚Ä…czyÅ‚o również Mitsubishi.

Warto też dodać, że produkowany od 2010 r. Nissan Leaf to najpopularniejszy obecnie model z napędem elektrycznym na świecie.

czytaj więcej

Opinie Kierowców o Nissan

Sprawdź co kierowcy
myślą o Nissan

Oceny Aut 7 023 oceny

4,8
~Piko
Nissan Micra V
Hatchback 1.0 IG-T 92KM 68kW
Dla mnie prawie idealny mały samochód miejski. Jest uniwersalny i może służyć za jedyny samochód dla standardowej rodziny 2+2. Jest bardzo klasyczny, nie ma jakichś udziwnień, wszystko ma tam gdzie powinno być, działa tak jak tego się oczekuje. Ma ciekawy, trochę futurystyczny design, co może się nieładnie zestarzeć. Od razu zaznaczam że trwałości nie ocenię, bo zbyt krótki okres użytkowania. Nie liczyłbym na brak śladów zużycia po przejechaniu 200 tys. km, ale też jakiejś tragedii nie powinno być. Z historii raczej nie obawiałbym się trwałości. Nissany są dobre mechanicznie. Tylko ja zrobiłbym konserwację podwozia i profili zamkniętych, bo z tym szczególnie u Japończyków bywa różnie.
4,6
~Samel80
Nissan Qashqai III
Crossover 1.3 DIG-T MHEV 158KM 116kW
Choć początkowo byłem nastawiony sceptycznie do tego auta (wybrała je żona) to muszę przyznać, że zyskuje przy bliższym poznaniu. Wsiadam do niego z przyjemnością za każdym razem. Auto przyjemne, naprawdę solidnie wykonane, może nie tak dobrze jak Mazda CX30, ale nadrabia to wielkością miejsca w środku, gdyż Mazda okazała się dla nas troszkę za mała. Jeśli ktoś może pozwolić sobie na wersję Tekna+ to podejrzewam, że jakość będzie porównywalna. My mamy Connecta i jak dla mnie to posiada wszystko to, czego potrzebujemy, oczekujemy od auta. Dużym plusem są fizyczne przyciski, do obsługi klimatyzacji, nagłośnienia i innych funkcji. Po roku użytkowania znalazłem 2 minusy, bo do reszty nie mogę się przyczepić. Denerwuje mnie umieszczenie przycisku systemu START/STOP. Miejsce nie jest intuicyjne i często zapominam o nim oraz podstawowy system nagłośnienia. Jeżeli możecie sobie pozwolić to bierzcie system BOSE, bo ten podstawowy to porażka. My zainwestowaliśmy i poprawiliśmy nagłośnienie w niezależnej firmie, włącznie z wyciszeniem drzwi i teraz gra super!
4,9
~bor
Nissan Qashqai III
Crossover 1.3 DIG-T MHEV 140KM 103kW
Auto wykonane bardzo solidnie i widać tutaj dużą jakość. Auto zajmuje pierwsze pozycje w rankingach bezpieczeństwa uzyskując 5/5 gwiazdek w testach NCAP. Można się czuć bezpiecznie, a dodatkowe systemy monitorują naszą jazdę (np. awaryjne hamowanie, wykrywanie pieszych (rowerzystów), tempomat aktywny, utrzymanie pasa ruchu, wykrywanie znaków drogowych, wykrywanie martwego pola przy wyprzedzaniu). Silnik pracuje równo, jednostka 1.3 z 140KM jest wystarczająca. Silnik ma 4 cylindry i rozrząd na łańcuchu, cieszy się dużą popularnością wśród Renault/Mercedesach. Spalanie na trasie 5 litrów. Średnie spalanie mam na poziomie 7 litrów (jazda mieszana). Bagażnik jest niepozorny, ale naprawdę jest pojemny. Dużo zmieści. Duży plus jest wysoka rozdzielczość na ekranie, co ułatwia parkowanie przód i tył. Kamera 360 przydaje się przy parkowaniu np. na sklepowych parkingach, super widać linie i nasze położenie, a czujniki wykrywają ruchome obiekty i alarmują.
Euro NCAP Logo
Najnowsze testy zderzeniowe modeli Nissan przeprowadzone przez Euro NCAP.
Åšrednia ocena