Ocena kierowcy - Fiat Punto II Hatchback

Silnik 1.2 i 60KM 44kW
Rok produkcji 2000
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Fiat Punto II Hatchback 1.2 i 60KM 44kW 1999-2010 - Oceń swoje auto
Inne : Chyba nic mnie nie zaskoczyło na plus w tym samochodzie. Ot samochód jakich wiele.
Układ elektryczny : Już nawet 5 stopni mrozu mogło powodować problem z uruchomieniem silnika, pomomo zabudowy nowego akumulatora.
Silnik : Falujące obroty, samoistny wzrost obrotów do bardzo wysokich prędkości obrotowych.
Karoseria : Wszystkożerna korozja, szczególnie w podłodze.
Samochód bardzo dobrze sprawdza się w codziennym dojeżdżaniu do pracy, małe zużycie paliwa, może nie wyrywny, ale cel zawsze osiągałem. Do rodzinnych wypraw, to on się nie za bardzo nadaje, zbyt mały bagażnik nie pomieści bagaży dla całej rodziny, chociaż z drugiej strony, przewiozłem nim szafę, mając jeszcze pasażera na pokładzie. Wymusza na kierowcy myślenie i trenuje zdolność przewidywania sytuacji na drodze, słaby silnik powoduje, że kierowca musi być pewien co robi, np. przy wyprzedzaniu gdyż potrzebuje dużo miejsca i czasu na ten manewr.
Jedyne problemy z silnikiem, jakie miałem, to falowanie obrotów i samoistny wzrost prędkości obrotowej silnika do znacznych wartości (4000 - 5500 obr/min). Silnik o mocy 60 KM, nie pozwala na urzeczywistnianie ułańskiej fantazji, ale jeśli ktoś chce dojechać do celu jak najmniejszym kosztem, to do tego jest to idealna jednostka napędowa.
Przełożenia są długie, nie trzeba wajchować dźwignią zmiany biegów. Jest trochę za nisko, to przesądziło o losie samochodu, gdy po wpadnięciu koła w niewielki dołek, skrzynia biegów roztrzaskała się na wybrukowanym stromym podjeździe.
Nie mam zdania na ten temat.
Widoczność mogła by być lepsza. Reflektory sprzed liftingu trochę kiepsko oświetlają drogę i po około 10 latach można myśleć o ich regeneracji lub wymianie. Ja wymieniłem, różnica była znacząca. Lusterka mogły by być większe.
Fotele wygodne, wszystkie organy sterujące, pokrętła, przyciski znajdują się pod ręką, i ich obsługa "nie wymaga myślenia"
W zimie bardzo szybko się nagrzewał. W lecie dało się w miarę komfortowo jeździć w upalne dni, nawiew skutecznie dawał odczucie schładzania.
Dla kierowcy zawsze się miejsce znalazło, pasażer z przodu też nie może zanadto narzekać, nawet może sobie nogi wyciągnąć. Z tyłu to różnie, ale nawet pasażerowie znacznych gabarytów nie narzekali.
Czasem przeszkadzało mi to, że aby sprawdzić czy silnik pracuje, musiałem spojrzeć na obrotomierz. Ogólnie cicho jest w kabinie.
Tani w obsłudze, małe zużycie paliwa. Części tanie, niestety czasem trzeba dużo tych części kupić. Dużo można naprawić samemu przez co oszczędza się na kosztach robocizny.
Za niewielkie pieniądze, dobry samochód do przemieszczania się z punktu A do punktu B, przy niskich kosztach eksploatacji i przeciętnych kosztach napraw.
Większość drobnych usterek nie przeszkadza w codziennej eksploatacji, więc w ramach cięcia kosztów, można ich nie naprawiać, w zależności od tego jakie kto ma podejście w tej kwestii.
Z poważnych usterek, to chyba tylko jedna awaria pompy paliwa. Po za tym jeśli się zdarzały to wynikały raczej z (prawdopodobnie) wypadkowej przeszłości samochodu.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.2 i 60KM 44kW [l/100km]

6,9