Ocena kierowcy - Opel Meriva I

Silnik 1.7 CDTI ECOTEC 100KM 74kW
Rok produkcji 2005
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Opel Meriva I 1.7 CDTI ECOTEC 100KM 74kW 2002-2010 - Oceń swoje auto
Dla mnie najważniejsza była niezawodność, przestrzeń i umiarkowanie w spalaniu za rozsądna cenę. Meriva okazała się dobrym wyborem, bo spełnia wszystkie wymienione warunki. Średnie spalanie w ciągu 8 lat (140 tys) to 5,8l, gdzie 1/3 trasy to miasto. Jedyna niewliczona wymiana to guma pomiędzy silnikiem a skrzynią - 200zł. Nigdy nie zawiodło mnie na trasie.
Przez ponad 8 lat nie było żadnych problemów. Rozrząd wymieniony przy 135 tys. Diesel 101KM posiada przyzwoitą moc i dobrze przyspiesza.
Biegi wchodzą płynnie. Jednak przy 150 tys musiałem wymienić koło dwumasowe i sprzęgło, ale wiedziałem o tym wcześniej czytając opinie innych.
Dobrze się prowadzi. Zawieszenie jest sztywne ale takie lubię. Nie ma problemu z parkowaniem.
Do lewego przedniego słupka trzeba się przyzwyczaić, bo trochę utrudnia. Super zaleta to wysokość, na której się siedzi i prowadzi auto.
Świetnie się wsiada i prowadzi. Nie mam do niczego zarzutów, ewentualnie do przycisków tempomatu umieszczonych na końcu przełącznika kierunkowskazu. Nie zostawisz auta na włączonych światłach, bo Ci o tym przypomni ;-)
Dosyć długo trwa nagrzewanie auta, ale diesle chyba tak mają.
Dużo miejsca dla wszystkich jak na rozmiary auta. Rewelacyjne rozkładanie siedzeń drugiego rzędu. Pojemny bagażnik. Dużo przestrzeni dla kierowcy.
Gdy nie przekracza się setki to jest ok, ale jazda z prędkością 140 jest już uciążliwa.
Ceny podzespołów są tanie i robocizna też nie bardzo skomplikowana. Średnie spalanie 5,8 może nie jest rewelacyjne ale ujdzie. Na pewno wpływ na nie ma wysokość auta. Trzeba się liczyć z wymianą dwumasy po 150 tys. - koszt poniżej 2800 zł.
Za te pieniądze nie było nic lepszego do wyboru. Dostałem auto, które spełniło wszystkie moje oczekiwania.
Na początku raz w roku trzeba było wymienić z przodu żarówki H7, ale od 3 lat problem zniknął. Czasami przepali się żarówka z tyłu.
Chyba nie bez powodu Meriva należy do liderów niezawodności. Auto nigdy nie stanęło na drodze.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.7 CDTI ECOTEC 100KM 74kW [l/100km]

5,7