Ocena kierowcy - Alfa Romeo 145

rigobert, 17 lat temu
Silnik 1.6 i.e. 16V T.S. 120KM 88kW
Rok produkcji 1998
Alfa Romeo 145 1.6 i.e. 16V T.S. 120KM 88kW 1996-2000 - Oceń swoje auto
Kupując Alfę dostajesz coś więcej niż tylko samochód. Zyskujesz klimat. To był jeden z najlepszych zakupów w moim życiu. Trzeba tylko mieć mechanika, który wie o co biega, bo wizyty w ASO jak w każdej marce wypłuczą kieszeń. Wspaniałe wsparcie techniczne stanowią sami alfiści. Ja sam często odwiedzam forum na oficjalnej stronie AR, które jest ogromną skarbnicą wiedzy. A do tego jacy mili ludzie. Jeśli jednak nie czujesz o co chodzi z wirusem Alfy i potrzebujesz tylko dupowozu to wybierz inną markę, Inaczej zrobisz krzywdę i sobie i Alfie..
Silnik jest doskonały. Mocny i elastyczny. W swojej klasie nie ma sobie równych. Kiedy będziesz go trzymał na 3,5-5k obrotów to odwdzięczy Ci się niesamowitą dynamiką. Bardzo lubi dobrej jakości olej i do tego koniecznie często zmieniany. Góra co 10kkm.
Jest to najprecyzyjniejsza skrzynia z jaką miałem do czynienia. Świetnie zestopniowana. Na "5"-ce można jechać spokojnie nawet od 50km/h do 200 :)Gdy pierwszy raz zmieniałem bieg najnormalniej w świecie się uśmiechnąłem z wrażenia. Ale dużo zależy od danego samochodu. U kolegi drążek jest wyraźnie luźniejszy. Czasem trzeba "pogrzebać", żeby wrzucić wsteczny.
Znów doskonale.. Podkreślam, jak na tą klasę samochodu. Jest twardo. Gdy przejechałem się kiedyś Corolką lub Meganką z podobnego rocznika, to miałem wrażenie, że te auta bujają się jak kupa w jeziorze. A 145tką śmiało nawet 50/h przez niewielkie rondo i nic nie ucieka :D Ja jeszcze nie miałem potrzeby zmieniać wahaczy, ale jakby co to ich ceny są śmiesznie tanie :)
Gdy pierwszy raz siadłem w 145 to pomyślałem: jak tu zajebiście wszystko widać.
Ogólnie wszystko na miejscu. Świetne moim zdaniem gałki od włączania kierunkowskazów i wycieraczek. Troszkę bardziej pod ręką mogłyby być guziki od opuszczania szyb no i radio.. Trzeba się wyhylić, żeby go dosięgnąć i jeśli nie masz pokrętła tylko guziki to niestety trzeba oderwać wzrok, żeby zobaczyć gdzie jest, który guzik. A i troche za wysoko się siedzi, choć dla niektórych to pewno zaleta..
Nie mam klimy i w zimie jest mały dramat. Problemy z parowaniem szyb. Troche lepiej gdy ustawi się obieg zewnętrzny. Ale i tak np. tylne boczne szyby potrafią być zamrożone pomimo kilkugodzinnej jazdy. Nagrzewanie takie sobie. Tragicznie nie jest ale znam samochody, gdzie wygląda to o niebo lepiej.
Miejsca Ci tu dostatek. Szczególnie dla pasażera. Jeszcze nie było osoby, która po pierwszym wejściu do samochodu nie powiedziałaby: ale tu dużo miejsca. Dużo miejsca nad głową. Ja mam 190cm wzrostu, a do sufitu jeszcze dobre kilka cm.
Ogólnie trudno narzekać. Choć sporo różnych dźwięków dostaje się z zewnątrz. Silnik słychać wyraźnie ale proszę mi wierzyć, że to jest muzyka dla uszu. Od 150 zaczyna robić się naprawdę głośno i przy 160 już nie pogadamy :)
"doskonale" zostawiam dla diesli :) Wszyscy mówią, że Alfy dużo palą.. Ja nie wiem o co chodzi. Precyzyjny pomiar z ostatnich 8kkm pokazał, że moja mała spala średnio 7.8/100 W trasie można w trybie "emeryt mode" zejść nawet do 6/100 Apetyt wyrażnie wzrasta po wjechaniu do miasta, choć i tak ja osobiście 9/100 nigdy jeszcze nie przekroczyłem.
Kolega za rok starszego "gołego" Civica dał 5 tys więcej. A nie kupił lepszego samochodu.. Auta niedoceniane i przez to bardzo tanie. Łatwo więc spełnić swoje marzenia.
Jak na auto 8-letnie to nie dzieje się nic niezwykłego. Przez pół roku jak mam to auto to zmieniłem 3 żarówki i gumowy przewód hamulcowy za 19zł :) Do tego filterki, olej i rozrząd dla pewności, a tak na codzień to tylko lać benzynkę i cieszyć się jazdą.
Moja rada. Zapobiegajcie, to nie będziecie musieli leczyć. U mnie nic poważnego się nie zdarzyło.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i.e. 16V T.S. 120KM 88kW [l/100km]

7,4