Ocena kierowcy - Audi A3 8L Hatchback

gepardsc@interia.pl, 15 lat temu
Silnik 1.9 TDI PD 130KM 96kW
Rok produkcji 2002
Audi A3 8L Hatchback 1.9 TDI PD 130KM 96kW 2000-2003 - Oceń swoje auto
Silnik : Super silnik i osiągi!! Bardzo dobre materiały wykończeniowe.
Ogolnie jestem zadowolony, szczegolnie milo mnie zaskoczyly osiagi silnika, wyciszenie i bardzo dobre prowadzenie się samochodu. Mógłby byc troche wiekszy w srodku jak np Honda Civic z tego samego roku. Dobrze wykonczony, dobre materialy w srodku. Brak tandetnych plastikow.
Na punkcie wyciszenia i kultury pracy silnika mam bzika i głównie z tego względu kupiłem ten samochód. Audi jest bardzo dobrze wyciszone nie słychac silnika nawet jak wkreca się na wysokie obroty to jest ok. Jadąc 140km/h jest cicho nie słychac silnika tylko delikatny szum opon i powietrza. Głośno zaczyna się robic dopiero przy 160 km/h ale nie trzeba podnosic glosu. Wielu moich znajomych nawet nie wiedziało ze jedzie dieslem:-)(w octawi czy leonie z tego samego roku o wiele głosniej ) Jeżeli chodzi o elastycznośc to silnik zaczyna się budzic przy ok. 1900obr/min i ciągnie do samego końca obrotomierza. Niektórzy piszą o że ma turbodziurę. Gdy sie utrzymuje silnik na odpowiednich obrotach to nie ma zadnej turbodziury. Jeżdzilem dieslami: bmw E46 136KM i Volvo s40 136KM i myślę że audi zbiera się o wiele lepiej!
Skrzynia biegów 6 biegowa,nawet na 6 biegu samochód fajnie przyspiesza. Mimo ze diesel to przełozenia jak w benzynie np. 5 bieg wrzucam jak mam ok 100 km/h. Jeżeli chodzi o precyzje to nie mam się do czego doczepic.
Zawieszenie takie samo jak w vw golf IV tylko że twardsze. I przez ta twardośc o komforcie raczej możemy zapomniec. Czuc i słychac każdą nierównośc i dziury(oczywiście tragedi nie ma ale w A4 jest o wiele lepiej).No cóż A3 ma aspiracje sportowe wiec ma się dobrze prowadzic i tu jest najwiekszy plus zawieszenia. Trzyma się drogi REWELACYJNIE! Koleiny i takie tam inne nie robią na A3 większego wrażenia, trzyma sie na zakrętach fantastycznie + kubłkowe fotele powoduja że czujesz sie pewnie i masz nad autem kontrolę. Nawet jek leciałem 200km/h na autostradzie(oczywiście w Niemczech:-)) to nic samochodem nie rzucało! Dlatego daję 5 za prowadzenie auta a 3.5 za komfort.
Widocznośc chyba dobra. Dla mnie jest ok. duże lusterka wszystko widac.
Wszystko pod ręką, czytelne, i podswietlone- nawet regulacja kratek od nawiewów jest podswietlana:) Może jedyne co mnie denerwuje to kiepski dostęp do zapalniczki-palacze nie będą zadowoleni. Trochę mało schowków np brak na okulary.
Klimatronik to jest to!! Wczesniej nie miałem i uważałem że nie bardzo jest potrzebny. Nic bardziej mylnego! Ustawiasz 22 stopnie i reszte za ciebie robi klimatronic. Otworzysz drzwi a jest zimno to momentalnie dogrzeje w samochodzie. Nie musisz co chwile regulowac nawiewu i temperatury jak to jest w manualnych klimatyzacjach. W tym roku temperatury sięgały prawie -20 stponi i było ok(nie zmarzłem). Jeżeli chodzi o szybkośc nagrzewania się to ja nie jestem zwolennikiem katowania zimnego diesla więc do puki temperatura nie sięgnie 90 stopni nie przekraczam 2500 obr/min. Mam jeszcze Vw lt busa i tam o wiele szybciej sie nagrzeawa.
No i tu Audi A3 najgorzej wypada. Niestety nie jest dobrze. Siedzenia owszem wygodne ale gdy ja jade jako kierowca (a mam 180 cm) to z tyłu raczej nikt nie usiądzie. Auto raczej dla 2 osób. W 4 osoby to mozna jechac sobie do kina a nie w daleką podróż. No i starsze osoby maja duży problem z wsiadaniem i wysiadaniem mimo że mam Audi 5 drzwiowe. Bagażnik przecietny jak w innych samochodach tej klasy. Dla przykladu Honda civic z tego samego roku jest wieksza w srodku od A3
Wyciszenie jak wcześniej pisałem jest jak na tej klasy samochód wg mnie bardzo dobre. Bmw E46 z 2001r diesel 136 KM wypada gorzej pod względem osiągów i wyciszenia. Jak dla mnie do 160 km/h jest dobrze. Nie zapominajmy że audi A3 jest prawie najmniejszym samochodem oprócz audi a2 więc nie można wymagac komfortu jak w limuzynach.
Jeżeli chodzi o ekonomiczniśc to porostu napisze ile mi pali a każdy sam oceni czy to dużo czy mało: Miasto od 6.5l do 8 zależy od jazdy. Trasa jadąc spokojnie do 120km/h pali ok 4.5 litra, jadąc ok 150km/h pali ok 5.6 litra. Kolegi Seat Altea 1.9 105KM i pali srednio o 0,5 litra więcej a jeżdzi o wiele spokojniej niż ja. Ja lubie czasami dynamiczna jazdę ale też nie katuję samochodu i mnie komputer pokazuje po miescie 6.9 litra wg mnie to nie jest duzo a 130KM daje frajde!. Jeżeli chodzi o naprawy to nie powiem bo nic nie naprawiałem. Dostępnośc częsci jest duza.Duzo zamiennikow nie ma problemu. Ceny czesci myslalem ze beda mniejsze szczegolnie ze silnik 1.9tdi i zawieszenie jest bardzo popularne. za caly rozrzad, pasek i napinacz od osprzetu wszystkie plyny z robocizna zaplacilem ok 2000zl-ocencie sami.
Jest droższy od innych samochodów z tego samego rocznika i segmentu ale dla mnie jest wart swoich pieniedzy. Kupujac Audi mniej tracisz na wartosci mimo uplywu lat i a jakosc materialow z ktorych jest zrobiony powoduje, ze nie zuzywaja sie tak szybko. A w ogóle Audi to Audi!!!
Ciężko powiedziec bo mam go 0.5 roku i zrobiłem z 5tys km więc się nie wypowiadam.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI PD 130KM 96kW [l/100km]

6,3