Ocena kierowcy - Audi A4 B8 Limousine

ZAK, 14 lat temu
Silnik 1.8 TFSI 160KM 118kW
Rok produkcji 2008
Audi A4 B8 Limousine 1.8 TFSI 160KM 118kW 2008-2011 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : A4 to świetne auto. Mogłoby być jeszcze lepsze ale cena jest tu hamulcem, niestety. Gdybym był parę lat młodszy brałbym jeszcze pod uwagę BMW (jeździłem - wielka frajda). Reszta jest bez sensu, z mercedesem włącznie.
Czytam tu komentarze \"beefa\" i \"Andrzeja\", którzy wystawiają A4 noty poniżej 4 a nawet 3 punktów. To jakaś bzdura. Nie wiem czym oni jeździli. Poza tym jak się kupuje auto klasy premium, to trzeba dopłacić za parę drobiazgów typu automat, światła biksenonowe z rozszerzonym zakresem, lepszą tapicerkę czy dobry system nagłośnienia, nie mówiąc już o adaptacyjnym układzie jezdnym. Do szybkiej jazdy i warczenia można kupić używaną imprezę. Audi jest autem z klasą.
Odbierałem to auto w maju 2008. Jeszcze nie było silnika 2,0 TFSI. Dlatego wziąłem 1,8 TFSI multitronic. Ale i tak jestem bardzo zadowolony. Przyśpiesza do 100 \"tylko\" 8,5 sekundy i to wystarcza, szczególnie w zestawieniu z japońskimi cudami techniki typu mazda, honda czy toyota albo citroenem C5 czy innym francuskim wynalazkiem.
Wiem, że multitronic jest ponoć najbardziej awaryjną skrzynią. Ale dla radości jazdy, którą daje warto było zaryzykować. Tu się nie czuje zmiany biegów. Absolutny komfort.
Czasem zastanawiam się czy dobrze zrobiłem nie biorąc quattro. Ale w sumie jeżdżę głównie w miejskich korkach, więc po co pokrywać złoto platyną?
Doskonała ale nie na boki. Gdy przednie siedzenie jest przesunięte do przodu, trzeba się mocno wychylać. Mam czujniki do tyłu. Bardzo wskazane i są świetne! Czujniki z przodu dla starego kierowcy to wstyd, szczególnie w tym aucie.
Po co ja brałem te bajery przy kierownicy? Tu wszystko jest tak poukładane, że lepiej się po prostu nie da. Od pierwszych minut jazdy poczułem się jak u siebie.
Miałem volvo, alfę romeo, forda, opla, chryslera i jeszcze parę samochodów. W audi wentylacja i ogrzewanie działają po prostu rewelacyjnie. Czy to mroźna zima czy upalne lato. Nie ma porównania z wymienionymi markami.
Z przodu ideał, z tyłu nie należy mieć więcej niż 180 cm. Ale a4 to wybór dla samotnej osoby albo rodziny dwuosobowej :)
Jazdę próbną odbyłem autem z silnikiem 2,0 TDI. I byłem zaskoczony wyciszeniem. No to w moim TFSI jest po prostu idealnie i słychać tylko muzykę z systemu Bang&Olufsen. Bajka.
W mieście od 9,5 do 12,5 litra/100. Zależy która godzina. Na trasie od 8 do 10 litrów. No ale jak się włączy tryb sportowy, może być i 15 litrów. Wtedy to autko zamienia się w sportowca. W sumie ten silnik jest rewelacyjny, bardzo ekonomiczny. W volvo, które miało też 160 KM spalałem od trzech do czterech litrów średnio więcej. I nie żałuję że to nie diesel. Kierowanie się owczym pędem w wyborze samochodu nie jest dobrym rozwiązaniem.
Według cennika moje auto miało kosztować 184 000 zł. Zapłaciłem w salonie niewiele ponad 160 000. Czyli najwyżej 20 tys. więcej niż za avensisa czy hondę z podobnym wyposażeniem, bo jakość, komfort, skrzynia biegów i ekonomiczny silnik porównywalne z A4 są dla tych marek na razie nieosiągalne.
Zaliczyłem dwa przeglądy gwarancyjne. Nic ponadto.
Absolutnie niezawodne auto.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 TFSI 160KM 118kW [l/100km]