Ocena kierowcy - BMW Seria 3 E30 Touring

BMW318i, 10 lat temu
Silnik 318 i 115KM 85kW
Rok produkcji 1991
BMW Seria 3 E30 Touring 318 i 115KM 85kW 1987-1991 - Oceń swoje auto
Silnik : Fajnie mruczy i dobrze się zbiera, jak dla mnie wystarczający.
BMW zawsze mi się podobało, a od dawna chciałem mieć E30 lub E21.
Silnik dobrze wkręca się na obroty. Przy 180 tys przejechanych km wymieniłem pasek rozrządu (komplet z rolkami), olej z Mobila 1 na Castrol Magnatec 10W-40, płyn chłodnicy Borygo Eko (zielony), filtr stożkowy na Simota (wcześniej był AOMA), olej w skrzyni biegów i w dyfrze (Venol Gear GL-4 75W-90)
Jest ok. Jak kupiłem to na zimnym ciężko wchodziły biegi. Wymieniłem olej skrzyni biegów oraz olej w dyfrze (podczas gdy wymieniałem pasek rozrządu)
Bardzo dobrze trzyma się drogi na zakrętach. Opony nowe jedno-sezonowe kupione przeze mnie. Letnie: Nexen CP-641 205/60 R14 tył, 195/60 R14 przód. Opony zimowe też od nowości jedno-sezonowe: Dębica Frigo 2 185/65 R14. Wymienione tuleje tylne wachacza przedniego oraz końcówki drążka.
Wszystko ok, oprócz tego że nie mam podgrzewanych lusterek.
BMW projektuje kokpity specjalnie dla kierowcy, gdyż wszystko jest skierowane w jego kierunku. wszędzie się dostaniesz nie odrywając pleców od fotela. To jest dużym plusem.
Brak klimatyzacji, ale jest szyberdach. W zimie ogrzewanie jest wydajne, latem trzeba otworzyć okna i szyberdach :)
Brak miejsca na tylnych siedzeniach dla wysokich osób. Ten samochód to raczej wygodny dla czterech osób (małżeństwo z dwójką dzieci, to samochód właśnie dla nich jak wymarzony)
Jak na filtr stożkowy i strumienicę (brak katalizatora) to lubi sobie zawarczeć. Ale mi to nie przeszkadza. :)
Cena wymiany płynów (olej, płyn chłodnicy, olej w skrzyni biegów i w moście (dyfer)) i paska rozrządu z rolkami to wydatek około 800 zł, jeszcze w przyszłości wymienię tarcze hamulcowe z klockami (tarcze na cztery koła, w tym przednie wentylowane i z ABS) koszt około 600-800 zł.
Samochód dobrze utrzymany jest w cenie, więc jest coraz droższy. Mi udało się kupić od znajomego z przebiegiem nie całe 165 tys. Sprzedawał go z powodu wyjazdu do USA.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 318 i 115KM 85kW [l/100km]

9,3