Ocena kierowcy - Citroen Berlingo II Van

Łukasz K., 10 lat temu
Silnik 1.6 HDI 92KM 68kW
Rok produkcji 2012
Citroen Berlingo II Van 1.6 HDI 92KM 68kW 2008-2012 - Oceń swoje auto
Inne : Ilość schowków. Nic więcej.
Silnik : Szarpanie i nierówna praca silnika do dziś nie zdiagnozowane.
Silnik : Synchronizator wstecznego i ciężko wchodząca 1.
Zawieszenie : 5000 km przebiegu i gumy na drążkach stabilizacyjnych stukają i pukają w najlepsze.
Spodziewałem się czegoś dużo lepszego. Może mój egzemplarz jest taki trefny - nie polecam!
Silnik poza tym że pracuje w miarę cicho, to trafiła mi się usterka do dziś nie zdiagnozowana przez żaden serwis. Gdy przychodzi zima i niskie temperatury podczas jazdy auto wpada w drgawki i na ten moment znacząco rośnie spalanie, oraz praktycznie nie ma mocy. Żadnych błędów, żadnych kontrolek - żyje własnym życiem.
Skrzynia tragiczna, brak synchronizatora biegu wstecznego lub jest on u mnie uszkodzony od nowości. Jedynka czasem ma problemy z wejściem.
Do układu jezdnego zaliczę układ zawieszenia. Słabo to mało powiedziane - dbam o auto, mam je prawie 2 lata i 36k km, gdy miałem 5 000 km zaczeły pukać gumy drążka, cicho robi sie dopiero gdy auto jest dociążone choć w połowie.
Widoczność całkiem niezła, duża przednia szyba, duże lusterka boczne, ja dokupiłem sobie jeszcze małe lustereczka do likwidacji martwego pola widzenia, bez nich jazda tym autem (z paką) to loteria.
Ergonomię oceniam na przeciętną, niby wszystko pod ręką, bardzo przydatna półka przy podsufitce, duże schowki w drzwiach. Jeden duży minus to totalnie nieprzydatny schowek w desce rozdzielczej dla pasażera - jego wnętrze jest małe i o bardzo dziwnym kształcie, zmieszczą sie długopisy, pare wizytówek i moze mały aparat.
Ogrzewanie niby działa ale chyba przepuszcza termostat bo długo się nagrzewa i w zimę nie trzyma temperatury (od nowości). Klima w lecie działa bez zarzutów.
Auto w wersji 3osobowej, sprawdza sie na małe dystanse lub gdy 3 osobą jest dziecko które nie potrzebuje fotelika. W innych przypadka jazda w 3 osoby to masakra. Dla dwojga raczej jest znośnie i w miarę komfortowo. Minusem jest mała (jak na tak duże auto) przestrzeń przy pedałach. Nie raz mając zimowe obuwie zdarzało mi się wcisnąć dwa pedały jednocześnie.
W wersji z paką ciężko mówić o wyciszeniu. Owszem kabina wyciszona jest dobrze, ale paka juz wcale, słychać wszystko co nietrzeba i powyżej 130 km/h trzeba do siebie krzyczeć. Dodam jeszcze że od nowości w lato (najczęściej w upały)kierownica trzeszczy i piszczy jak stary tapczan - zbyt ciasno spasowane plastiki, w zimę problemu nie ma.
Koszty utrzymania jak w większości nowych pojazdów. Ograniczam się do wymiany olejów i filtrów, gdybym chciał usuwać każdą drobną usterkę to chyba bym uzbierał na inne auto.
Jakość? Masakra, ocenę ratuje w miarę niska cena -54 500 zł brutto.
Większość wymieniłem w komentarzach powyżej. Jak na nowe auto to strach sie bać.
Wspomniane wyżej problemy z pracą silnika i skrzynią biegów skutecznie zniechęcają do tej marki. Podejście serwisu do tych problemów jeży włos na głowie! Lepiej mieć swojego mechanika.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.6 HDI 92KM 68kW [l/100km]

Dziennik kosztów dla Citroen Berlingo II Van 1.6 HDI 92KM 68kW