Ocena kierowcy - Daewoo Matiz

Bartek M, 9 lat temu
Silnik 0.8 i 51KM 38kW
Rok produkcji 2001
Daewoo Matiz 0.8 i 51KM 38kW 1997-2004 - Oceń swoje auto
Inne : Jak na klasę auta bardzo wysoki komfort jazdy, jak i dobre wyciszenie.
Karoseria : Rdza
Przeniesienie napędu : Ciężko pracując skrzynia biegów
Jestem z matiza bardzo zadowolony. Moim zdaniem pomimo upływającego czasu samochodzik wygląda ponadczasowo sympatycznie. Mój egzemplarz to wersja najprostsza Friend, ale mimo to tak na prawdę niczego więcej do miasta nie potrzeba. Ze swojej strony dodałem jedynie zegarek z bogatszej wersji. Reasumując za 3 tyś zł moim zdaniem sympatyczniejszego samochodu nie znajdziemy. Polecam bardzo.
Moim zdaniem silnik ma za małą pojemność jak do ciężaru auta, co skutkuje brakiem elastyczności zwłaszcza na 5 biegu, na którym auto zwłaszcza pod górę nie jedzie wcale ( w tico było o niebo lepiej). Aby utrzymywać jako taką dynamikę trzeba jednostkę napędową utrzymywać na bardzo wysokich obrotach, co niestety nie sprzyja ekonomii. Jest to wg mnie jedyna wada tego silnika, poza tym nie mam zastrzeżeń. Względnie mało pali, jest cichy, relatywnie bezawaryjny...gdyby miał pojemność 1.0, 1.1 i 50KM byłoby super.
Same długości przełożeń zostały dobrane optymalnie, jedyne do czego mam dość duże zastrzeżenia to dość znacznie utrudnione wrzucanie drugiego biegu kiedy olej w skrzyni jest zimny i gęsty. Podobno taki urok tego auta, jak dla mnie to dość poważna wada. W Tico biegi wchodziły idealnie w porównaniu z matizem.
Nie mam nic do zarzucenia. To auto nie służy do jakiś dzikich wojaży po zakrętach, a jedynie do spokojnej jazdy z punktu A do B i w taki sposób rozpatrując jego przydatność układ jezdny uznaję za udany. Bardzo dobrze wybiera nierówności, nie puka, nie stuka jest bardziej miękkie niż twarde.
Widoczność rewelacja. Siedzimy wysoko, kabina jest bardzo przeszklona, parkowanie tym autem to przyjemność ( przymykając oko na brak wspomagania przez co kierownica przynajmniej w moim egzemplarzu kręci się nadzwyczaj ciężko).
Wszystko pod ręką, przełączniki rozplanowane ergonomicznie.
Klima nawiewno- wywiewna (otwarte szyby), natomiast ogrzewania nie miałem okazji jeszcze sprawdzać. Podejrzewam, że będzie grzać znośnie ( jak ticio)
Jak na taki mały samochód miejsca jest bardzo dużo. Na upartego 4 osoby mogą zabrać się na wycieczkę i nie potrzebować rehabilitacji po jej zakończeniu. Bagażnik mały, ale na zakupy w markecie wystarczy.
Dla mnie duże zaskoczenie. Nie spodziewałem się, że matiz jest tak cichym autem. Ogromny postęp w porównaniu do tico, w którym do 80 km/h na prawdę czuło się jazdę. W matizie dopiero tak przy 120-130km/h zaczyna być głośno. Jak na klasę auta bardzo dobry wynik.
Bardzo tanie części, niskie opłaty, nie wysokie spalanie. Taniej praktycznie się nie da.
Uważam że za śmieszne 3200zł otrzymałem pełnowartościowy mały samochód, który spokojnie można pokonywać po 200-300 km jednorazowo bez uszczerbku na zdrowiu. Rewelacyjny stosunek ceny do całokształtu.
Cokolwiek by się nie stało ceny części stoją na śmiesznie niskim poziomie. Tanio jak w maluchu.
Jedynym poważnym problemem matiza jest korozja, z którą ciężko walczyć. Gdyby nie ta bolączka auto byłoby wręcz idealne.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 0.8 i 51KM 38kW [l/100km]

5,2