Ocena kierowcy - Fiat Bravo II Hatchback 5d

Daniel, 7 lat temu
Silnik 1.6 TD MultiJet 105KM 77kW
Rok produkcji 2008
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Fiat Bravo II Hatchback 5d 1.6 TD MultiJet 105KM 77kW 2008-2012 - Oceń swoje auto
Inne : Komfort jazdy
Silnik : Turbo. EGR, przedmuchy
Ponieważ często korzystam z opinii tutaj zawartych postanowiłem podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Samochód kupiony jako nowy w salonie wersja Dynamic. Docelowo miała być honda jazz jako niewielkie auto ze sporym bagażnikiem. Bravo wynikło z tzw. przypadku, podczas niezobowiązującej wizyty w salonie Fiata. Samochód kupiony w styczniu 2009 roku, jako model z 2008 roku, dla tzw siebie (czyli bez zamiaru sprzedaży). Zapłaciłem 53 390 zł (!). Znajdźcie teraz TAKIE auto w TAKIEJ cenie:). Ja właśnie szukam (lekko używanego) i płaczę:) Niestety ten samochód mnie zepsuł. Wsiadam do różnych aut (kia rio, hyundai i20, i30, renault clio, megane, peugeot 308; w nowym tipo jeszcze nie siedziałem) i jak patrzę na jakość tapicerki to stwierdzam, że producenci obecnie produkowanych aut kpią sobie z nas. Prymitywizm tworzyw sztucznych w połączeniu z wygórowaną obecnie wg mnie ceną aut klas B i C to jakiś niesmaczny żart. Wspomniane wyżej samochody przysłowiowo nie dorastają Brawo do pięt jeśli chodzi o wykończenie wnętrza. Samochód użytkowany około 50/50 (autostrada/pozostałe). W dni robocze tylko dojazdy do pracy to 149 km/dzień. Jak pisałem wyżej samochód kupiony dla siebie więc dbałem zarówno w serwisowaniu jak i używaniu, ale nie pomogło. Albo mój egzemplarz tak ma albo silnik nie został zaprojektowany na autostrady. Ma albo za słabe pierścienie, albo za słabe smarowanie, albo jedno i drugie. Bawiłem się w rozgrzewanie i chłodzenie silnika/turbiny bezskutecznie. Kolega użytkuje służbowo już trzeciego peugeot'a (2x 307 i obecnie 5008). Przekręcenie kluczyka, but w podłogę, żadnego cackania się z silnikiem. 307-ki dojeżdżał do 160 tys km bez żadnej awarii turbiny. 5008 ma jakieś 94 tyś. Z mojego doświadczenia, podkreślam >mojego
Silnik z pełnym obciążeniem w zupełności wystarczający. Trzeba się nieco nauczyć w jakich przedziałach obrotów się poruszać. Niestety z trwałością silnika 1.6 M-Jet i podzespołów już nie jest tak fajnie jak głoszą urban legendy.
Źle się "zazębiają" biegi 2 i 3. Np na rondzie 2 już jest na wysokich obrotach a na 3 ledwo ciągnie bo za małe obroty. Wsteczny czasem trzeba "wbijać" na dwa razy, ale z tego co czytam to już chyba staje się normą. Poza tym niezawodnie.
Mam wrażenie, że wspomaganie jest zbyt czułe. Trzeba cały czas minimalnymi ruchami kierownicy korygować tor jazdy. W saab'ie czegoś takiego nie miałem, może dlatego zwróciłem na to uwagę. Poza tym jest poprawnie. Choć w rover'ku mogłem szybciej wchodzić w zakręty bez tego nieprzyjemnego uczucia, że tylne koła za chwilę stracą przyczepność:). Ale tam środek ciężkości był pewnie niżej położony.
Trzeba się rozglądać. Za przednimi słupkami może się "schować' spore auto. Warto się nieco powychylać w fotelu, żeby ogarnąć całą przestrzeń na skrzyżowaniu. Do tyłu tylko fantastycznie duże lusterka boczne (nie mam czujników parkowania). Obecnie w "główne" lusterko wsteczne rzadko już spoglądam. Z tytułu małej tylnej szyby to tylko taki gadżet do patrzenia czy dziecko już na kanapie śpi.
Rzeczy niezbędne dla kierowcy w zasięgu ręki. To na co mogę ponarzekać to brak sensownych schowków w drzwiach. Są żenująco wąskie. No i brak miejsca na kubki bądź butelki. Może gdy ktoś mniej jeździ to jest to pomijalna kwestia, ale przy moich trasach ten brak strasznie mi doskwiera. I jeszcze bagażnik - spory próg załadunkowy więc ciężko wyciągnąć z dna np paczkę kafli 30/60 albo worki z zaprawą:). Bagażnik niby duży 400 litrów, ale proszę mi wierzyć, na wyjazd łatwiej mi się zapakować do golfa VI z bagażnikiem 350 litrów niż do bravo. Do ergonomii (a raczej jej braku) dodałbym jeszcze fantazyjne umieszczenie filtra oleju. Jak ktoś ma nieco grubsze ramię i przedramię to nieźle się naklnie przy jego wymianie:)
Tutaj dałem źle, bo jest źle. W mroźne zimy przejechanie np 17 km z prędkością około 60km/h gwarantuje Wam, że zmarzniecie. Albo ogrzewany garaż albo webasto:). W deszczowe dni czasem parują szyby. Ale nie zawsze. Czasem jak włączałem obieg wewnętrzny to już po jego wyłączeniu szyby w dalszym ciągu parowały. Tak jakby mechanizm się zacinał. Klima na początku działała fajnie. Po uzupełnieniu (wymianie?) czynnika chłodzącego ledwo ledwo. Ale przynajmniej wiem, że kiedyś było dobrze:)
Z przodu w porządku. Na początku przy wsiadaniu przeszkadzał mi spód kolumny kierownicy. Ale to kwestia opanowania odpowiedniej techniki wsiadania. Przestrzeń z tyłu - zależy kto siedzi z przodu:) Może być ciasno.
Diesel klasy kompakt - naprawdę nie ma powodów do narzekania. Wg mnie absolutnie akceptowalnie. Na autostradzie sporo daje szósty bieg.
W porównaniu do wcześniejszych aut koszty wysokie. Taka jest cena nowego auta. Przykładowa faktura z 2011 roku (Euromot Żory) przy przebiegu 120 000 w zł: przegląd - 247,14, wkład filtra oleju - 60,60, kład filtrujący powietrze - 44,88 filtr p. pyłkowy - 87,60 selenia 2l x2 - 188,95 preparat do klimatyzacji - 5,04, płyn paraflux bitrex 0,2 l- 4,24, płyn hamulcowy 0,40 l - 7,53, odrdzewiacz grafitowy :) - 10,57, zmywacz :) - 4,58, Razem wg faktury - 661,14 zł Podsumowanie kosztów, które zrobiłem przy przebiegu 295 tyś km.: - koszt olejów, filtrów, opon (kupowane samodzielnie i w większości sam wymieniałem) to 5168 zł. - koszt części, które sam kupowałem (np dodatkowy komplet felg 15", tuleje belki, komplet sprzęgła, tarcze przód i tył z klockami, linki hamulcowe, wahacze, końcówki drążków itp) to 4847 zł. - łączne koszty napraw w serwisie (z częściami) i poza nim oraz koszty wymian oleju (w warsztacie poza serwisem), malowanie elementów itp. to uwaga - 13827 zł. Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że to moje pierwsze i ostanie nowe auto. Chyba, że będę zarabiał z 16 tyś/m :)...albo będę bliżej pracował :)
Jak widać wyżej. Mocno, mocno przeciętnie. Dzisiaj cieszę się, że nabyłem to auto stosunkowo tanio (około 10 tyś z tego co pamiętam niż katalogowo). Jednocześnie zastanawiam się co by było gdybym kupił T-Jeta zamiast M-Jeta i przerobił na gaz. Poprzednie moje auta były zagazowane i mile to wspominam. Ciekawe czy T-Jet przejechałby 300 tyś km.?
Od początku brzęczenie tworzyw w prawym rogu podszybia i kratce wentylacyjnej środkowej. Róg podszybia dość prymitywnie wypchany został gąbką. Brzęczenie po jakimś czasie przeszło ku środkowi podszybia i tam zostało. Ale tylko w okolicy 2000 obrotów i w zimie:). Kratka brzęczy sobie do dziś:) Ale mimo to uważam, że wnętrze jest spasowane bardzo (!) dobrze. Samochód codziennie (dni robocze) pokonuje jakieś 1,5 km zmęczonej czasem trylinki. I żadnych nowy dźwięków (!). Wymiana zespołu kierunkowskazu i spryskiwacz przy kierownicy - ponoć spryskiwacze nie działały (? ja tego nie zauważyłem :) ) - 181 000 km. Powolne znikanie płynu z chłodnicy - wymieniono jakiś króciec przy 181 000 km. Wypalony przewód w gnieździe żarówki lewego reflektora - światła mijania. Upierdliwa naprawa bo długość kabelka na styk - 262 000 km. Rdzewiejąca od spodu (!) klapa maski przód. Pamiętacie w cytowanej powyżej fakturze odrdzewiacz grafitowy? Pojawił się tam ponieważ zawiasy przedniej klapy tak zardzewiały, że można ją było otworzyć bez podpierania i nie spadała pod własnym ciężarem:). Widać całe zabezpieczenie klapy było...być może się powtarzam - żenujące. Dałem do malowania jak rdza przeszła już na przednią górną powierzchnię maski. Dodatkowo odłupany samoistnie, żeby nie było (!), kawałek lakieru na dolnej krawędzi klapy bagażnika - malowanie też przy 284 000 km. Czyszczenie wtrysków (wyraźnie kopcił przy mocnym dodawaniu gazu) - 284 000 km. Wyciek oleju między silnikiem a skrzynią - 302 000 km. Standardowo co jakiś czas łączniki stabilizatora. Pierwszy przy około 20 000 km na gwarancji, później przestałem to kontrolować. Końcówki drążków przy 254 000 i dodatkowo prawy przy 315 000. Poza tym tuleje tylnej belki, linki hamulcowe, usunięta blacha zewnętrzna z końcowego tłumika, żarówki z podświetlenia "panelu" nawiewu i klimatyzacji (piszę o tym bo rozłożyła mnie ilość rzeczy, które trzeba rozebrać, żeby dostać się do tych nieszczęsnych dwóch żaróweczek:) ). Podgrzewanie prawego lusterka (nie pamiętam przy jakim przebiegu). Z rzeczy napawających mnie niesmakiem - rysująca się przy czyszczeniu szybka wskaźników (nie, nie używam tej samej szmatki do czyszczenia progów drzwi i kokpitu). Pierwszy raz spotykam się z tak delikatnym tworzywem. Wewnętrzne ("główne") lusterko wsteczne - tak jakby odłażąca powłoka odblaskowa przy krawędziach lusterka. Łuszczące się "chromy" przy pokrętłach nawiewu. Odłażący chrom na grilu. Odkleił się emblemat na tylnej klapie. Odłażąca (eko?)skóra a raczej naskórek na kierownicy i gałce biegów. Pierwsze niewielkie "zmarszczenie" na kierownicy pamiętam przy około 60 000 km. Odłazi na dobre od około 260 000 km :). Nie będę tego już robił:). Od początku odtwarzacz CD "zawieszał" się i z niewyjaśnionych przyczyn, nie czytał płyt CD. Kombinacja włączania, naciskania przycisków i wyłączania radia rozwiązywała doraźnie problem. Sprawę olałem, gdyż trzeba by było zostawić radio na co najmniej miesiąc w serwisie.
Turbo - poważne bo drogie ale nie unieruchamiające samochodu przynajmniej w moim przypadku. Turbo - 92 000 km, Turbo - 161 000 km, Turbo - 284 000 km. Łożysko sprzęgła (wymieniona całość, komplet sprzęgła) ale też gwałtu z tym nie było - 254 000 km. Silnik już przy 284 tyś miał wyraźne przedmuch (niebieski dymek po odkręceniu wlewu oleju). Wymieniono 2x EGR (raz musiałem wezwać lawetę). Zrobiła się dziura w chłodnicy podczas jazdy na autostradzie - 326 000 km. Laweta :). Wymieniono chłodnicę i skraplacz klimy. Też już źle wyglądał :)

On - zużycie paliwa dla silnika 1.6 TD MultiJet 105KM 77kW [l/100km]

5,4