Ocena kierowcy - Fiat Doblo III Van

BrunoTrawa www.szkolka-ochmanow.pl, 11 lat temu
Silnik 1.6 Multijet 16v 105KM 77kW
Rok produkcji 2012
Fiat Doblo III Van 1.6 Multijet 16v 105KM 77kW 2010-2016 - Oceń swoje auto
Karoseria : Wielki mały dostawczak, wygodny do podróżowania, ergonomiczny, funkcjonalny, doskonały przyjaciel w małej firmie. Nie obyło się bez poważnej usterki w nowym samochodzie, ale MIMO WSZYSTKO POLECAM, bo uważam ją za przypadkową przy tym przebiegu. O Fiatach Doblo pisałem już na tym forum rzetelne opinie. Daję podpis w stopce, żeby nie było, że opisał go jakiś sprzedawca fiatów.
Silnik : Słabe sprzęgło, pali się na stromych podjazdach, czy przy cofaniu z przyczepą. Uszkodzenie koła dwumasowego sprzęła przy przebiegu 18tys.km
Zawieszenie : Hałasuje łożysko Mac Person, we wszystkich
Inne : Obawiam się o koszty remontu zawieszenia wielo-wahaczowego
KONKLUZJA: Jest bardzo duży postęp w stosunku do drugiej generacji. Stworzono zupełnie nowy, bardzo przyjazny użytkownikowi dobrze zaprojektowany samochód. Doblak może nie jest tak ładny i porywający, jak Alfa Romeo, czy szybki, jak Ferrari, bo to w końcu dostawczak, ale jest przyjemny dla oka znaczniej niż bełkot Partner do interesów, cytryna z Berlina lub wieśwagen Caddyceusz. Nie przypomina absolutnie tepsowskiego furgona doblo II generacji. NO I JEST WYGODNY NA TRASĘ, jak osobówka.
PLUSY: 1.Ciszej pracuje. 2.Przyjemny odgłos spod maski 3.Niewiele lepsze przyspieszenie od poprzedniej wersji, ale jest, bo auto stało się też cięższe. MINUSY: 1.Turbo-dziura nie znikła, wbrew zapewnieniom producenta z testów. 2.Klekocze na wolnych obrotach, co jest irytujące, jak podchodzisz do niego. KONKLUZJA: Nowa wersja silnika nie jest ani specjalnie lepsza, ani oszczędniejsza, ma może jedynie większy zapas na przetrwanie, ze względu na pojemność i relatywnie niższe obroty, ale zapasu mocy na przeprowadzenie sensownego chip-tuningu brak. Słabe sprzęgło.
POWAŻNA USTERKA: AWARIA KOŁA DWU-MASOWEGO już po przebiegu 18000km (koszt naprawy 3,5tys części+1tys.PLN robocizna usunięta na szczęście w ramach gwarancji)PLUS: 1.Producent wreszcie wsadził skrzynię z sześcioma biegami. 2.Mimo wzrostu pojemności silnika i masy auta zużycie paliwa nie wzrosło i utrzymuje się na tym samym poziomie. MINUSY: 1.Czasem zacina się przy zapodaniu pierwszego biegu. 2.Jest też podobny problem dość często ze wstecznym, dotyczy to sytuacji przy ruszaniu z miejsca. 3. Nie poprawiono też w nowej wersji nic ze sprzęgłem, które przypala się na prostej drodze podczas pokonywania hamulca najazdowego PUSTEJ przyczepy. SPRZĘGŁO FATALNE. KONKLUZJA: Sześć biegów to plus, ale reszta to porażka.
PLUSY: 1.Zawieszenie wielo-wahaczowe powoduje, że auto płynie przy większej prędkości po dziurach, nie wylatują plomby, tak, jak w resorówce II generacji. 2.Samochód przy dużej prędkości powyżej 150km/h prowadzi się pewnie. MINUSY: 1.Na progach zwalniających, lub w dziurze, albo na dużych nierównościach potrafi nawet pusty samochód dobić do blach tak, że kierowca ma uczucie, jakby dostał młotkiem w głowę i nawet nowa plomba gotowa wylecieć. 2. Łożysko Mac Persona się odzywa zaraz po kupnie KONKLUZJA: Jest lepiej, ale z Mac Personem nie zrobiono nic, mimo, że wszyscy od dawna na to narzekają.
PLUSY: 1.Mam wersję oszkloną w pełni, więc widzę równie doskonale wszystko, jak rybki w moim pokoju na środku biurka. 2.Lusterka dające bardzo dobrą widoczność do tyłu, nie trzeba używać środkowego, przejęła go moja lepsza część do makijażu ;) NIE MA POTRZEBY ZAMAWIANIA CZUJNIKÓW PARKOWANIA DO TAKIEJ WERSJI, przy Cargo Maxi bym rozważał zakup. MINUSY: Brak KONKLUZJA: W tym segmencie rynku pod tym względem to najlepszy samochód
PLUSY: 1.Nawigacja GPS Blue&Me TomTom II usytuowana w idealnym miejscu z możliwością dostosowania do każdej postury za kierownicą. Znakomita działająca w wersji 8.95 mapa jest najlepszą jaką do tej pory miałem (porównuję z Garminem, Teleatlasem, Automapą) Trafia bez pudła przez rok i nie irytuje rozmownością. 2.Bardzo wygodny na trasę fotel z pełną regulacją i podłokietnikiem, niemalże ,jak w domu. 3.Automatyczna klimatyzacja inteligentnie skonstruowana i świetna w obsłudze. 4.Auto znacznie cichsze, niż poprzednie. 5.Rozmieszczenie tablic i wyłączników czytelne, na właściwym miejscu i logiczne. 6.Elementy umożliwiające regulację łatwo dostępne. 7.Szybkie złożenie tylnego rzędu siedzeń. 8.Sterowanie z kierownicy bardzo wygodne i wreszcie jest :) MINUSY: Nie potrafię wskazać. KONKLUZJA: Jedynie Mercedes Vito może podskoczyć pod tym względem do Doblo III - zasłużona pochwała
PLUS: 1.Auto wyposażone w automatyczną klimatyzację. 2.Wszystko działa doskonale i w sposób bardzo przemyślany. 3.Samochód mimo olbrzymiej, jak na ten segment kubatury stwarza pożądany mikroklimat bardzo szybko MINUSY: Brak KONKLUZJA: Kierowca dostawczaka ma komfort taki sam, jak kierowca osobówki średniej klasy.
PLUSY: 1.Doblo III KOMBI MAXI N1 to największy mini-dostawczak. 2.Kierowca ma ogromną wygodę podróżowania. 3.Duży schowek po stronie pasażera 4.Sporo półek na okulary, klucze, telefony etc,etc.. 5.Nad głową duża półka spokojnie zmieści bejsbola lub sztucer 6.Wiele miejsca na nogi z przodu 7.Pasażerowie drugiej kategorii też mają miejsca w opór z tyłu. 8.Bagażnik nawet przed złożeniem siedzeń zmieści sporą teściową wraz z dogiem. Po złożeniu wielką lodówkę wolno-stojącą, łóżko jednoosobowe, można w nim spokojnie się latem wyspać we dwie osoby, kupując doblo maxi zaoszczędzisz na motelu. ;) MINUSY: Brak KONKLUZJA: Ogromny samochód w tym segmencie, konkuruje z rodzinnymi Vanami niskimi kosztami eksploatacji, nic tylko brać.
PLUS: 1.Auto znacznie cichsze, niż poprzednia generacja. 2.Do prędkości autostradowej jest cicho. MINUSY: 2.System audio lepszy niż fatalny zestaw w poprzednim doblo II, który cały usunąłem zostawiając jedynie antenę, radioodtwarzacz DELPHI nie powala jakością odtwarzania CD, ale jest wygodny w użytkowaniu. 3.Głośniki fatalne - wymieniłem od razu na Focale 4.Przy dużych prędkościach spory szum powietrza. KONKLUZJA: Producent powinien postarać się o lepszą jakość audio w samochodzie, który służy do zarabiania. Wyciszenie znacząco poprawiono, dam ocenę minus dobrą.
Dla tych co dotrwali. Auto waży 1510kg, to o prawie 200 więcej niż poprzedni model(1330). Aby przemieścić z punktu A do punktu B przedmiot o masie 200kg większej należy dostarczyć więcej energii, powie fizyk, ale to nieprawda. PLUSY: 1.Nowy Fiat Doblo stawia powietrzu mniejszy opór, praktycznie do prędkości 90km/h zużycie paliwa oscyluje w granicach 5,8-6,4 litra (70km/h eco-drive da 5,5l) 2.W zakresie od 90-140km/h nie przekracza 8l/100km 3.Cztery osoby + ładunek daje 7,5 litra w jeżdzie mieszanej (6,4l/100 pusty samochód na mieście) 4.Auto pod pełnym ładunkiem (850kg) i z dodatkową przyczepą (650kg) na trasie spala średnio 8l/100km, mając pusty powrót. W ramach eksperymentu na trasie 100km z ładunkiem i pusty powrót 100km potrafiłem zejść do 6,8 litra używając funkcji eco-drive TomTom. Natomiast jak leciałem, jako spóźniony świadek na ślub kościelny 250 km od domu wyszło 10,4 litra i to jest rekord aktualny. SA TO BARDZO DOBRE WYNIKI. 5. Okazuje się, że w ASO można też go bardzo tanio naprawić, np za lakierowanie połowy bocznych drzwi przesuwnych 350zł, wymiana klocków - robocizna 45zł WARTO SPYTAĆ O KOSZTY ZANIM POSZUKASZ RZEMIEŚLNIKA. 6.Jest sporo już zamienników, są używki dostępne. MINUSY: 1.Na cenę przeglądów wpływa wzięta z kosmosu cena oleju Selenia-Fiat, ale zgodnie z nowym prawem konsumenckim możesz przywieźć ze sobą olej tej samej klasy do serwisu, podobnie, jak filtry i zaczyna być tanio. KONKLUZJA: Najlepszy w tym segmencie rynku.
Za poprzednią pełną wersję pięć lat temu zapłaciłem 58kPLN, nieco żałowałem, miało swoje wady, o których tu pisałem już, za aktualną "trójkę" z 95% bajerów 72kPLN i nie żałuję żadnej wydanej złotówki. POLECAM, JAKO SAMOCHÓD NA CO DZIEŃ W MAŁEJ FIRMIE, nie ma nic lepszego za te pieniądze. Jest do przodu, i to co otrzymujesz uzasadnia cenę. (Cenę niemałą, bo Fiat niebezpiecznie drożeje)
PRZEBIEG 20000km Padło radio - wymiana radioodtwarzacza na nowy w ramach gwarancji. PLUSY: ABSOLUTNIE NIC DO TEJ PORY NIE NAPRAWIŁEM ZA SWOJE. GWARANCJA BIEGNIE OD 10 m-cy - ZERO KOSZTÓW Zawieszenie na razie OK, ale jeżdżę nim jak swoim, a nie jak służbowym. MINUSY: brak KONKLUZJA: Poprawiono wszystkie niedoróbki poprzedniej wersji, nic nie wkurza, nic nie odleciało.
Jedyna rzecz, która padła do tej pory to dość poważna usterka, nie zdarzająca się przy tym przebiegu, a w większości marek w ogóle!!! poniżej 200tys.km - uszkodzenie koła dwu-masowego - koszt robocizny ok. 1000zł, koszt części ok 1300zł, ale naprawiono w ramach gwarancji.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.6 Multijet 16v 105KM 77kW [l/100km]

6,3