Ocena kierowcy - Fiat Idea

Tomek "Herman", 18 lat temu
Silnik 1.3 16V MultiJet 70KM 51kW
Rok produkcji 2005
Fiat Idea 1.3 16V MultiJet 70KM 51kW 2004-2012 - Oceń swoje auto
Wspaniałe auto dla rodziny z 2 dzieci . Ogromne i ładne wnętrze . Bardzo udany cichy i ekonomiczny silnik , małe gabaryty zewnętrzne czynią auto świetne do miasta . Jak się nie będzie psuć - to dla mnie ideał .
To nieprawdopodobne , że tak mały dieselek może tak jechać . Świetna ( relatywnie ) dynamika na 4 i 5 biegu . Pod górę ciągnie przepięknie . Brakuje troszkę dynamiki na pierwszych trzech biegach poniżej 2000 obrotów ( turbodziura - normalka ) Zaskakuje dynamiką jak na 70KM i 1200 kg .
Świetnie , wysoko umieszczona dźwignia .Bez większych wychyleń na plus i minus . Typowo włoska skrzynia . Czasem delikatnie "przychaczy" , za to pięknie wchodzi jedynka podczas wolnej jazdy . Zestrojona dobrze pod diesla .
Wyścigówka to nie jest. Wysokie nadwozie , więc nie skłania do szalenia po zakrętach . Zawieszenie dość twarde , przyzwoity komfort , ale nie rewelacyje . Trudno jednak się też czepiać . REWELACYJNE HAMULCE !
Mnóstwo przeszklonej powierzchni . Świetna widoczność do tyłu . Przeszkadza troszeczkę przy moim wzroście (196 ) nisko umieszczone lusterko wsteczne i za małe , choć piękne lusterka boczne ze sporym martwym polem . Ale można się przyzwyczaić .
W porównaniu z Ople Merivą rewelacja . Wszystko super . Do oryginalnych pokręteł wentylacji i wskaźników po środku przyzwyczaiłem się po 2 dniach . Schowków sporo , ale pewnie dałoby się zrobić kilka więcej :-)
Klimatyzacja wprost rewelacyjna ! Chłodzi w kilka sekund po włączeniu , przy odpowiednich nastawach nie jest "agresywna " . Doskonale , w 3 - 4 sekundy odparowuje okna . Praktycznie nie odczuwam utraty mocy po włączeniu a wzrost zużycia paliwa jest śladowy ( ok. 0,2 l / 100 km ) Ogrzewania nie sprawdzałem za bardzo bo mam auto od czerwca , a teraz jest sierpień .
Kompletny szok - auto poniżej 4 m długości , a miejsca więcej niż w nowym focusie ( szczególnie z tyłu ). Ogromny atut tego auta . Przy moim wzroście (196 ) mogę siąść "za sobą " z tyłu ze złączonymi nogami i mam jeszcze z 5 cm do fotela . do focusa z tyłu nie mogłem wejść . Świetna , przesuwana i "kładziona" tylna kanapa . I na koniec świetna rzecz . Pasażer środkowy z tyłu nie ma pod nogami podwyższonego tunelu tylko płaską podłogę z dywanikiem . Rewelacja .
Bardzo miłe zaskoczenie . Wreszcie cichy diesel . Hałas zawieszenia i opon bez uwag .Wiatr też nie przeszkadza , choc wysokie auto .
Kolejne zaskoczenie . Trasa , spokojna jazda 80-90 km/h - 3,8 - 4,5 l / 100 km . Szybsza jazda 4,7 - 5,5 . Miasto : 5,8 - 6,2 . Oczywiście ropy . Czego chcieć więcej ? Koszty serwisu nieznane jeszcze , ale fiat nie należy do najdroższych ponoć ...
Zaznaczyłem DOBRZE , bo kupiłem auto jako demo za 10.000 taniej niż w salonie ( z przebiegiem 1.500 km czyli ...żadnym ). Cena "salonowa" zdecydowanie za wysoka i dlatego tych aut jest tak mało na ulicach .
Trochę za wcześnie na pełną opinię . Odkleił się kawałek listwy bocznej i czasem gdzieś coś zabrzęczy , zastuka . Ale na miłość Boską - przeciez wiedziałem , że kupuje Fiata :-)
Nic - i niech tak zostanie ...

On - zużycie paliwa dla silnika 1.3 16V MultiJet 70KM 51kW [l/100km]

5,9