Ocena kierowcy - Fiat Panda II Van

WW, 15 lat temu
Silnik 1.3 Multijet 16v 75KM 55kW
Rok produkcji 2006
Fiat Panda II Van 1.3 Multijet 16v 75KM 55kW 2003-2012 - Oceń swoje auto
Silnik : Silnik to zdecydowanie najmocniejszy punkt tego auta.
Przeniesienie napędu : Sprzęgło to tragedia....
Układ hamulcowy : Fatalna jakość i trwałość - niezła skuteczność do 100km/h
Gdyby nie silnik byłoby bardzo źle!!!
Jednostka napędowa to chyba jeden z niewielu atutów tego auta. Silnik bardzo elastyczny, niezwykle ekonomiczny. Idealnie radzi sobie z tym autem.
Skrzynia zupełnie nieudana. Już w nowym aucie haczy, zgrzyta itd - co dalej opiszę w rubryce niezawodność.
Dość subiektywne odczucie gdyż jeździłem tylko wersjami VAN - mimo to auto dość pewnie trzyma się drogi, nieco za twarde (ale to w końcu ciężarówka)
Bez zastrzeżeń we wszystkich kierunkach (lusterka boczne odrobinę za małe ale to drobny szczegół)
Wszystko po ręką.
Wszystko ok poza tym, że wentylator nawiewu w którymś momencie zaczął piszczeć i mimo interwencji serwisu nie chce przestać.
To nie auto dla wielkoludów ale da się wygodnie jeździć (z przodu)
Jak na diesla ok.
Spalanie to kolejna zaleta auta - przy 100-110km/h na trasie da się zejść poniżej 4l/100km. Ceny przeglądów w normie , napraw też - pod warunkiem, że nie ma ich zbyt wiele.
Za tą cenę można kupić auto o 2 klasy lepsze i nie spędzać połowy życia w serwisach. Odradzam ten zakup
Niestety drobiazgów nie było zbyt wiele.
Fatalnie. Mam doświadczenia z 3 tego typu autami - wszystkie eksploatowane przez normalnych kierowców, nie były katowane. W każdym ekspresowo padały hamulce - generalnie auta tylko z kierowcą w środku nie da się zatrzymać awaryjnie z prędkości >140km/h, bo po jednym takim manewrze tarcze i klocki nadają się do wyrzucenia. W kolejnym egzemplarzu pedał hamulca zaczął wpadać w podłogę i mimo wymiany praktycznie całego układu serwis nadal nie potrafi naprawić tej usterki. W jednej ze znanych mi Pand sprzęgło siadło już po 23tys km a w żadnej nie wytrzymało dłużej niż 70tys. Są to oczywiście elementy eksploatacyjne więc gwarancja ich nie obejmuje. Dla przykładu podam starego Suzuki Swift którym kiedyś miałem przyjemność jeździć - tam sprzęgło wymieniałem dopiero po 300tys km

On - zużycie paliwa dla silnika 1.3 Multijet 16v 75KM 55kW [l/100km]

5,7