Ocena kierowcy - Fiat Punto Grande Punto Hatchback 5d

alf145@wp.pl, 16 lat temu
Silnik 1.3 16V Multijet 90KM 66kW
Rok produkcji 2006
Fiat Punto Grande Punto Hatchback 5d 1.3 16V Multijet 90KM 66kW 2005-2010 - Oceń swoje auto
Inne : Nic mnie nie zaskoczyło. Tą wersję i model wybierałem świadomie z kalkulatorem w ręku. Wiedziałem czego się spodziewać. A gwarancję traktuję jak parasol ochronny i okres w którym należy wyłapać jak najwięcej potencjalnych usterek żeby później spokojnie i bezstresowo jeździć.
Inne : Przekładnia kierownicza i wałek: częste przypadłości tzw. wieku dzięcięcego, podlegające wymianie gwarancyjnej.
Daję ocenę: 5. Jak już pisałem wyżej: bardzo dobry, mocny i oszczędny silnik. Bardzo pewne zawieszenie i hamulce. Wygodne siedzenia i pozycja za kierownicą. Ergonomiczna obsługa i czytelne zegary. Przeglądy z wymianą oleju co 30 tysięcy km. lub co 2 lata. Bardzo ładny wygląd zewnętrzny (choć to już kwestia gustu). Wydaje się, że Grande Punto jest nadal najlepszą propozycją w klasie, choć konkurencję ma bardzo silną: nowa Corsa, nowa Fabia, może jeszcze Yaris. Nowe Punto jest na tyle obszerne, że spokojnie może aspirować do większej klasy C.
Silnik jest po prostu znakomity. Lekki, aluminiowy a przy tym mocny i oszczędny. Kultura pracy w kategorii diesel: bardzo dobra. Praca bezwibracyjna. Odnosi się wrażenie posiadania znacznie mocniejszego silnika niż faktyczne 1.3 pojemności i 90 KM mocy. Ocena: 5
Mam skrzynię 6 biegową, która pracuje bez zarzutu. Na początku było lekkie zgrzytanie z 2ki na 3kę ale teraz się wszystko ułożyło, jest przyjemnie i gładko. Drogi prowadzenia mogłyby być nieco krótsze ale to już takie czepianie się dobrego :-) Ocena: 4
Zawieszenie i hamulce to bardzo pewna strona tego samochodu. Tłumienie nieco sztywne w mieście ale bardzo komfortowe w trasie i na zakrętach. Hamulce doskonałe. Szacuję, że nieco z ponad 100 km/h potrafią zatrzymać samochód na dystansie poniżej 38 metrów. Ocena: 5
Normalnie przeszlone auto z dobrą widocznością w każdym kierunku. Nic nie wadzi i nie przeszkadza. Ocena: 5
Wszystkie przełączniki są w zasięgu ręki, ułożone logicznie po "niemiecku" ;-) Czytelne zegary i wyświetlacz komputera. Ocena: 5
Bardzo dobra i skuteczna praca wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji. Łatwe sterownanie temperaturą nawiewu klimy manualnej. Bardzo wydajny układ. Ocena: 5
W zasadzie bez uwag. Z przodu pełen komfort z dużą możliwością regulacji ustawienia fotela kierowcy i kierownicy. Pasażer też nie narzeka. Z tyłu nieco ciaśniej ale i tak więcej miejsca i przyjemniej niż u konkurencji :-) Ocena: 5
Jazda z prędkością rzędu 150 km/h zupełnie nie męczy hałasem. I tyle za komentarz. Ocena: 5
Ekonomiczność była głównym powodem, dla któego zakupiłem to Punto. Bardzo niskie spalanie średnie ON na poziomie 5-6 litrów na każde 100 km. Niskie koszty przewidywanego serwisu. Częstotliwość serwisu co 30 tyś. km lub co 2 lata. Teoretycznie bezobsługowy aluminiowy silnik z łańcuchem rozrządu i gwarancją braku mechanicznej ingerencji na dystansie do 250 tyś. km. Ocena: 5
Daję ocenę: 4. Przy relacji zarobków do cen w RP, każdy samochód jest bardzo drogi. Nie tylko nowy, ale i używany.
Drobne usterki nie występują. Ocena: 5
Tutaj niestety nie wiem jak ocenić. Miałem gwarancyjnie wymienianą przekładnię kierowniczą ale traktuje tą wymianę jako wpadkę tzw. wieku dziecięcego. Poza tym gwarancja jest po to żeby takie usterki wyłapywać i eliminować na koszt gwaranta. Dlatego daję ocenę: 4 a nie niższą.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.3 16V Multijet 90KM 66kW [l/100km]

5,1
6,7
Dziennik kosztów dla Fiat Punto Grande Punto Hatchback 5d 1.3 16V Multijet 90KM 66kW
5,8
Fiat Punto Grande Punto Hatchback 5d