Ocena kierowcy - Fiat Punto II Hatchback

jaro, 19 lat temu
Silnik 1.2 i CNG 52KM 38kW
Rok produkcji 2003
Fiat Punto II Hatchback 1.2 i CNG 52KM 38kW 1999-2010 - Oceń swoje auto
W promocji kupiłem ten samochód za 33665 zł. Mam 2 poduszki, wspomaganie, centralny zamek, elektryczne szyby, lakier metalik, ekonomiczny silnik i na razie zero większych kłoptów. Jestem bardzo zadowolony i mam nadzieję, że tak będzie jak najdłużej.
Silnik jest chyba najlepszym elementem tego auta, z wyjątkiem lekkiego falowania obrotów w trakcie rozgrzewania, nie zauważyłem zadnych wad. Nisko umieszczony moment obrotowy sprawia, że silnik jest bardzo elastyczny.
Nie mam żadnych zarzutów, z wyjątkiem lekkiego haczenia w mroźne zimy do czasu kiedy sie nie rozgrzeje (trwa to chwilę)
Dla mnie zestrojenie zawieszenia jest bardzo dobrze. O takim zawieszeniu mówi sie, że jest "przyjemnie sprężyste". Na zakrętach dobrze trzyma - nie wychyla się, natomiast na wybojach nie jest zanadto twarde. Czasem na poprzecznych nierównościach przy nieobciążonym samochodzie nie do końca sobie radzi.
Piszę to co juz wiadomo: przednie słupki sa za szerokie, natomiast z widocznością do tyłu nie mam wiekszych problemów.
Bez zarzutów. Wsztystko na swoim miejscu. Nic dodać nic odjąć.
Nie mam klimatyzacji, więc latem jest tak jak w samochodzie bez kilmatyzacji... Zimą na ogrzewanie nie narzekam, ale jak miałbym porównać do Daewoo Espero, którym również jeżdżę to to w Punto ogrzewanie jest o klasę gorsze (chodzi o szybkość grzania i jego intensywność).
Z przodu chyba najlepiej w klasie, z tyłu rzadko jeżdżę i nie mogę się obiektywnie wpowiedzieć.
Zakupiłem w ASO dodatkową matę wyciszającą pod maskę silnika i jest cisza w kabinie. Silnika w ogóle nie słychać od wolnych obrotów do jakichś 3000. Potem jest to przyjemny dla ucha pomruk, który miesza się z szumem opon i opływającego powietrza.
Rzadko sie zdarza tak, aby producent podał w folderze reklamowym przwdziwe wartości spalania. Tym bardziej zaskoczyło mnie to, że mój Punto spala dokładnie tak jak jest na pisane w instrukcji. Trasa to min. 4,7 lita na 100 km, średnie spalanie to 5,7 litra na 100 km. "Czystego spalania" w mieście nie sprawdzałem, ale nie można podejrzewać, że będzie wiecej niż ok. 7 litrów. musze dla uczciwości podkreślić, że staram sie jeździć w miarę ekonomicznie tzn: w miarę płynnie, bez szarpania i ostrego hamowania, w zakresie do 4000 obrotów.
O Punto mówi się, że jest fajnym samochodem, dopóki się nim nie wyjedzie z salonu, bo zaraz potem zaczynają się kłopoty. Nie mogę się zgodzić z ta opinią. Z moim autem miałem jedynie problem z falującymi obrotami w trakcie rozgrzewania, ale po zapoznaniu sie z literaturą i wizycie w ASO, stwierdziłem, że ten typ tak ma i odpuściłem sobie. Czasem zwłaszcza podczas mrozów potrafia skrzypnąc plastiki.
Miałem problem z poszarpującym sprzęgłem (kolejna seryjna wada Punto), sprawa będzie załatwiona w ramach gwarancji - wymiana sprzegła na nowe.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 i CNG 52KM 38kW [l/100km]

5,2