Ocena kierowcy - Fiat Uno II

Fiat Uno II 1.0 i.e 45KM 33kW 1996-2002 - Oceń swoje auto
Karoseria : Rdzewieje
Silnik : Mój puszczał olej
Przeniesienie napędu : Zabierak w lewym kole
Mimo kilku wad auto oceniam dobrze. Jest to praktyczny, ekonomiczny samochód, który niestety trzeba co jakiś czas naprawić ale na szczęście nie rujnuje to kieszeni.
Silnik dosyć ekonomiczny przy rozsądnej jeździe. Mało awaryjny aczkolwiek mój popuszczał olej tu i ówdzie. Na plus bezkolizyjny rozrząd. Dosyć dynamiczny na pierwszych trzech biegach, potem czuć już niedostatki mocy i momentu obrotowego.Raczej do miasta niż w trasę chociaż przyjemnie się nim jeździło z prędkościami 80-90km/h na 5 biegu - auto jest wtedy ciche i ekonomiczne
Sprawne przełączanie. Czasami problemy z wrzuceniem wstecznego. Na dużych mrozach lewarek bardzo ciężko się przełączał pomimo wymiany oleju w skrzyni.
Twardo i mało komfortowo. Wymiana amortyzatorów przy 80tys.km Raczej przeciętna trwałość. Brak wspomagania ale poprzez to dobrze było \"czuć drogę\"
Znakomita widoczność dzięki dużej powierzchni szyb i pudełkowatemu nadwoziu. Współczesne modele samochodów pod tym względem są daleko w tyle.
Nie mam zastrzeżeń choć wynika to w dużej mierze z faktu, że w Uno nie zbyt wielu przełączników ponieważ to auto nie ma żadnego dodatkowego wyposażenia.
W porządku choć zimą długo się rozgrzewał. Przypuszczam, że to termostat. Szyby miały tendencję do parowania.
Uno to formalnie przedstawiciel segmentu A czyli małych samochodów miejskich ale biję on głowę takie modele jak Panda Cinquecento czy Seicento. Można się poczuć jak w samochodzie klasy B. Na brak miejsca nie ma co narzekać. Bagażnik też jest całkiem spory. Nigdy go nie zapełniłem zakupami. Ten z Seicento przypomina schowek
Jak na tanie miejskie auto w porządku. Na trasie do prędkości 90km jest przyjemnie. Szybciej nie lubiłem nim jeździć;)Jednak trzeba obiektywnie przyznać że samochód nie jest najlepiej wyciszony ale rekompensuje to po części dosyć kulturalnie pracujący silnik.
Bardzo tani samochód w utrzymaniu. W cyklu mieszanym spalał przeciętnie 5.7 l/100km. W lecie nawet od 5.2 w zimie max 6.5. Oczywiście te wartości uzyskałem stosując kilka zasad eco-drivingu Poza tym bardzo tanie części zamienne, a ktoś kto zna się troszkę na autach może zrobić sporo rzeczy samemu.
Auto jest obecnie bardzo tanie i za takie pieniądze sporo oferuje. Trzeba tylko poszukać nieskorodowanego egzemplarza.
Co prawda części tanie ale w moim przypadku trzeba było naprawiać to czy tamto co jakiś czas. Przede wszystkim zawodziła guma - wszelkiego rodzaju usczelki.
Uszczelka pod głowicą. Choć prawdopodobnie to moja wina bo niezbyt często kontrolowałem poziom płynu. Zabierak w lewym kole.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 i.e 45KM 33kW [l/100km]

5,4