Ocena kierowcy - Ford Focus I Hatchback

grzebyk, 17 lat temu
Silnik 1.4 16V 75KM 55kW
Rok produkcji 2004
Ford Focus I Hatchback 1.4 16V 75KM 55kW 1999-2005 - Oceń swoje auto
Naprawdę dobry samochód, eksploatowany służbowo (więc to najtrudniejszy test) i dzielnie to znosi. Francuzy nie maja co startować, Golf jest droższy a wcale nie lepszy, Astra porównywalna a z japończykami nie miałem doczynienia. Jeździłem też Focusem II i wcale nie jest lepszy (gorsze zawieszenie) a 80 km w silniku podstawowym to straszna żenada (samochód jest sporo cięższy od poprzednika).
1,4 75 km - cudów nie ma to nie sportowiec, ale zaskakująco dobrze sobie radzi pod warunkiem że samochodem jedzie jedna osoba. Przy włączonej klimie i pasażerach straszny muł. Bez balasu pojedzie nawet 190, ale trwa to wieki więc 160 to rozsądna prędkość. Elastyczność przy pustym w miarę, ale generalnie polecam silnik 1,6.
Bez problemów, czasami trudno zapiąć wsteczny.
Ten układ to legenda, ale bez przesady jednocześnie mam Astre 2 i też jest dobra.
Do przodu spoko, do tyły kiepsko.
Wszystko pod ręką, super.
Jest dobrze, manualna klima sprawdza się. Fajne jest elektryczne ogrzewanie przedniej szyby (niestety zbita szyba to 600 pln wydatku).
Długie trasy w 4 os ok, 5 tylko awaryjnie bo z tyłu będzie im ciasno.
Powyżej 120 jest dosyć głośno i rozmowawymaga podniesienia głosu.
Przy tym silniku baaardzo dużo zależy od stylu jazdy. W mieście przy spokojnej jeździe 7 l jest możliwe, ale przy ostrej 9,5 nie jest problemem. W trasie 6,6 przy ok 120 na godzine, ale przy 160 to 8,8. Średnio pali około 8 litrów przy włączonej kliemie 8,4 ale mam raczej ciężką nogę. Przeglądy od 700 do 1000 pln.
Teraz do kupienia tylko używany i z silnikiem minimum 1,6 to naprawdę opłacalny zakup. Polecam.
90000 km w półtora roku ostrej jazdy i nic nie trzeszczy - to cieszy. Z pierduł to 2 razy obluzowana osłona termiczna tłumika (strasznie wtedy hałasuje), ale to chyba cecha mojego egzemlarza bo u moich znajomych nie wystąpił ten problem. Tradycyjnie w Focusie przepalająca się często przednie żarówki - podobna pomaga zmiana softu, ale u mnie nadal co pół roku musze wymieniać.
Jedna większa wpadka - pęknięta pompa wody, co unieruchomiło samochód. Wymieniona na gwarancji więc bez większego bulu, ale mam zastrzeżenia do terminu naprawy. W pierwszym ASO chcieli to zrobić w 5 dni wyśmiałem ich w drugim uporali się w 2 (sprawa miała miejsce w niedyżym mieście wojewódzkim). Poza pompą super.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 16V 75KM 55kW [l/100km]

7,9