Ocena kierowcy - Ford Focus II Focus C-Max

Mat., 17 lat temu
Silnik 2.0 TDCi 136KM 100kW
Rok produkcji 2006
Ford Focus II Focus C-Max 2.0 TDCi 136KM 100kW 2003-2009 - Oceń swoje auto
Silnik : żwawy, cichy, w sumie ekonomiczny.
To moja druga ocena tego samego samochodu. Poprzednia była niedługo po kupieniu rok temu, teraz po 50 tyś. km. Ogólnie jest dobrze. Fajne pomysły, ciekawy design, wykonane z różną jakością. Coś tam wkurza, coś jest fajne. Samochód w żaden sposób nie dający jakości, jaką miało się kupując nowe Scorpio 15 lat temu, czy nowego Opla Vectrę w 2000 roku. Wtedy przez pierwsze 100 tyś. km miało się samochód jak nowy, tutaj pojawiają się pierdoły, które denerwują. Niechciałbym zobaczyć mojego C-MAXa tak za 15 lat... Jest za to dość ekonomiczny i z pewnością ma wiele trwałych elementów, o których nie wiemy, bo się nie psują. U mnie nie ma takich ilości usterek, jakie doświadczają inni. Więc i tak się cieszę!
Silnik to wciąż najlepszy element tego samochodu. Kiedy przesiadam się do jakiegoś benzyniaka (np. samochód zastępczy Focus 1,6), to nie wiem co się dzieje, że nie jedzie. W C-MAXie można poszaleć. Chodzi jak zegarek, gdyby nie mała przypadłość - opisana wśród usterek.
Skrzynia jest bardziej niż OK, przyjemna dźwignia, wszystko ładnie i zawsze wchodzi. Nie umiem już jeździć bez 6-stki, ale następny samochód to chyba będzie automat, bo można sobie pomachać tymi sześcioma biegami. Żadnych problemów, ale jednak... małe ale - opisane wśród usterek.
Przejechałem 55 tyś. kilometrów. Po prostu pięknie! Brak jakichkolwiek problemów, żadnych (przez innych opisywanych) stuków, buczeń itp. Bardzo mi odpowiada sprężystość i trzymanie się drogi. z ESP nie ma szans na poślizg. Fajnie! Tutaj uczciwe 5 gwiazdek i żadnych komentarzy wśród usterek.
Do przodu super, na boki duże słupki, z tyłu mała szyba, lusterka OK. Bez zarzutu.
Wszystko pod ręką. Szczególnie dźwignia skrzyni biegów. Przycyski tam gdzie powinny być, przyjemne w dotyku, intuicyjne.
Bardzo dobra klimatyzacja bez nagłych podmuchów zimnego powietrza. Generalnie na nikogo nie wieje w tym samochodzie, a to rzadkość.
Dla mnie OK, pasażerowie lubią rozsuwane siedzenia. Bagażnik i możliwość jego dostosowywania daje bardzo duże możliwości. Naprawdę tutaj wielki plus dla niewielkiego z zewnątrz samochodu.
Silnika prawie nie słychać, również podczas szybkiej jazdy. Słychać nawierzchnię ostrych dróg w Szwecji i ostatnio jakby więcej wiatru. Uszczelki były smarowane w serwisie, bo skrzypiały. Ogólnie OK.
Zużycie zatrzymało się na 6,5-7 l. Krótkie, codzienne, kilkunastokilometrowe odcinki poza miastem (czyli ze wsi do miasta). To oczywiście o wiele więcej, niż zapewnia producent, ale silnik był testowany w warunkach laboratoryjnych (czyt. bez samochodu?) na odcinku 9 km (!). Kto dokładnie czytał folder, ten to wie! Na trasach nigdy mniej niż 5,5 l, w chwilach szaleństwa nie więcej niż 8
Kupując topową wersję GHIA 2,0 tdci z dodatkami i sportowymi fotelami (które nie różnią się od "normalnych") można by oczekiwać po prostu lepszej jakości wykończeń, może czegoś więcej niż plastik w wypełnieniu drzwi, no i oczywiście nie przecierającego się fotela czy skrzypiących drzwi. Niby nic strasznego, ale to nie mercedes beczka z 1977 roku! Reszta po prostu działa i spełnia swoją funkcję, czyli jest OK, ale diabeł tkwi w szczegółach, zwłaszcza jeśli pojazd kosztuje 90 tyś. zł.
Nie wiem jaką tutaj postawić ocenę. W sumie nie zepsuło się nic ale... 1. wymiana zapięcia pasa kierowcy, bo czujnik nie zauważał zapięcia i wciąż piszczało (dokonana zaraz po zakupie) 2. wymiana czegoś tam ze sprężynką w pedale sprzęgła, bo piszczało przy naduszaniu i po 12 godzinnej trasie miało się trochę już tego dosyć , teraz za to pedał chodzi ciężej i mam bóle w nodze (ok. 20 000 km) 3. przetarte siedzisko kierowcy (wersja GHIA - jasny plusz!), będzie wymienione na gwarancji 4. trzeszczenie wszystkich uszczelek drzwi, szczególnie w mieście - szwedzki serwis załatwił to obfitym smarowaniem w ramach gwarancji (50 000 km) 5. nierównomierna praca silnika przy 1750 obr./min. przy spokojnej jeździe np. 65 km/h na 4 lub 85 km/h na 5 biegu. Serwis wymienił czujnik w pedale gazu na gwarancji (40 000 km), pomogło trochę. Teraz (55 000 km) po moich uwagach, że to się dzieje również po zablokowaniu na cruise control testowali 80 km i wgrali nowy "software". Trochę pomogło, ale jak się uprę, to ustawię taką prędkość, że będzie trzęsło.
Może któraś w wyżej opisanych usterek mogłaby być poważna. Dla mnie poważne jest jak samochód stanie i trzeba go wieźć lawetą. To było nagminne we wcześniejszym 3 letnim Volvo V70, a fordzik jeździ, a pierdoły tylko wkurzają, ale nie unieruchamiając samochodu.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDCi 136KM 100kW [l/100km]

Ford Focus II Focus C-Max