Ocena kierowcy - Ford Ka III

marina, 12 lat temu
Silnik 1.2 Duratec 69KM 51kW
Rok produkcji 2010
Ford Ka III 1.2 Duratec 69KM 51kW 2008-2016 - Oceń swoje auto
Inne : Łatwość prowadzenia - wspomaganie, promień skrętów, płynność zmiany biegów, dynamiczny przy rozwijaniu prędkości, przynajmniej początkowej i wszędzie się mieści.
Doskonałe małe autko, "skrojone na miarę", świetnie się prowadzi, parkuje i bardzo fajnie wygląda. Jak dla mnie najładniejszy maluch na rynku. Bardzo dobrymi rozwiązaniami są wysoka pozycja w czasie jazdy czy umiejscowienie drążka zmiany biegów na podwyższeniu w konsoli, co wpływa na ogólny komfort.
Jak to mówią: "szału nie ma" - demon prędkości z niego żaden. Nie o to chodzi, żeby szaleć bo jest mi to obce, ale jakkolwiek fordzik do osiemdziesiątki szybko nabiera prędkości, to powyżej zaczyna być oporny. Trzeba mu jednak zostawić, że daje kopa przy przyśpieszaniu (do wspomnianego pewnego czasu) i wtedy jest naprawdę dynamiczny. Taki typowy mieszczuch.
Jak dla mnie rewelacja. Drążek do zmiany biegów zlokalizowany wyżej, na konsoli, praktycznie tak blisko kierownicy, że zmiana ręki kierownica->drążek staje się tak płynna i szybka, że hoho :) Drążek króciutki i do tego bardzo płynnie zmienia się nim biegi. Identycznie jak we Fiacie 500 czy Pandzie. Bardzo duży plus.
Bardzo dobre wspomaganie, bardzo mały promień skrętu, dzięki czemu ładnie wjeżdża tam, gdzie ma wjechać. Przyjemnie się nim operuje. Nie wiem jeszcze jak się trzyma drogi zimą.
Na bardzo dobrą widoczność wpływają na pewno bardzo duże, zwłaszcza biorąc pod uwagę rozmiary auta, lusterka boczne. Widać w nich nie tylko drogę, ale cały krajobraz :) Bardzo duże są również szyby boczne przednie. Widoczność przez tylną szybę pogarsza się przy przewożeniu dwójki pasażerów i podniesionych zagłówkach. Przednia lewa belka zasłania trochę przy skręcie w lewo, ale to chyba standardowo. Generalnie super.
Wszystko wygodnie rozlokowane. To co trzeba jest pod ręką. Schowek duży, kilka mniejszych przegródek, a nawet jest w tej wersji schowek pod siedzeniem pasażera. Wydawało się na początku, że może przeszkadzać rozbudowana konsola na środku, że będę o nią obijala kolano, jednak i tu nie ma problemu. Wnętrze bardzo ładne, nie widzę tu tandetnych plastików. Przyciski na wbudowanym radiu/odtwarzaczu CD/MP3 mogłyby być większe. Wygodna pozycja w podwyższonym fotelu. Wygodny zwłaszcza do jazdy we dwoje. A że trzydrzwiowy - kolejny plus, bo nikt nie zwinie torebki na światłach :)
Bez zarzutu. Mam dodatkowo podgrzewaną przednią szybę i fotele, więc w zimie nie będzie problemu.
Przestrzeń dla kierowcy jest optymalna. Przy jeździe we dwójkę zarówno kierowca, jak i pasażer mają komfortowe warunki. Jak na małe auto to pozytywne zaskoczenie. Pasażerowie z tyłu mają nieco gorzej, ale Ci do 175 cm nie zgłaszają specjalnych zastrzeżeń ;) Wyżsi mogą musnąć głową o obniżający się z boku dach.
Nie jest to kapsuła dźwiękoszczelna, przy większych prędkościach swoje słychać. Oceniam jako dobre, bo w porównaniu do innych małych aut, w których jechałam, jest na pewno dużo lepiej.
Spalanie przyzwoite. Napraw na razie nie było trzeba wykonywać, wszystko z nim OK.
No cóż, pewnie za parę lat potanieje... jak na razie byłam skłonna zapłacić więcej, ale jest tego wart.
Nie zawiódł jeszcze nigdy.
Nie było poważnych awarii.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 Duratec 69KM 51kW [l/100km]

5,8