Ocena kierowcy - Ford Mondeo II Kombi

wesley, 16 lat temu
Silnik 1.6i 16V 95KM 70kW
Rok produkcji 1999
Ford Mondeo II Kombi 1.6i 16V 95KM 70kW 1999-2001 - Oceń swoje auto
Silnik : jeszcze raz mogę pochwalić silnik. bardzo elastyczny, np. 20km/h 3-ci bieg 1100 rpm i normalnie zbieramy się jak z 2-ki bez redukcji. Można powiedzieć, że jeżeli byśmy się nie zatrzymywali w mieście to można by jeździć tylko na trójce bez redukcji.
Układ hamulcowy : nigdy nie kupujcie tanich tarcz hamulcowych. krzywią się bardzo szybko i potem macie wrażenie że kierownica zaraz zostanie wam w ręku. dobre tarcze - mniejsze koszty w efekcie końcowym.
ogólnie samochód oceniam bardzo dobrze. duży, normalne spalanie jak na te gabaryty samochodu, wygodny, przestrzenny, niezawodny i bardzo twardy (chodzi o jego wytrzymałość z wiekiem - 10-cio letni silnik forda jeśli był normalnie jeżdżony jest w bardzo dobrym stanie)
silnik mimo nie zbyt dużej mocy jest całkiem elastyczny i pozwala jeździć po mieście bez zbytniego mieszania lewarkiem zmiany biegów
przełożenia akuratne i dokładne. nie ma mowy o ruletce przy zmianie biegów
fordy z natury są autami o sztywniejszym zawieszeniu. ja to lubię więc mi to pasuje, przynajmniej nie mam wrażenia na zakrętach że jadę na dwóch kołach :)
widoczność wyśmienita. czytałem że niektórzy mają małą widoczność do tyłu (kombi). Pytanie do nich - czy jak będą jeździć sprinterem lub czymś podobnym też będą korzystać z tylnej szyby, czy może kiedyś nauczą się korzystać z lusterek :) polecam bo są naprawdę dobre i wszystko co trzeba w nich widać.
wygoda przyzwoita. jadąc nad morze praktycznie bez postojów przez 10h wysiadając z samochodu nie wysiadamy połamani i możemy się normalnie wyprostować, kwestia dobrze ustawić fotel (odradzam pozycję
u mnie rewelacja (mam klimę) słyszałem że bez niej nie specjalna, ale ja nie mogę narzekać
miejsca ci tu dostatek, nawet dla rosłego pasażera za rosłym kierowcą (nóg nie powykrzywia), a głową choćby ktoś chciał to w kombiaku i tak sufitu nie sięgnie.
motor 1.6 16v przy normalnej pracy chodzi cicho. pewnie że jak będziemy go kręcić na 7000 rpm to będzie wył jak kot obdzierany ze skóry, ale normalni ludzi raczej nie kręcą tak silnika, a jeśli nawet to przez krótką chwilę. nikt przecież nie jeździ po mieście 60 km/h na pierwszym biegu zamiast na trzecim lub czwartym.
po mieście z klimą 8-8,5L/100km to całkiem przyzwoity wynik. oczywiście dotyczy to normalnej jazdy. jeśli ktoś chce ze skrzyżowania zawsze wyjeżdżać pierwszy to musi liczyć się z 10L/100km. na trasie to autko potrafi spaść do 5,8L/100km na dobrym paliwie (polecam tankowanie na shell´u, ale niw v-power 99+, czy jakieś tam inne wynalazki - fordy lubią to paliwo i przez to mniej palą :) )
mondeo z ´99 można kupić za około 12 tys. PLN co jak na takiem auto jest dobrą ceną. Dla przykładu Peugeot 406 z gorszym wyposażeniem z tego samego roku jest droższy o około 2 tys. PLN (nie wspominając że to tandetny francuz).
jeżdżę od prawie roku i nic się nie zepsuło. wcześniej miałem escorta i jedyna pierdółka która padła to żarówka od zapalniczki.
brak jakichkolwiek poważnych napraw. tylko normalne zużycie samochodu.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6i 16V 95KM 70kW [l/100km]

8,1