Ocena kierowcy - Ford Mondeo III Hatchback

Silnik : Bardzo niskie spalanie, całkiem dynamiczny jak na pojemność 2.0
Silnik : Wtryski
Przeniesienie napędu : Sprzęgło z dwumasem
Karoseria : Uszczelki drzwi przepuszczają wode
Samochód posiada tyle samo wad co i zalet. Bardzo dobrze zagospodarowane wnętrze. Olbrzymi bagażnik, niskie spalanie, dobre osiągi. Kiepska jakość plastików, duża awaryjność silnika i drogie naprawy np. wtryski koszt regeneracji około 2tyś, Sprzęgło z dwumasem około 3tyś.
Silnik jest bardzo ekonomiczny i dynamiczny w połączeniu z 6 biegową skrzynia daje naprawdę duże możliwości. Ale awaryjność i koszty napraw zabijają.
6 biegowa skrzynia bardzo dobrze się sprawuje, nie miałem z nią żadnych problemów. Co najwyżej ten ostatni bieg mógłby mieć trochę większe przełożenie.
Samochód prowadzi się jak po sznurku. Bardzo precyzyjny układ kierowniczy. Denerwuje jedynie brak możliwości wyłączenia esp które już dwa razy w zimie zadziałało nie tak jak bym tego chciał.
Widoczność jest całkiem przyzwoita. Bardzo ułatwia życie podgrzewana przednia szyba. Jak również specjalna opcja w panelu klimatronika która umożliwia jednym kliknięciem skierowanie całej mocy ogrzewania na szybę.
Nigdy nie jeździłem samochodem który miał by lepiej zagospodarowane wnętrze. Duża ilość schowków, duży bagażnik i przede wszystkim naprawdę dużo miejsca dla kierowcy i pasażerów.
Jest to mój pierwszy diesel i może jestem nie przyzwyczajony, ale uważam że trochę długo zajmuje mu złapanie temperatury. Ale jak już się nagrzeje to naprawdę dobrze wszystko działa.
Jestem dość wysokim człowiekiem, i jest to pierwszy samochód w którym nie muszę odsuwać fotela do samego końca. A za mną jest wystarczająco dużo miejsca dla pasażera.
Wyciszenie niestety jest dość przeciętne. Bywają gorsze ale i lepsze. W porównaniu do volvo s80 jest kiepsko ale porównując z samochodami typu astra czy fokus jest lepiej.
Koszty napraw to największa wada tego samochodu. Jak na tą klasę auta ma dość drogie części np. łożysko koła tył to koszt około 300 zł. Nie mówiąc już o poważnych usterkach jak np. wtryski czy sprzęgło z dwumasem.
Samochody te nie są drogie w zakupie, ale wymagają niestety dość dużych wkładów finansowych. Jakość plastików we wnętrzu auta też nie zachwyca jak na ten segment.
Jeśli chodzi o drobne usterki to jest całkiem nie źle mało co mi się popsuło przez dwa lata użytkowania. Nie dałem maksymalnej oceny ze względu na koszty niektórych drobiazgów np. klamka klapy bagażnika kosztuje ponad 200 zł.
Tu jest największa wada tego samochodu. Silnik 2.0 TDCI 130km który posiadam ma niestety problemy z żywotnością. A koszty naprawy są po prostu przerażające np. Wtryski w orginale kosztują około 6 tyś a regeneracja to koszt około 2 tyś, do tego sprzęgło z dwumasem które kosztuje około 3 tyś. A jest tego jeszcze więcej.
Dziennik kosztów dla Ford Mondeo III Hatchback 2.0 TDCi 130KM 96kW
7,2