Ocena kierowcy - Ford Mondeo III Sedan

Marcin, 12 lat temu
Silnik 2.0 TDDi 115KM 85kW
Rok produkcji 2001
Ford Mondeo III Sedan 2.0 TDDi 115KM 85kW 2001-2007 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Świetne prowadzenie. Bardzo dobrze trzyma się drogi. Ponadto, fajny silnik, dynamiczny i oszczędny.
Przeniesienie napędu : problem ze sprzęgłem (albo pompa sprzęgła, albo wysprzęglik)
Według mnie auto godne polecenia. Oczywiście jak każde auto ma kilka mankamentów. Z mankamentów przede wszystkim słaba jakość blach (lubią rdzewieć) i skrzynia biegów. Ale plusów jest zdecydowanie więcej. Auto w miarę ekonomiczne, dynamiczne a przy tym dużo ładniejsze od np. nudnych niemieckich klasyków. Cena tych aut jest bardzo atrakcyjna. Polecem
Bardzo fajny i bezawaryjny silnik. Jest dosyć dynamiczny a przy tym oszczędny i stosunkowo cichy. Dobrze radzi sobie z dosyć sporą wagą. Fakt, ze przyspiesza dopiero powyżej 2000 tysięcy obrotów, ale to chyba jak każdy diesel.
Skrzynia mogłaby być bardziej precyzyjna. Przy większym przebiegu wodziki się wyrabiają i biegi nie wchodzą idealnie. Poza tym miałem problem z pompą sprzęgła. Ponoć awaryjny jest również wysprzęglik w tym modelu. Ponadto brakuje w trasie 6 biegu.
Auto prowadzi się genialnie. Bardzo dobrze trzyma się drogi, a przy tym jest bardzo komfortowe. Zresztą Ford od dawna miał jedno z najlepszych zawieszeń na rynku.
Widoczność do tyłu kiepska, ale przecież decydując się na zakup sedan trzeba się z tym liczyć. Brakuje trochę czujników cofania. W nocy praktycznie parkuje się po omacku.
W zasadzie wszystko pod ręką. Wiadomo, gdzie czego szukać. Fotele bardzo wygodne nawet przy długich dystansach. Trochę słaba jakość materiałów we wnętrzu, przede wszystkich srebrne plastiki, które się wycierają oraz plastikowe boczki w drzwiach. Lepsze materiały można znaleźć w wersji po lifcie.
Co do ogrzewania i klimy, to polecałbym kupno z automatyczną klimatyzacją, gdyż przy manualnej klimatyzacji, a taką posiadam, dosyć trudno wyregulować pożądaną temperaturę. Dużym atutem w moim egzemplarzu jest podgrzewana przednia szyba. W zimie 2 minuty i szyba odmarza.
Jestem dosyć wysoki i wielu autach było mi po prostu ciasno, a to jest pierwsze auto w którym mógłbym wygodnie podróżować za kierowcą o takim samym wzroście jak ja.
Wnętrze auta jest bardzo dobrze wyciszone. W zasadzie nie słychać silnika, no chyba że przy większych prędkościach i obrotach.
Auto jak na swoje gabaryty jest bardzo oszczędne. W trasie udało mi się nawet zejść do 5 litrów/100km. Co do cen napraw, to części są niestety droższe od części do np. aut niemieckich
Według mnie w tej cenie jedno z najlepszych, jeśli nie najlepsze, auto tej klasy. Chyba jest trochę niedoceniane. Auto traci na wartości, bo ludzie mają na uwadze poprzednie wersje mondeo, które były dosyć awaryjne. Mondeo mk3 to jednak duży krok do przodu.
Jak w każdym fordzie występują drobne usterki, jednak nie są one uciążliwe.
Jak na razie żadnych poważnych usterek i przy odpowiedniej konserwacji nie powinno być poważnych usterek, ale to dopiero można stwierdzić po kilku latach. Oczywiście zaleca się lać do fordów lepsze paliwo. Ponadto, jak w każdymi dieslu lepiej nie kręcić go na wysokie obroty przy zimnym silniku.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDDi 115KM 85kW [l/100km]

6,7