Ocena kierowcy - Ford Mondeo IV Hatchback

P@blo, 11 lat temu
Silnik 1.8 Duratorq TDCi 125KM 92kW
Rok produkcji 2008
Ford Mondeo IV Hatchback 1.8 Duratorq TDCi 125KM 92kW 2007-2014 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : auto serwisowane było dotąd w ASO i było autem firmowym, a jak wiadomo kierujący takich aut raczej nie oszczędzają. A tu proszę... zawieszenie jeszcze niewymieniane i nic nie stuka. Przegląd w całkiem innym mieście auto przeszło wzorowo.
Kawał gabloty dla osób, którym nie przeszkadza spora ilość plastiku we wnętrzu (mam wersja Silver X). I bez fajerwerków elektronicznych. Chyba, że ktoś lubuje się w gadżetach to wówczas na nich czekają lepiej wykończone wersje Ghia czy tez Titanum. Dla mnie w zupełności wystarcza Silver X :)
Silnik to sprawdzona, ulepszona konstrukcja silnika 1.8 TDCi a dodatkowo bez uciążliwego filtra cząsteczek stałych (DPF). Silnik jak zimny (zwłaszcza przy mroźnej aurze) na początku trochę głośny, jednak w miarę rozgrzewania się (dłuuugiego...) staje się coraz cichszy. Przyspieszenie jest jak na pojemność silnika i gabaryty auta całkiem dobre. Super sprinter to to nie jest ale do sprawnego poruszania się w zupełności wystarcza.
Mam wersje 5-biegową. Biegi wchodzą bez najmniejszych problemów. Czasami słyszę ślizgające sie sprzęgło... no ale przy takim przebiegu to chyba normalne że czas na wymianę pewnych mechanizmów :)
Układ jezdny w tym aucie jest rewelacyjny. Zawieszenie raczej sztywniejsze ale też bez przesady. Pozwala czuć auto na drodze zachowując przy tym całkiem niezły komfort resorowania. Co prawda Peugeot to to nie jest (ten wybierał dziury jak kanapowiec) ale narzekać też nie można.
Do przodu i na boki jest tak jak powinno być. Do tyłu trzeba wyczuć auto lub też mieć zainstalowane czujniki. Baaaaaardzo ułatwiają sprawne manewry parkingowe.
Wszystko jest tam gdzie być powinno. Bez problemu się człowiek odnajduje w tym aucie.
Wentylacja bardzo wydajna, zarówno klimatyzacja jak i ogrzewanie. Podgrzewana przednia szyba... oj wynalazek rewelacyjny. Zimą nie włączam nawet klimatyzacji bo nie mam problemów z szybkim odparowywaniem szyb. Jedynie umiejscowienie filtra przeciwpyłkowego (klimatyzacji), z boku przy pedale gazu... pozostawia wiele do życzenia :)
Tu nawet nie ma co dyskutować. Każdy ma komfort i luz ze wszystkich stron. A bagaże kompletu pasażerów też się bez problemów zmieszczą.
Wyciszenie jest świetne.
Średnie spalanie komputer pokazuje na poziome 5.9 l/100 km. Tak wiec nie jest źle. Trochę wprawy w wyczucie silnika i nie katując motoru można osiągnąć super rezultaty przy tak sporym nadwoziu.
Odkąd go mam nic się nie zepsuło z drobiazgów. Wymiana klocków hamulcowych raczej do awarii zaliczyć nie można, czy też szykująca się wymiana sprzęgła (pewnie z kołem dwumasowym). Jak sprzęgło się ślizga czasami tak koło dwumasowe przy przebiegu 184 tyś. km nie daje oznak zużycia.
nic

On - zużycie paliwa dla silnika 1.8 Duratorq TDCi 125KM 92kW [l/100km]