Ocena kierowcy - Hyundai Santa Fe III SUV

Hyundai, 10 lat temu
Silnik 2.2 CRDi 197KM 145kW
Rok produkcji 2013
Hyundai Santa Fe III SUV 2.2 CRDi 197KM 145kW od 2012 - Oceń swoje auto
Inne : Całokształt mnie zaskoczył. Zarówno jakość wykonania , sylwetka, czy silnik. Koreańczycy robią coraz lepsze rzeczy i to nie tylko w przemyśle samochodowym. Śmiem twierdzić, a wiem co mówię, bo stykam się na co dzień z produktami japońskimi i koreańskimi, że Ci drudzy przeskoczyli tych pierwszych.
Z samochodu jestem bardzo zadowolony. Przed podjęciem decyzji testowałem kilka innych aut wymienionych już w mojej opinii. Zarówno wyposażenie (Santa Fe-ful opcja), przestrzeń, czy ładowność bije konkurencje na głowę. Wymienione wyżej auta są o półkę niżej. Santa Fe goni tych z najwyższej półki i naprawdę nie wiele mu brakuje. Brakuje natomiast większego wyboru silników, które z pewnością spowodowałyby większe zainteresowanie klientów.
Kultura pracy silnika w porównaniu do poprzedniego samochodu jaki posiadałem z silnikiem niemieckiej myśli konstrukcyjnej typu pompowtryskiwacze nie da się w ogóle porównać. Elastyczność w Santa Fe jest wystarczająca, choć na tak ciężkie auto przydałoby się trochę więcej HP i Nm. Cisza w kabinie , gdzie mówi się szeptem do 140 km/h. Denerwujące i wyczuwające elektroniczne ograniczone prędkości maksymalnej do 190 km/h. Szczególnie na autostradach w Niemczech. W Santa Fe tych prędkości się nie czuje.
Automat. Po przejściu z manualnej skrzyni biegów dopiero docenia się wygodę, szczególnie w mieście. Jednak przy gwałtownym naciśnięciu pedału \"gazu\" charakterystyczne zawahanie lub jak kto woli \"turbo dziura\"
Przy tylu czujnikach , które śledzą wciąż układ jezdny po prostu bajka. Samochód jedzie jak przyklejony.
Widoczność rzeczywiście nieco ograniczona. Do jazdy naprzód, masywne słupki z przodu zwiększają martwe pole widzenia. Do tyłu zaś, zarówno słupki jak i wysoko osadzona szyba skutecznie ograniczają widoczność. Przy manewrowaniu bardzo pomocna staje się kamera cofania, czujniki cofania i duże lusterka( z automatycznym nachyleniem w czasie cofania), które są w standardzie.
Tutaj wszystko pod ręką, choć dużo różnych przycisków. Jedynie ściemnianie nawigacji w nocy nie istnieje i wali po oczach.
Super. Brak uwag.
W Santa Fe, w porównaniu do takich samochodów jak BMW X3, Audi Q5, Volvo CX60, czy poprzedniego Outlandera to po prostu salonka. Wygoda i pełno miejsca. Ten czynnik przeważył na wyborem właśnie tego auta.
Cicho i przyjemnie. Do 140km/h mówi się szeptem. Bardzo dobrze wyciszony samochód. Po przejechaniu ciągiem 1200km wysiada się bez bólu głowy i w pełni sprawnym w przeciwieństwie do poprzedniego mojego samochodu, gdzie głośna praca silnika , jak i szumy z zewnątrz potrafiły wykończyć człowieka.
Podane przez producenta zużycie paliwa można między bajki włożyć. Jak wspomniałem samochód ciężki ( 1900kg) , wiec palic mało nie może. W mieście przy normalnej jeździe pali 10 - 10,5 l/100km. Na trasie schodzę do 9-9,5 litra, bo jeżdżę dość szybko. Wszystkie jednak koncerny zaniżają spalanie. Dla przykładu miałem możliwość jazdy VW Tuaregiem 3.0 Tdi, gdzie spalanie miało być na poziomie 10 litrów w mieście. Mnie jednak przy spokojnej jeździe palił 12-13 litrów. Dlatego uważam, że w Santa Fe przy tym silniku z automatyczna skrzynią biegów to i tak nie zły wynik.
Samochód nie jest oczywiście tani. Moja wersja warta jest 200 tys. PLN, ale umiejętne negocjacje pozwoliły mi zejść z ceny o 18 tys. W porównaniu do takich marek jak BMW X3,Audi Q5,Volvo XC60 to wartość Santa Fe jest śmiesznie mała, bo za każdy z wymienionych w takiej samej specyfikacji jak Hyundai trzeba było jeszcze dołożyć 50 tys. do każdego. A tak jak wspomniałem wyżej, gabarytowo te samochody są klasę niżej.
Dopiero 18000 tys. km , wiec trudno ocenić co będzie dalej. Oby służył bezawaryjnie. Dobrze, ze Hyundai daje teraz 5 lat gwarancji na wszystko, wiec albo są tak pewni swojego produktu, albo nie wiedzą w jakie mogą się wpakować straty.
Jak wyżej. Na razie jeździ bez usterek. Wymieniłem co prawda już przednią szybę, ale to przez kamyk, który wpadł przy szybkiej jeździe.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.2 CRDi 197KM 145kW [l/100km]

9,2