Ocena kierowcy - Hyundai Sonata IV Sedan

ogotay, 10 lat temu
Silnik 2.4 i 16V 161KM 118kW
Rok produkcji 2005
Hyundai Sonata IV Sedan 2.4 i 16V 161KM 118kW 2005-2007 - Oceń swoje auto
Inne : Bardzo komfortowe auto za niewielkie pieniądze.
Silnik : Uszkodzone panweki nie naprawialne w ASO.
Układ elektryczny : Sporo drobiazgów, które psuje nieco przyjemność z użytkowania samochodu.
Auto jest bardzo dobrze wyposażone i komfortowe, wręcz idealne do pokonywania długich tras. Dobre wyciszenie, mnóstwo miejsca w środku, miękko zestrojone zawieszenie powoduje, że nawet po długiej trasie kierowca nie jest zmęczony. Do tego samochód jest bardzo tani przy zakupie.
Może się wydawać, że 161 KM to dużo, ale przy aucie o takiej masie szału nie ma. Za to gdy się uda je rozpędzić, żadnej górki się nie boi. Chcesz jechać 200km/h? Z tym silnikiem to nie problem. Niestety coś za coś. Ten silnik ma spory apetyt na paliwo. W mieście raczej trudno zejść poniżej 10l/100km. Uwaga trzeba pilnować poziom oleju!
Mój samochód ma 5 biegową, manualną skrzynię biegów. Precyzja skrzyni podczas zmiany biegów jest zadowalająca. Bardzo brakuje szóstego biegu.
Zawieszenie jest raczej miękko zestrojone, ale dla mnie to zaleta. Samochód ma potwornie duży promień skrętu więc parkowanie wymaga nieco wprawy.
Samochód jest bardzo duży, ale dzięki dużej powierzchni szyb widoczność jest bardzo dobra w każdym kierunku. Pomagają w tym duże lusterka boczne. Na plus trzeba zaliczyć też samoprzyciemniające się lusterko wsteczne.
Wszytkie urządzenia są pod ręką, a przełączniki dobrze umiejscowione. Kierownica regulowana w dwóch płaszczyznach. Przyciski sterujące z kierownicy bardzo ułatwiają korzystanie z radia w czasie jazdy.
Klimatyzacja działa sprawnie i szybko schładza wnętrze. Niestety silnik długo się nagrzewa co daje się odczuć zimą. Na szczęście sytuację ratują ogrzewane siedzenia przednie.
Miejsca jest bardzo dużo. Niestety osoby bardzo wysokie mogą mieć problemy przez to, że w samochodzie siedzi się bardzo wysoko. Nie jestem pewny czy regulacja siedziska w pionie jest wystarczająca.
Nie mam tutaj porównania z innymi autami z segmentu D ale wydaje się być ok. Do 130 km/h rozmawia się raczej swobodnie. Powyżej tej prędności robi się wyraźnie głośniej.
Auto z tym silnikiem jest paliwożerne. Brak szóstego biegu widać zwłaszcza na autostradzie. Części są dość drogie i trzeba czasem na nie długo czekać.
Chyba trudno o lepszy samochód. Auto bardzo wygodne, dające radość z jazdy. Świetnie się prezentuje. Przeciętna awaryjność. Do niedawna polecałbym z czystym sercem. Teraz odradzam KAŻDEMU. Powód jest w sekcji poważne usterki.
Przez ponad 2 lata użytkowania i prawie 60 tyś. przejechanych kilometrów auto zaliczyło nieco awarii. Od zacinająych się zamków w drzwiach, odklejoną uszczelkę szyby, uszkodzenie wyświetlacza w radiu, po silniczki sterujące kanałami powietrza w układzie klimatyzacji. Oprócz tego wymieniłem jeszcze czujniki parkowania, ramiona wycieraczek i naprawiłem hamulec ręczny.
W aucie poszły panewki korbowodowe. Skutek BRAK MOŻLIWOŚCI NAPRAWY SAMOCHODU w ASO! Serwis Hyundaia w zasadzie nie naprawia niczego w bloku silnika. Mogą go tylko wymienić na nowy za około 10 tyś zł. Chciałem to zrobić i okazało się, że nigdzie, ale to nigdzie ich już nie ma. Nawet w Korei. Moje zadbane 8 letnie auto z początku produkcji tego modelu poszło więc za bezcen na części!

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.4 i 16V 161KM 118kW [l/100km]

11,2