Ocena kierowcy - Kia Carnival II

Bodek- Ku., 18 lat temu
Silnik 2.9 CRDI 185KM 136kW
Rok produkcji 2006
Kia Carnival II 2.9 CRDI 185KM 136kW 2006-2010 - Oceń swoje auto
Na koreańczyko - japończykach przejechałem łącznie ok. 160 000 km. Miałem je "od nowości", a że lubię sprawne samochody, zawsze na bieżąco wymieniam oleje /dobre ! /, filtry, części zawieszeniea itp. Polecam produkty krajów Azji - nigdy mnie nie zawiodły, w przeciwieństwie do wyrobów europejskich, w przypadku których przy porównywalnym przebiegu wydawałem masę pieniędzy na mechaników i serwisy / to juz finansowa zapaść !!! /. Precz z rozbudowanymi układami elektronicznymi ! - w myśl zasady: czego nie ma, to się nie zepsuje.
Świetny silnik, po rozgrzaniu znacznie łagodniejszy w brzmieniu. KIA powinna uaktualnić dane techniczne - zalewamy go 5,2 l oleju, a nie jak podaje fabryka 8. Rano trzeba mu dać z minutke na wolnych obrotach. Może kiedyś tuning ?
W zasadzie przyjemna - czasami trzeba poszukiwać trójki. Krótka jedynka - tylko po to, żeby ruszyć dwie tony z miejsca. Reszta zestopniowana rozsądnie.
Komfortowo nastawione na wybieranie ubytków drogi, miekkie, ale takie auto nie musi pokjonywać zakretów 160km/godz. Wyśmienite hamulce. Do duzego promienia skrętu mozna się przyzwyczaić - nie przeszkadza w normalnym użytkowaniu.
Widzę i jestem widziany. Tej zimy wyjeżdżając z bocznych ulic mam komfort wysokości - a zaspy mają miejscami ponad metr. Do gabarytów auta można się szybko przyzwyczaić. Małżonce w cofaniu pomagają czujniki cofania / uwaga - nie łapią pryzm śniegu ! /
Dźwignia kierunkowskazów umieszczona jest zbyt wysoko / jak dla mnie / w stosumku do 360 st. koła kierownicy. Przydałby się troszkę mniejszy kąt. Wajcha zmiany biegów również mogłaby być troszkę blizej. Czytelne wskaźniki, dobrze widoczne.
W zimie po rozgrzaniu silnika / trzeba przejechać przynajmniej 10 - 12 km / pęknie dmucha na cały samochód i ciepłym i zimnym. Pomimo tego, że przestrzeń do wentylacji jest duża i że jeżdżę z siedmioma osobami. Podczas deszczu okienka parują, ale siedem osób i ich mokre ciuchy to niezła fabryczka wilgoci. Pomogłaby tylko suszarka od fryzjera.
To mój 9 samochód i pierwszy wan - w żadnym nie miałem tyle miejsca / zrozumiałe samo przez się ! / - dzieciaki nie chcą słyszeć o innym samochodzie - jest nawet trochę "autobusowato". Miejsca ogromnie duzo - przy trzech rzędach siedzeń bagażnik ok. 350 l. wystarcza. Jeśli potrzeba więcej - w ciągu 30 sek. mozna wywalić zbędne siedzenie.
Po rozgrzaniu / i mam nadzieję troszkę większym przebiegu / jest ciszej. Podczas jazdy jeśli nie zwiększa się obrotów, to nawet przy 110 - 120 km/godz. jest przyzwoicie. Jeśli zwiększasz obroty - zaczyna hałasować i po wyrównaniu tempa cichnie. jeździłem wcześniej benzynową klasą luksusową - tam było cicho w porównaniu z Karnawałem. Żona / tak, tak - to prawdziwy ekspert ! / mówi: średnio głośny. I wg niej to jedyny minus tego samochodu.
I tu zaskoczenie: fabryczne dane utrzymywały zużycie na poziomie 9,4 l. przy masie wyjściowej samochodu min. 2 t. Po zsumowaniu zużycia po kolejnych tankowaniach wyszło mi przeciętne zużycie 8,2. Ale : - jeżdże 40 % miasto, 60 % trasa; - wychodzę z założenia, że 5 min. później w trasie to 5 lat zycia więcej; - preferuję ekonomiczny tryb przemieszczania się - na naszych drogach i tak niewiele można zyskać agresywnym sposobem jazdy.
Za przyzwoite pieniądze / wiwat "końcoroczne" promocje !!! / mam samochód, który sprawia mnie i mojej rodzince mnóstwo frajdy. Mam dobrze wyposażonego potwora z okazuje się ekonomicznym dieslem / niestety tylko dwie poduszki, ale za to masa auta przyzwoita /, a jego mozliwości jeżeli chodzi o komfort pasażerów są wprost nieograniczone. Chrysler jest być moze jeszcze lepszy, ale 2 x droższy. Reszta zostaje na wycieczki.
Trochę mały przebieg jak na ocenę usterkowości, ale na razie bez uwag. Wszystko działa, wszystko sprawne. Niech tak pozostanie.
Jak wyżej. Po wypowiedziach w neciesądząc - aż się boję jechać na przeglądy do serwisu.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.9 CRDI 185KM 136kW [l/100km]

8,4