Ocena kierowcy - Kia Ceed I pro_cee´d Facelifting

Maikler, 10 lat temu
Silnik 1.6 DOHC CVVT 126KM 93kW
Rok produkcji 2010
Kia Ceed I pro_cee´d Facelifting 1.6 DOHC CVVT 126KM 93kW 2010-2012 - Oceń swoje auto
Inne : Bogate wyposażenie, dobra jakość w stosunku do ceny, dobre właściwości układu jezdnego.
Zawieszenie : Awaria łącznika stabilizatora
Inne : Trzeszczące plastiki
Całokształt samochodu oceniam jako "doskonały". Cieszę się, że wybrałem ten samochód jako mój pierwszy. Wszelkie szczegóły opisałem szeroko w poszczególnych kategoriach. Mam nadzieję tym samym, że pomogę w pewien sposób pomóc w decyzji o zakupie (bądź też nie) tego modelu.
Silnik benzynowy 1.6 nie porywa. Jest całkiem elastyczny, pozwala na całkiem szybkie przyspieszanie, niestety na drogach jednopasmowych, przy wyprzedzaniu nie będziemy zachwyceni. Sądzę, że posiadacze 2-litrowej wersji benzynowej lub silników diesla są bardziej zadowoleni.
Skrzynia biegów przeciętna. Przez pierwsze dwa lata użytkowania były problemy z biegiem wstecznym, często nie wchodził. Podobno to częsta przypadłość. Przeszkadza bark synchronizacji pierwszego biegu, co utrudnia szybkie ruszenie - na dwójce silnik się dusi, a jedynki nie wrzucimy, dopóki się całkowicie nie zatrzymamy. Pozostałe biegi wchodzą poprawnie.
Do układu jezdnego nie mam najmniejszych zastrzeżeń. Prowadzi się bardzo pewnie, stabilnie, poprawnie zachowuje się na zakrętach.
Przeciętna widoczność do tyłu, polecam zamontować opcjonalne czujniki parkowania z tyłu. Widoczność w bocznych lusterkach oraz przez boczne szyby bez najmniejszych uwag. Słupki nie przeszkadzają w obserwacji. Zasłużona czwórka.
Nie mam żadnych zastrzeżeń do ergonomii. Fotele są bardzo wygodne, przyciski, pokrętła itp. są rozmieszczone intuicyjnie i ich obsługa nie nastręcza żadnych trudności.
Zarówno w lecie jak i w zimie bez zastrzeżeń. Klimatyzacja automatyczna działa bardzo wydajnie, szybko chłodzi wnętrze. Po kilku latach użytkowania nie stwierdziłem spadku jej wydajności. Niemal cały czas jeżdżę na "automacie" i jestem bardzo zadowolony. W zimie nagrzewa się dosyć szybko, funkcja nawiewu na szybę pozwala na szybkie jej odparowanie.
Przestrzeń jest zaskakująco duża. Mam 187 cm wzrostu i zarówno z przodu, jak i co ciekawe z tyłu za sobą mam bardzo dużo miejsca. Szczególnie zaskoczony jestem ilością miejsca z tyłu. Może nie jest to auto do podróży dla pięciu osób (szerokość), ale cztery rosłe osoby będą podróżowały bardzo komfortowo. Bagażnik naprawdę pojemny i ustawny. Zakupy w Makro mu nie straszne. Zasłużona piątka.
Silnik lubi wysokie obroty i przekłada się to niestety na poziom hałasu w kabinie pasażerskiej. Od 100 km/h silnik daje się wyraźnie słyszeć, dlatego należy się przyzwyczaić do pytań pasażerów "ile jedziemy, że silnik tak głośno pracuje?".
Standardowy przegląd kosztuje około 800 zł, przeglądy co 15.000 km lub po każdym roku użytkowania. Koszty utrzymania są więc dobre, choć zawsze mogłoby być nieco taniej.
W porównaniu ceny do jakości jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Materiały użyte do wykończenia wnętrza są dobrej jakości, aczkolwiek po około dwóch latach użytkowania zdarza się słyszeć jakieś trzeszczenie czy skrzypienie plastików przy jeździe po nierównej nawierzchni.
Wspomniane wyżej skrzypienie plastików oraz konieczność wymiany łączników stabilizatora (wymienione na gwarancji, podobno te nowo zakładane są już lepszej jakości) to jedyne usterki jakie stwierdziłem. Ewentualnie można dodać incydentalne problemy z radiem (zacinało się, samo pogłaśniało), ale naprawiło się samo tak naprawdę.
Jak do tej pory nie wystąpiły u mnie żadne poważne usterki. Co prawda przebieg wynosi jedynie 44.000, ale użytkuję samochód przez prawie pięć lat jeżdżąc po mieście, a więc spore obciążenie chociażby dla sprzęgła i skrzyni biegów i nie miałem żadnych poważnych usterek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 DOHC CVVT 126KM 93kW [l/100km]

8,2