Ocena kierowcy - Kia Sportage III SUV

resolute, 13 lat temu
Silnik 1.7 CRDi 116KM 85kW
Rok produkcji 2010
Kia Sportage III SUV 1.7 CRDi 116KM 85kW 2010-2013 - Oceń swoje auto
Jak na tak duże auto to nie jest źle jeśli chodzi o moc. Bardzo cicha miękka praca silnika, wyczuwalna dostępność max. momentu od niskich obrotów, nie zauważyłem efektu dziury na turbinie. Na razie nie ciągnę za mocno po obrotach, staram się jechać na podpowiadaczu zmiany przełożeń i muszę przyznać że jazda tym stylem sprawia nawet przyjemność a przede wszystkim jest ekonomiczna.
Bardzo precyzyjnie wchodzą biegi, skok lewarka jest odpowiedni [ nie trzeba odrywać łokcia od podłokietnika ]na razie nic więcej do dodania.
Niesamowicie mały promień skrętu, rewelacyjny elektryczny układ kierowniczy lekko pracujący przy manewrach i odpowiednio sztywniejący wraz ze wzrostem prędkości. W Compasie było tak że jadąc np. 100 km/h opór na skręt był taki jak przy 20 km/h. Było to bardzo niebezpieczne. Zawieszenie dość twarde ale ja akurat takie preferuję bo nie lubię samochodów zachowujących się jak ponton na wzburzonym jeziorze.
No tu niestety linia nadwozia spowodowała widoczność zbliżoną do tej z T-34. Do przodu i na boki nienajgorzej, z tyłu jak w busie blaszaku ale mi to nie przeszkadza bo ostatnie kilka lat uzywałem Vivaro w pracy i nie robi to na mnie złego wrażenia. Kobiety majace problemy z parkowaniem normalnych samochodów [ np. moja zona ] raczej niech nie zasiadaja za kierownicą tego auta.
Wszystko na miejscu i obsługa podstawowych urządzeń pokładowych intuicyjna. Co do funcji radia i sterowania telefonem oraz polecenia głosowe to trzeba trochę poślęczeć nad instrukcją obsługi. Na razie jestem na tym etapie i nie wiele kumam ale miałem za mało czasu a to może nie jest wcale tak skomplikowane.
Krótko.... Rewelacja,... szybko się nagrzewa, wieje tam gdzie ja chcę, bardzo dobrze rozwiązane sterowanie nawiewami. Np w Hondzie Accord i innych podobnych zauważyłem że nie można ustawić indywidualnie nawiewów na poszczególne partie kratek a w Kia jest klawisz do każdej funkcji oddzielnie
Wystarczajaco dużo miejsca dla mnie [ 180 cm ] i pozostałych pasażerów. U mnie wersja cieżarowa więc i tak mogę zabrać 4 osoby a tyle ma nasza rodzinka i w zupełności wystarczy. Ktoś pisał że mało schowków, niech kupi Berlingo III, takie które właśnie sprzedałem zeby kupić KIA. W berlingo było naprawdę masa schowków ale niestety jakością i komfortem mocno odbiegało od opisywanego samochodu.
Na kocich łbach i innych \"drobnych \" nierównościach licznie występujacych na naszych drogach trochę przenosi stuki do środka ale w jakim samochodzie na naszych drogach tego nie słychać. Trzeba by kupić latajacy dywan albo poduszkowiec. Nie słychać żadnych szumów ani świstów z lusterek ani relingów. Dla mnie jest ok.
Komputer pokazuje 5,4 do 6,0 przy kręceniu się koło domu i krótkie przeloty dwupasmówką. Zobaczymy później.
W tej cenie samochodu z tą prezencją i wyposażeniem raczej nie znajdziemy. Mozna szukać za 30-40% wyższą cene u konkurencji ale po co przepłacać. Czas zweryfikuje oczywiście opłacalność tego zakupu.
Za nowy
Za nowy