Ocena kierowcy - Kia Venga Mikrovan

Blad, 10 lat temu
Silnik 1.4 DOHC CVVT 90KM 66kW
Rok produkcji 2012
Kia Venga Mikrovan 1.4 DOHC CVVT 90KM 66kW 2009-2015 - Oceń swoje auto
Inne : Najbardziej zaskoczyła mnie przestrzeń w tym samochodzie, wogóle nie brałem go pod uwagę podczas zakupu uważając że jest dla naszej rodziny za mały, ale obronił się kiedy go obejrzałem dokładniej.
Bardzo przyjemny samochód. I pewnie jak każdy ma swoje zalety ale też wady. Ogólnie mówiąc poleciłbym go osobom które (podobnie jak ja) przedkładają względy praktyczne ponad komfort. Venga bez problemów może być autem rodzinnym tutaj nie ustępuje, a nawet przwyższa większość kompaktów. Z drugiej strony widać że jest zrobiona bardzo oszczędnie - marne materiały - sam twardy plastik, kiepskie wyciszenie. Dokładając do tego twarde zawieszenie samochód staje się niezbyt komfortowy. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb i punktu widzenia, my robimy zaledwie 15 tyś km rocznie więc ten brak komfortu nie jest uciążliwy, z drugiej strony nie ma problemu aby zapakować sie na wakacje, bo naprawdę miejsca nie brakuje. Zresztą podczas wyjazdu wakacyjnego - samochód zapakowany po sufit i do tego box dachowy okazało się że przy takim obciążeniu zawieszenie auta staje się znacznie bardziej komfotowe. Na plus jest także wyposażenie mam wersję M i tutaj jest praktycznie wszystko czego potrzebuję. Fajny jest system rozkładania tylnych siedzeń i możliwość ich przesuwania. Podsumuję więc że jest to praktyczne auto dla niewymagaących.
Silnik w miarę cichy. Dobrze spisuje się w zakresie niskich obrotów, ale ku mojemu wielkiemu zdziwieniu nie zachwyca mocą w zakresie wysokich obrotów. Zazwyczaj kręcenie auta w zakres wysokich obrotów nie powoduje żeby auto szczególnie dobrze przyspieszało. Generalnie szału mie ma, ale przecież to słaby silnik więc trudno spodziewać się super osiągów. Wystarcza do w miarę sprawnego poruszania się.
Skrzynia biegów pracuje bardzo lekko i precyzyjnie - bardzo mi się podoba. Jednak przełożenia są krótkie i tylko 5 biegów czyli raczej auto do miasta. Niestety przy prędkościach autostradowych silnik ma wysokie obroty (przy 120km/h jest 3500obr/min), wtedy też robi się głośno i niestety zużycie paliwa znacząco rośnie. Szósty bieg bardzo by się przydał.
Samochód jest sztywny co umożliwia napradę dobre trzymanie sie drogi. Mocno mnie dziwiło jak dobrze i pewnie samochód o tych wymiarach i kształcie zachowuje na drodze. Oczywiście nic za darmo sztywne zawieszenie jest mało komfortowe, czyje się nierówności polskich dróg, a na nierównościach poprzecznych auto wręcz podskakuje.
Widoczność bardzo dobra, może trochę za dużo tych słupków ale można sie przyzwyczaić.
Wszystko jak należy.
Tutaj również wszystko w porządku, może tylko przydała by się płynna regulacja kierunku nawiewu.
Tutaj moje największe zaskoczenie, na plus. Na codzień jeżdżę firmowym Golfem VI auto większe od Vengi, ale zdecydowanie bardziej ciasne. Przestrzeń w Kia była dla mnie głównym powodem dla którego zdecydowałem się na jej zakup. W środku naprawdę dużo miejsca i do tego duży bagażnik. Kiedy szukałem auta porównywałem z kompaktami (golf, cruze, bravo) i pod względem miejsca Venga wygrała.
Tutaj słabo, widać że samochód jest zrobiony oszczędnie i odbiło się to na wyciszeniu. Trochę sprawę ratuje cicho pracujący silnik, jednak nie jest najlepiej.
Każdy samochód pali za dużo, tutaj uwzględniając rozmiary, masę i osiągi myślę że na akceptowalnym poziomie. Samochodem głównie jeżdzi żona, na krótkich dystansach - do pracy, do sklepu, zawieść dzieci do szkoły czy przedszkola daje to średnie spalanie w zakresie 6.5 - 7 litrów. W trasie niewiele lepiej, bo jak wcześniej pisałem przy większych prędkościach zyżycie paliwa mocno rośnie. Gdyby jednak ktoś chciał jeździć wolniej do 100km/h to spokojnie można się zaręcić w okolicy 5,5.
Szału nie ma, cena chyba niezbyt wygórowana, myślę więc że stosunek ten wychodzi ok.
Auto ma 10k km i na razie wszystko ok, oby jak najdłużej.
J.w.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 DOHC CVVT 90KM 66kW [l/100km]