Ocena kierowcy - Lancia Phedra

Seneszal, 7 lat temu
Silnik 2.0 16V 136KM 100kW
Rok produkcji 2003
Lancia Phedra 2.0 16V 136KM 100kW 2002-2010 - Oceń swoje auto
Samochód jest duży. Po przesiadce z jakiejkolwiek osobówki zauważymy różnicę. Jako samochód dla większej rodziny z dodatkową opcją wożenia towarów znakomity. Zachwyca wygoda + pakowność. Wyposażenie komfortowe. Mile zaskakują drobiazgi w rodzaju przycisku blokującego sterowanie szybami przez dzieci, wejścia aux, automatycznie składane lusterka i domykane szyby, telefon, automatyczna blokada drzwi itp. Według subiektywnej oceny najładniejszy z kilkunastoletnich vanów dostępnych na rynku. Ładne wykończenie wnętrza, z dbałością o szczegóły.
Jeśli chodzi o niezawodność, to problemów nie mam. 136 KM w dość dużej budzie osiągów za bardzo nie ma. Wlecze się, ale wyprzedzić cośtam się da. za to spalanie przyzwoite.
Działa prawidłowo. Zależy od egzemplarza. W samochodzie szwagra, który kupił sobie taki sam po moich doświadczeniach działa zupełnie inaczej. Jak w każdym samochodzie trzeba się trochę przyzwyczaić
Dobrze trzyma się drogi mimo, że samochód jest dość wysoki. Zimą przydaje się ESP. Samochód jest długi, rozstaw osi dość szeroki. Razem z szerokimi oponami powoduje, że ładnie wybiera nierówności.
Siedzimy wysoko. Samochody z naprzeciwka nas dzięki temu nie oślepiają. Przy manewrach czasem nieco zasłania słupek przy przedniej szybie, ale sama szyba przednia jak i boczne są bardzo duże, więc z widocznością nie ma problemu. Przyciemnione tyle i boczne szyby powodują, że nocą widać tylko światła samochodów. W takich warunkach manewry parkingowe mocno ułatwia czujnik parkowania.
Wszystko na miejscu. W czasie jazdy można sięgnąć wszędzie. Sporo ułatwiają przyciski w okolicach kierownicy. Można dzięki nim korzystać z większości opcji, radia, tempomatu, komputera. Przycisków jest dużo, ale najważniejsze, np. w panelu od klimatyzacji zawsze same wskakują pod rękę. Samochód jest szeroki, więc nie polecam w czasie gimnastyki w celu dostania się do schowka przed pasażerem.
Dwustrefowa klimatyzacja działa prawidłowo. Samochód bardzo szybko się grzeje i zimą już po kilkuset metrach dmucha ciepełkiem. świetna opcja szybkiego rozmrażania szyb włączająca maksymalny nadmuch, podgrzewanie tylnej szyby i lusterek.
Kierowca ma bardzo dużo miejsca. Ergonomicznie umieszczone podłokietniki, z możliwością regulacji. Pasażer po odsunięciu fotela może się wyciągnąć. W drugim rzędzie. siedzenia są dziwnie nisko. Nie jest niewygodnie, ale osoby z dłuższymi nogami będą miały wrażenie, że podłoga jest dość wysoko. Fotele są osobne. Można je ostawiać dowolnie w dwóch rzędach z tyłu. Wygodną opcją jest przestawienie jednego fotela w 3 rząd. Pasażer może się wtedy wyciągać do woli.
Ja wiem? Ciszej niż w moich poprzednich samochodach.
Konstrukcja jest dość prosta. Właściwie wszystkie części pasują od Peugeota 807 lub Citroena C8. Zamienników jest dużo. Spalanie zadowalające. Mam lekką nogę więc nie przekraczało u mnie 10 l/100km benzyny a po założeniu gazu 12 l/100 km. Przy tak dużym samochodzie jest chyba nieźle.
Kupiłem 13 letni samochód z wyposażeniem lepszym niż niektóre współczesne. Za 12 tys. zł możemy mieć duży, wygodny samochód o wielu zastosowaniach, nieźle nadający się do montażu lpg, co zmniejszy koszty do poziomu zwykłej osobówki.
Większych problemów nie miałem Czasem głupieje jeśli chodzi o jakieś drobiazgi, jak np. automatyczne składania lusterek po zamknięciu kluczykiem (zdarza się, że nie chce zadziałać za pierwszym razem) czy elektryczne podnoszenie szyb (zdarzyło się, że wciskałem podnoszenie a samochód opuszczał). Sporo elektroniki, podświetleń przycisków itp. Czasem jakiś drobiazg może zaszwankować
10000 km przejechanych i nic się nie wydarzyło.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 2.0 16V 136KM 100kW [l/100km]

9,8