Ocena kierowcy - Land Rover Discovery I

robertkamet, 14 lat temu
Silnik 3.9 i V8 182KM 134kW
Rok produkcji 1996
Land Rover Discovery I 3.9 i V8 182KM 134kW 1994-1998 - Oceń swoje auto
Inne : Zaskakująca jest ilość miejsca w środku, oraz zadziwiająca dzielność w terenie
Układ elektryczny : kłopoty z rozrusznikiem; zawiesza się.
Duży, wygodny, zwinny w ruchu miejskim, można wybrać się daleko poza asfalt. W ostatnim czasie duża ilość aut ściągnięta z GB, więc ceny części poleciały na dół.
bardzo elastyczny, po \"zapięciu\" reduktora nie ma na niego mocnych, poza tym ten basowy pomruk i kołysanie budą przy przegazówkach... Z wad ogromne spalanie między 22 a 40 l/100km; bez LPG \"ciężki\" do utrzymania (byłem twardy przez prawie rok, w końcu wymiękłem i założyłem LPG). Poza tym niezawodny.
Automat do tego motoru to chyba najlepsze rozwiązanie. Biegi zmienia płynnie, nie szarpie i odpadają problemy z paleniem sprzęgła co ponoć w manualach się zdarza (jakby nie było to 190 KM + reduktor)
zawieszenie podniesione o 2\", opony MT 32\", czyli 10cm wyżej od fabryki. Kołysać się musi, w koleinach (na asfalcie oczywiśćie) też troche ciężko ale idzie się przyzwyczaić. Cóż, co jest dobre na bezdroża, nie jest wygodne na asfalcie.
Poza tym że górna krawęz przedniej szyby mogła by być wyżej (przy 185cm wzrostu nie widać górnych świateł na skrzyżowaniach), to O.K.
Wszystko pod ręką lub w zasięgu. Plus za pilot do radia. Poza tym pełna elektryka: szyby, lusterka, szyberdachy, przednie fotele wszystko na guziki. Dodatkowo klima z osobną regulacją na prawą i lewą stronę, tempomat, zmieniarka na 6CD, 8 głośników, skóra. Czego chcieć więcej od 14-sto letniego auta nie będącego limuzyną?
Jak wspomniałem wyżej klima na dwie strony; nawet w 30 stopniowych upałach bardzo wydajna. Jak komuś mało to ma jeszcze szyberdachy. Co do grzania to V8 jest jak termos; temperaturę łapie momentalnie i jej nie oddaje, dodatkowo rozprowadzenie wydechu pod spodem robi za ogrzewanie podłogowe.
Kierowca musi przyzwyczaić się do sidzenia \"trochę bokiem\"(pedały przesunięte w lewo względem kierownicy) i blisko drzwi. Na wysokość miejsca nawet nadmiar. Z tyłu to prawdziwa loża. Dla dwóch osób miejsca aż nadto,płaska podłoga bez tunelu pośrodku, dodatkowo tylny rząd siedzeń umieszczony jest dość wysoko więc pasażerowie mają niezakółócony widok do przodu. W bagażiku dwa \"awaryjne\" siedzonka, niestety bokiem do kierunku jazdy. Sam bagażnik duży i ustawny, jeśli nie ma w nim butli LPG (u mnie jest) ale podłoga dość wysoko.
Wyciszenie super. Silnik słychać praktycznie tylko po wciśnięciu gazu w podłogę przy ruszaniu; ale to przyjemna muzyka. Przy prędkościach rzędu 120-140km/h słychać już tylko wiatr na karoserii i opony (niestety MT na asfalcie ciche nie są) i szumy napędu.
Najgorsza strona tego auta. Spalanie w trasie przy prędkościach rzędu 80-90km/h to ok.23 litrów. Ten zakres prędkości jest chyba najbardziej ekonomiczny. Miasto to ok 30l litrów, a w terenie... Mój rekord to coś ok. 40 l/100km. Na szcęście jest cudowny wnalazek w postaci LPG. Zadziwiająco mały bak paliwa (90 litrów) jak na apetyt tego motoru. Przy LPG butla 50 litrowa wchodzi wzdłuż, więc ratujemy połowę bagażnika, ale mamy zasięg ok 150km. Coś za coś
Za pienądze rzędu 15-20 tyś trudno znależć auto które ma stały napęd 4x4, mające \"full wypas\" i nadawało się do codziennej eksploatacji.
Przez rok eksploatacji auto kilka razy brało udział w imprezach terenowych (ale w klasach \"bez ciśnienia\") poległ tylko rozrusznik; został utopiony. Poza tym jeżdzi. Podobno piętą achillesową tych modeli jest elektryka; u mnie nie działa tylny szyberdach i regulacja wysokośći fotela kierowcy.
BRAK
Land Rover Discovery I