Ocena kierowcy - Mazda 3 II Hatchback

kambo, 8 lat temu
Silnik 1.6 MZR 105KM 77kW
Rok produkcji 2010
Mazda 3 II Hatchback 1.6 MZR 105KM 77kW 2009-2011 - Oceń swoje auto
Dla mnie Mazda jest gwarantem niezawodnosci. W mojej rodzinie od 20 lat jezdzi sie tylko samochodami tej marki (626 92r, 626 96r, M6 2002r, M6 2012r 323F 1995r) i zaden z w.w. modeli NIGDY nas nie zawiódl. Oceniana tutaj Mazda3 spisuje sie jak narazie - po 3 latach uzytkowania - bez zarzutu! Oczywisce ma pewne wady i to na nich postaram sie skupic. Ale moja generalna ocena tego auta to 5 gwiazdek. Glównie za bezawaryjnosc!
Silnik jak narazie bezawaryjny i to jest dla mnie najwazniejsze. Nie bierze oleju (70.000km). Niestety muli na niskich obrotach, co szczególnie w trasie potrafi byc nieco denerwujace. Chcialoby sie wyprzedzic ale "nie ma czym"...no ale to tylko 105KM, wiec moze za duzo wymagam? Za duzy plus uwazam brak paska rozrzadu (zamiast paska jest lancuch, którego praktycznie sie nie wymienia). Auto nie nalezy do szczególnie oszczednych ale jezeli nie pali sie gumy na kazdych swiatlach to w ok. 7l spokojnie mozna sie zmiescic.
Wsteczny wchodzi czasami dopiero za drugim razem. Brakuje mi tez 6-stki, co zdecydowanie poprawiloby komfort jazdy na dlugich trasach. Pozatym bez zarzutu.
Zawieszenie jest twarde, moim zdaniem za twarde. Auto wprawdzie swietnie trzyma sie drogi ale na nierównosciach bardziej "podskakuje" niz "plynie". Osobiscie oczekiwalbym nieco wiecej komfortu.
Widocznosc w lusterkach bardzo dobra. Plus za automatycznie przyciemniane lusterko wewnetrzne. Szeroki slupek C dosc mocno ogranicza widocznosc "przez ramie" (mi to akurat dokucza bo niedaleko mojego domu sa dwie drogi schodzace sie pod katem ok. 30° i jak musze ustapic pierwszenstwa to nic nie widze, bo slupek wszystko zaslania ;) Bardzo przydaja sie czujniki parkowania, szczególnie w zatloczonym miescie, gdzie parkuje sie na tzw. grubosc lakieru.
Kokpit bardzo dobrze zaprojektowany (taki np. Opel móglby sie od mazdy wiele nauczyc). Wszystko przejrzyscie rozmieszczone i i intuicyjne w obsludze. Brakuje mi jedynie wneki na okulary przeciwsloneczne, najlepiej gdzies pod pokretlami od nawiewów bo ten schowek przy suficie jakos mi nie pasuje...
Bez zarzutu! Podgrzewane fotele - rewelacja! Podgrzewana przednia szyba równiez bardzo praktyczna aczkolwiek dotychczas uzylem jej zaledwie kilka razy. Sorry, taki mamy klimat...
Ja, zona i nasza 2-letnia córeczka miescimy sie bez problemów i nikt na brak miejsca nie narzeka. Ale wiadomo, to nie Mercedes klasy S i w 5 osób na kilkuset kilometrowej trasie moze byc "troszeczke" niewygodnie... Wyjazd na 2 tygodniowy urlop tez nie stanowi problemu. Do bagaznika miesci sie wózek, torba podrózna i jeszcze zostaje miejsce na inne pizdrymaly. Innymi slowy, "trójka" sluzy nam za auto rodzinne i nie zamierzamy przesiadac sie na kombi albo vana :)
Z przodu jest cicho, tak do ok. 140 kmh. Niestety z tylu jest juz bardzo glosno, bez porównania glosniej niz na przednim fotelu. Po kilku godzinach jazdy przy predkosciach 120-150 kmh daje sie to naprawde we znaki.
Jezeli chodzi o spalanie, to oczywiscie sa w tej klasie auta oszczedniejsze. Ale ja nie narzekam. Mi pali srednio 7,3L i uwazam ten wynik za ok. Pozatym M3 pali mniej niz moje poprzednie auto (Mazda 323F, 1.5, 90KM) a ma przy tym lepsze osiagi. Jezeli chodzi o ceny czesci to sie nie orientuje bo jeszcze nic nie naprawialem (odpukac). Auto ma 6 lat i 70.000 przebiegu a klocki ciagle jeszcze oryginalne (ok. 6mm okladziny). Na tarczach równiez minimalne slady zuzycia .
Bardzo dobry! Dobre, niezawodne auto za uczciwa cene! Pozatym w standardzie dostajemy wiele dodatków, za które inni producenci kaza sobie slono placic!
Czasami jakis plastik gdzies tam skrzypi ale wystarzy nacisnac, przydusic albo lekko stuknac i juz jest znówu cisza :)
Jak narazie brak

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 MZR 105KM 77kW [l/100km]