Ocena kierowcy - Opel Astra F Hatchback

Krokiew, 14 lat temu
Silnik 1.4 Si 82KM 60kW
Rok produkcji 1992
Opel Astra F Hatchback 1.4 Si 82KM 60kW 1992-1997 - Oceń swoje auto
Silnik : Jak sie zadba o silnik to da z siebie wsztko co potrafi.
Karoseria : Blacha jak to w oplach.U mnie to: rdza przy wlewie paliwa, tylnie nadkola, i w podłodze bagaznika(obecnie zalatane.brak chalapaczy na tylnie koła)
Układ elektryczny : Jak na sie LPG to zwracać uwage na przewody, świece, filtr powietrza i filtr kabinowy.
Wyżej opisany samochód można polecić osobie która lubi podróżować i w dalekie trasy, np. dalekie dojazdy do pracy. Butla 60LPG pozwala zrobić w trasie ponad 500km plus pełen bak paliwa to w sumie można zrobić około 1200km bez zatrzymywania się, wtedy jedynym problemem jest wytrzymałość kierowcy.Znajomi żartobliwe mówią ze jest to samochód kawalerski.Bo jest to 3 drzwiowy hatchback, do rodzinnych nie należy.W planach mam zamiar kupić większy samochód, bo rodzina się będzie powiększać.Załuje ze nie kupiłem kobiaka bo pewnie bym pozostał przy tym samochodzie.
Silnik pracuje dobrze, przy 20k zrobiłem remont silnika, bo wcześniej chodził jak diesel.Rzekomo oryginalny przebieg silnika, ale mi sie nie chce w to wierzyć.Studiując internet przeczytałem wiele pozytywnych opinij na temat instalacji LPG do tego silnika. Min ze jest to silnik stworzony do LPG 1,4 Si(82km)V8. Sam tez jestem tego zdania ze silnik jest stworzony do LPG.Jeżdżę już ponad 2 lata na gazie i nic się szczególnego nie dzieje.Jak się będzie dbało o elektrykę(kable, świece itp) przepływ powietrza do silnika(filtry, likwidowanie lewego powietrza) to będzie służył jak należny. Co wiadomo gaz jest strasznie czuły na tego rodzaju niedociągnięcia.Przy ponad 12km/h silnik robi się głośny, u mnie to kwesta tez mat wygłuszających bo nie mam wszystkich.Ale da sie wytrzymać.
Biegi wchodzą lekko, czasami jest problem z szybkim wrzuceniem 3.Samochód ma trochę latek, wiec nie ma co spodziewać się cudów.Skrzynia jest bardzo wrażliwa na niedociśnięte sprzęgło, szczególnie wsteczny.Wiec zima w butach zimowych ciężko wyczuć sprzęgło i trzeba pamiętać o tym.
Większych problemów nie miałem.Raz urwałem mocowanie drążka stabilizatora, i za specjalnie nie odczułem tego defektu, dopiero zauważyłem ten problem przy zmianie klocków hamulcowych.Samochód lubi pływać przy zakrętach,ale to kwestia opon a nie zawieszenia(opony Uniroyal 680).Jedynie do czego można się przyczepić to promień skrętu, czasami jest ciężko zawrócić na 3-y.
Widoczność dobra, jak w \"szklarni\", w lusterkach wszystko widać co się dzieje za samochodem. Z przodu może być problem jak to w każdym samochodzie po przez słupek przedni gdzie lubią się chować piesi w czasie skręcania w lewo.Wg, mnie punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.Ogólnie widocznośc doskonała.
Dobrze, prawie wszystko pod ręką, jak dla mnie to przycisk od świateł przeciwmgielnych lubi się chować za kierownica, ale to zależny jak kto siedzi.Na codzień się tego przycisku nie używa, wiec to nie jest jakaś straszny problem.
Do wentylacji można się przeczepić.Nie mam klimatyzacji, wiec w wakacje, jazda w upalnie dni to horror, bo szyby się nie otworzy bo za duży hałas pędu powietrza, a jak się stoi w korku na rozgrzanym asfalcie...no coment.Następny samochód jaki kupie to z klimatyzacja!!!A w zimę, z wywietrzników szybko wylatuje ciepłe powietrze(przejechać wystarczy 4-6km), i ogrzewa samochód, ale przy temp dochodzących do -25C* nie ma co spodziewać uderzeń ciepła.Znalazłem również sposób na ciepłe powietrze ze środkowego nawiewu.A mianowicie trzeba zdjąć kratkę,tą bliżej kierowcy.Otworzyć przepustnice i wsadzić kawałek gąbki w górny otwór.Bo w zimnie dni bywa tak ze lewa ręka ma ciepło a prawa jest zmarznięta.Przez to u mnie wyhodował się taki odruch ze prawa rękę trzymam na recznym lub na gałce zmiany biegów.
Dla mnie jako kierowcy to przestrzeni jest dużo i nie narzekam na brak miejsca.Pasażerowie tez nie narzekają.Ogólnie samochód pojemny,W bagażniku mam butle 60l LPG.Wiec samochód raczej przystosowany dla 2 os w dalekie wyprawy aby czuć komfort.W 3 os tez da rade ale już bagaże podróżne trzecia os musi mieć obok siebie na tylnej kanapie.
Jak wcześniej wspominałem przy większych prędkościach (120km/h<) robi się głośno, ale znośnie.W moim przypadku pewnie jest to spowodowane brakiem mat wygłuszających.Ale przy 110km/h jest w miarę cicho.
Przy jednostce 1,4 spodziewałem się większego spalania.Jak dla mnie średnia w granicach 10l/100km jest zadowalająca.Ale pewnie da się zejść ze średnia poniżej 10l.Jest to kwestia regulacji gazu co mam zrobić niebawem.
Części tanie, ogólnie dostępne.Cena która jest oferowana za ten samochód jest stosunkowo dobra.Jak się będzie dbało o auto to na pewno samochód się odwdzięczy.
Lubiące się przepalać żarówki konsoli środkowej. Trzeszczące plastiki. Parowanie szyb. Uszczelka szyby przedniej. Tylnia wycieraczka, lubi się zapiekać, trzeba co jakiś czas rozebrać mechanizm aby nie doprowadzić do spalenia silniczka i przeczyścić.Lubi się tam zbierać cały brud, szczególnie w czasie deszczu.
Raz pękł mi pasek rozrządu.zabrakło mi 15k km do wymiany. Skutek: 1.Wygjety popychacz zaworów, 2.Urwane zabezpieczenie popychacza, 3.Wymiana rozrządu z pompą wody(120PLN) Sumaryczna cena naprawy:680PLN Jak pisałem samochód trochę lat ma i niestety cześć się zużywają, nic nie jest wieczne. Zapraszam na stronę auta, tam można zobaczyć co i jak było wymieniane i kiedy.Części jak na samochód są tanie i bez problemu większość można dostać od reki.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.4 Si 82KM 60kW [l/100km]

9,6