Ocena kierowcy - Opel Astra G Hatchback

M.B., 17 lat temu
Silnik 1.6 8V 75KM 55kW
Rok produkcji 2000
Opel Astra G Hatchback 1.6 8V 75KM 55kW 1998-2000 - Oceń swoje auto
poza poważnie "utykającą" wentylacją, bardzo udany samochodzik z może nie najnowszą ale sprawdzoną i trwałą jednostką napędową, dodam że jeździłem również astrą II z silnikiem 1.6 16 V 101 KM i jednostka ta wypada w porównaniu z 8V nie najlepiej - głośna , mało elstyczna , lubi wysokie obroty więc pije paliwo jak smok, niska kultura pracy - a to niby nowa technologia ECOTEC :) jej jedyną niezaprzeczalną przewagą jest odczuwalnie większa moc a co za tym idzie dynamika, tu 8 V musi pochylić czoło - ale jak to w życiu- coś za coś :).
jest to stara sprawdzona jednostka 8 zaworowa o mocy 84 KM , szczerze mówiąc to nie dostarcza adrenaliny nawet podczas prób dynamicznej jazdy ale za to jest wdzięczna z kilku powodów : jest bardzo elastyczna, przykładowo bez kłopotu toczy się na V biegu 60 km/h mając wówczas 1700 obr/min !!! i bez kłopotu przy tej prędkości płynnie przyspiesza (dodam że jednostka 1.6 16 V może o takiej prędkości obrotowej na piatym biegu przy 60 km/h tylko pomarzyć ) , ponadto charakteryzuje się wysoka kulturą pracy oraz mile zaskakuje podczas tankowania paliwa. Kolejna zaleta to "bezkolizyjny pasek rozrządu " - nawet jeśli pęknie nie narobi bałaganu. I chyba rzecz najważniejsza - bezawaryjność !!! Jak doniósł mi znajomy mechanik z serwisu :):) w 8V sporadycznie coś się dzieje i jeśli już to jest to awaria zaworu recyrkulacji spalin ( wada konstrukcyjna ? ) zaś 16V dostarczają serwisowi ciągłego zajęcia i wiecznych nowych pouczających niespodzianek :) Co do V max - udało mi się jechac nim 180 km/h i myślę że to już jest szczyt mozliwości tego silnika - ale to i tak troszke więcej niż dane katalogowe :)
bez uwag, precyzyjna, krótkie prowadzenie lewarka , rewelacyjnie dobrane przełozenie drugiego biegu - baaaaardzo długie - w jeździe miejskiej pozwala na prawdziwie dynamiczne wyprzedzanie
mało komfortowe na wybojach i nierównościach ale dzieki temu że jest tak "sztywno" zestrojone pozwala na szybka jazdę po łukach oraz wybacza gwałtowne manewry kierownicą wracając grzecznie koła na pierwotny tor jazdy
można byłoby pomarudzić na temat bocznych słupków, które ograniczają widoczność ale można się przyzwyczaić, co do widoczności w nocy to trzeba tu zaakcentowac doskonałe światła , światła mijania rewelacyjnie oświetlaja drogę (obowiązkowo żarówki philipsa - inne dadzą mierny efekt) po włączeniu zaś świateł drogowych wydaje się że nastał dzień :):) rewelacja !!!
tak ja trzeba, wszystkie klocki poukładane na swoim miejscu, jedyna rzecz która mnie trochę drażni to dwa małe przyciski na kierownicy uruchamiające klakson - ktoś nieźle się nad tym nagłowił - kiedyś widziałem taki wynalazek w fiacie tipo !!!??? w sytuacjach awaryjnych trudno jest trafić w taki guziczek :)
system wentylacji w tym aucie ma potężny mankament, jest to wada konstrukcyjna tego auta bo mój przypadek nie jest odosobniony - potwornie paruja szyby przy wilgotnej aurze, sprawę co prawda załatwia włączenie klimatyzacji ale przeciez nie każdy ją ma, wymiana filtra kabinowego nic nie dała, ktos podpowiadał mi żeby wyjąc go całkiem i to rozwiązuje kłopot - nie sprawdzałem bo mam klimę :) , jesli chodzi o ogrzewanie nie mam uwag , autko dośc szybko nagrzewa się w zimę i w kabinie robi się przytulnie po kilku minutach, długo za to trzeba czekać na podgrzanie lusterek - dziwne bo tym samym przyciskiem uruchamia sie tez ogrzewanie szyby a ta odmarza "w oczach"
wysokie osoby będą narzekały , "króciaki" będą zadowoleni :) , mankamentem sa przednie fotele, po przejechaniu 200 km bolą okolice lędźwi, przydałoby się dodatkowe regulowane wyparcie w tym miejscu - nie wiem jak jest w innych wersjach - moja ma regulowany fotel kierowcy ale brakuje w nim tej właśnie ocji
powyżej 100 km/h słychac już silnik a im szybciej tym głośniej - dochodzą odgłosy z zewnątrz tj. powietrze i koła
uważam że jest bardzo przyzwoicie , po mieście 8-9 litrów , na trasie około 7 litrów
na przykładzie swojego autka mogę śmiało powiedzić że to solidne auto za niewygórowaną cenę
pomimo 6 lat jakie ma już autko, nic nie puka nie stuka nie skrzypi , nie ma nawet żadnych drobiazgów :) - wynika to być może z faktu, że auto nie było wyprodukowane w Polsce :)
auto nie zawiodło mnie jeszcze do tej pory i mam nadzieję że tak będzie nadal, podobno w tym motorze zdarza sie że ulega awarii zawór recyrkulacji spalin ale mnie to jeszcze nie spotkało :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 8V 75KM 55kW [l/100km]

11,0