Ocena kierowcy - Opel Astra F Sedan

Silnik 1.6 i 75KM 55kW
Rok produkcji 1999
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Opel Astra F Sedan 1.6 i 75KM 55kW 1991-1998 - Oceń swoje auto
Silnik : Bezawaryjny i przy wyższych obrotach można go trochę rozbujać.
Karoseria : Rdza
Zawieszenie : Często stuka
Ma plusy i minusy, jednak stosunek jakości do ceny jest bardzo dobry.
Największym plusem jednostki 1.6 75KM jest jej prosta budowa i bezawaryjność - nie licząc tego, że im starszy, tym więcej oleju ciągnie. Jakąś dynamikę wykazuje przy min. 3000 obrotów, wtedy nawet da się wyprzedzać znacznie nowsze auta ;) Na autostradzie spokojnie daje radę lecieć 160 km/h, dochodzi nawet do 170 km/h ale więcej bałam się ciągnąć.
Skrzynia mi już od kilku lat szumi, przy naciśnięciu sprzęgła. O dziwo jednak ciągle działa bez zarzutów. Czasem coś ciężej wejdzie, ale generalnie nie jest źle.
Zawieszenie jest komfortowe, nieźle tłumi nierówności, ale dla mnie jest za miękkie i na zakrętach budzi moją dużą nieufność. I niestety raz zdarzyło nam się wylecieć tym autem z drogi - poślizg na zakręcie przy mokrej nawierzchni. Na szczęście jedynie wpadliśmy na krawężnik i trawnik, ale od tamtej pory nie lubię pokonywać zakrętów tym autem. Poza tym w zawieszeniu co i rusz coś stuka mimo, że na przeglądzie nic nie wyszło. A jak padł nam amortyzator, to więcej niż 100km/h nie dało się jechać, auto tańczyło na jezdni...
Bez zastrzeżeń zarówno z przodu jak i z tyłu.
Wszystko bardzo proste i intuicyjne, w dodatku bardzo wygodne przednie fotele! Plecy nie bolą nawet po dłuższej podróży.
Wolno się nagrzewa, wolno odparowuje. Niestety nie mam klimatyzacji. Zimny nawiew w lecie jest bezużyteczny i w upale naprawdę ciężko wytrzymać.
Jak na ten segment jest bardzo dobrze, szczególnie z przodu. W wersji sedan bagażnik jest ogromny, ma chyba z 500l.
Przy niższych obrotach nie jest źle, ale przy dodaniu gazu silnik słuchać wyraźnie i niestety nie jest to ładne brzmienie (raczej terkot). Na autostradzie natomiast bardzo słychać wiatr i oczywiście silnik, powyżej 130 km/h jest już hardcore.
Jeśli chodzi o koszt części zamiennych i serwisu, to jest on śmiesznie tani i nawet ewentualne poważne naprawy nie powinny nadwyrężyć budżetu. Jeśli chodzi o zużycie paliwa, to jest przeciętnie - średnio pali 8 litrów. Przy mocy 75KM to nie jest super wynik.
Te auta są w tym momencie śmiesznie tanie i jeśli ktoś chce kupić coś taniego i dobrego, to Astra Classic jest propozycją godną rozważenia. Trwałe auto.
Centralny zamek, wyrobione klamki, wydech, amortyzatory etc. Na szczęście wszystko tanio, ale potrafi zdenerwować.
Najbardziej poważną usterką była, wbrew pozorom, pierdoła - padł nam włącznik świateł. I to w nocy, kiedy musieliśmy pilnie wrócić z Warszawy do Łodzi. Nie dało się włączyć nawet świateł pozycyjnych. Dzięki Bogu mamy halogeny przeciwmgielne i niestety jedynie na nich (i na awaryjnych) musieliśmy pokonać tą trasę. Nie polecam. Ale ogólnie nie było poważnych awarii, które uniemożliwiałyby jazdę. Może ewentualnie do rzeczy poważnych zaliczyłabym to, że auto RDZEWIEJE (progi, nadkola, wlew paliwa, maska).

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 75KM 55kW [l/100km]

Opel Astra F Sedan