Ocena kierowcy - Opel Combo C Van

DeX, 14 lat temu
Silnik 1.7 CDTI ECOTEC 100KM 74kW
Rok produkcji 2006
Opel Combo C Van 1.7 CDTI ECOTEC 100KM 74kW 2004-2011 - Oceń swoje auto
Silnik : Bezstresowe wyprzedzanie przy niskim spalaniu. Zawieszenie.
Silnik : napinacz paska wieloklinowego
Zawieszenie : delikatne zawieszenie z przodu
Silnik 1.7 Z17DTH (CDTI) z koncernu ISUZU. Dynamika silnika jest bardzo dobra. Turbina dmucha już od od 1700 obr/min i nagle autko dostaje mocnego kopa. Ponizej 70 kmh na trasie nie warto redukować biegów w dół, bo poprostu nie ma sensu. Auto bardzo dobrze się zbiera na V biegu. Bezstresowe wyprzedzanie. Wcześniej miałem okazję wypróbować takie same combo 1.4 w benzynie - bez porównania na korzyść 1.7 CDTI :) Ogólnie jestem bardzo mile zaskoczony motorkiem
Nic nie haczy i nie zgrzyta, skrzynia chodzi lekko bez oporów. Jedynie do wstecznego moim zdaniem jest zbędne \"zabezpieczenie\". Skrzynia manualna 5-biegowa i aby wrzucić wsteczny trzeba pociągnąć wajchę do góry, co wymaga przyzwyczajenia.
Zawieszenie jest bardzo dobrze zestrojone, chociaż mogłoby być nieco sztywniejsze. Dobrze wybiera nierówności, przód sprawia wrażenie bardzo delikatnego i się nie mylę, już niedługo czeka mnie wymiana łączników stabilizatora oraz końcówek drązka kierowniczego ( na liczniku 120 000 ). Moje Combo to wersja dostawcza Cargo. Bez problemów przywiozłem nim 650kg tarakoty na balkon + kleje i inne woreczki :) Zawieszenie jest bardzo cichutkie ale myślę, że zbyt miękkie jak na wersję dostawczą, aczkolwiek mi ten komfort odpowiada.
Wersja dostawcza bez szyb tylnych i bocznych więc wiadomo, rewelacji przy cofaniu nie ma. Grunt to wyczuć auto i dobrze patrzeć po lusterkach. Lustra są duże i wszystko w nich doskonale widać jednak ich wadą jest no właśnie ta wielkość, w połączeniu ze słupkami bocznymi skutecznie zakrywają pieszych na przejściu w mieście także wzmożona ostrożność i koncentracja wskazana.
Wszystko doskonale rozmieszczone. Jedynie ciężko mi się przyzwyczaić do włącznika świateł. Wcześniej miałem mazdę i tam włącznik był zintegrowany w dźwigience kierunkowskazów. Ale to drobnostka. Poza tym radyjko fabryczne fajnie gra. Brakuje podłokietnika ( mam zamiar dokupić ). Poza tym fotel kierowcy jest bardzo wygodny, jedynie przełączniki otwarcia szyb mogły by być wysunięte nieco dalej ( kto ma długie ręce musi myszkować po drzwiach ).
Klima pracuje bez problemów. Praktycznie żadnych spadków mocy na silniku przy włączonej klimie. Chłodzi ładnie i szybko. Po 10 minutach jazdy przy klimie załączonej na 3 w aucie jest juz naprawdę chłodno, aż za chłodno. Czy dobrze grzeje jeszcze nie wiem, bo nie miałem okazji poruszać sie zimą :)
Dwa fotele z przodu i kratka z tyłu. Fotel kierowcy bardzo wygodny. Minus za brak regulacji kąta nachylenia oparcia w siedzeniu pasażera ( wersja na francję z dzieloną kratką ) Jedynie zagłówki mogły by być inne a nie plastik + pianka
Auto dostawcze więc się nie wypowiadam na ten temat :)
Najmniej spalił mi 6.3 litra ale to przy jeździe raczej spokojnej nie przekraczając 130 kmh, wyprzedzając od czasu do czasu do 150-160 Sądzę że poniżej 6L/100 da się spokojnie zejść. Z klimą na trasie około 7 litrów, po mieście nie sprawdzałem, gdyż robię głównie trasy, co najwyżej 30% jazda po mieście, wtedy 6,8 do 7.5 L Zbiornik na paliwo trochę przymały, mógły być tak z 60 litrowy.
Nic
Mam go od przebiegu 116 000, obecnie na blacie 120 000 z groszami. Jedyny poważny problem jaki miałem do tej pory to zerwanie paska wieloklinowego z powodu wyrobienia się napinacza. Koszt nowego ( tylko ASO ) około 700zł, wymiana we własnym zakresie. Przy 118 000 wymiana rozrządu + pompy. Wszystkim POLECAM wymianę pompy przy okazji zmiany rozrządu, gdyż pojawiają się w niej luzy i wycieka płyn chłodniczy który się leje po całej pokrywie aż do misy silnika. Poza tym rozrząd tylko na oryginalnych częściach, szczególnie napinacz i rolka. W zamienniku jest oferowany napinacz z kołnierzem, który przy nieprawidłowym ustawieniu naciągu paska poprostu pęka.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.7 CDTI ECOTEC 100KM 74kW [l/100km]

6,7