Ocena kierowcy - Opel Corsa A Hatchback

rad24, 17 lat temu
Silnik 1.6 GSi 100KM 74kW
Rok produkcji 1993
Opel Corsa A Hatchback 1.6 GSi 100KM 74kW 1988-1993 - Oceń swoje auto
Bardzo dobry i zwinny samochodzik. Jak na swój wiek jeszcze prezentuje się dosyć ładnie, nie ma problemów z korozją gdyż auto fabrycznei jest przed nią dobrze zabezpieczone. Szczerze polecam, lecz aby jazda była przyjemniejsza przydałby sie mocniejszy silnik ( min 1.4i 60 konny lub wiekszy). Nie ma co się sugerować że więcej pali gdyż zapewniam, że silnik 1.2i do oszczędnych nie należy jeśli się chce zapewnić wmiare dynamiczną jazdę. Podobnie myśle o silniku 1.0 on także jest zbyt mały i słaby, a do tego ma jeszcze gorszą kulturę pracy co także ma wpływ na jego elastyczność, która jest gorsza od silnika 1.2i.
Doskonale pod względem niezawodności, nigdy nie odmóił posłuszeństwa. Dobry do jazdy po mieście, wmiare elastyczny, lecz nie w dalsze trasy, szczegolnie gdy jest i w pełni zaladowanemu i przyjdzie wyprzedzać TIRa. Zużycie paliwa jak na pojemność silnika i moc też mogło by być niższe.
Nie wiem jakim cudem lecz moja Corsa ma skrzynie manualną 4 biegową. W zime do momentu rozgrzania ciężko wchodzą biegi i czasami jak to w oplach problem z wrzuceniem wstecznego - chaczy. Jeździlem nie jedna corsą z 5 skrzynia i wydaje mi sie ze 4 biegowa ma ciut lepsze osiągi a i apetyt na paliwo też.
Jak na tą klasę samochodu bardzo dobrze trzyma się drogi i pewnie się prowadzi. Zawieszenie dość dobrze znosi stan naszych dróg - od ok 80.000 km zaczeły być słyszalne drobne trzeszczenia w przedniej części zawieszenia - pomogła wymiana gumowych części zawieszenia.
Bardzo dobra widocznosć we wszystkich kierunkach. Czasami jednak po pewnym czasie lusterka lubią się same przestawiać - lewe szczególnie, prawe oki.
Bardzo dobrze przemyśłane wnętrze samochodu, wszystko w zasiegu ręki obsługuje się intuicyjnie. Sporo schowków we wnętrzu na różne drobiazgi. Bagażnik pakowny i spory jak na tę klase aut
W zime wiecznie niedogrzany w trasach (przy ostatnich dużych mrozach nawet po kilkunastu kilometrach nie nagrzał sie płyn w chlodnicy - wskazówka od temp nieznacznie się podniosła a z wentylacji leciało ledwie letnie powietrze). Co innego w lato - po mieście sie przegrzewa. Sam wentylacja działa bardzo dobrze i szybko osusza zaparowane wnętrze.
Miejsca pod dostatkiem, każdy znajdzie wygodną pozycje. Troche mało wygodnie siedzenia na dłuższe trasy. Moim zdanie miejsca pod dostatkiem zarówno na przednich jak i tylnych siedzeniach.
Wnętrze pojzadu bardzo dobrze wyciszone, silnika nie słychać w jeździe miejskiej i w trasie do 90 km/h. Powyżej 100 robi się wyrażnie coraz głośniej.
Jak dla mnie pali zbyt wiele w stosunku do pojemności silnika (może to wina skrzyni biegów), inni konkurenci zadowalają sie mniejszym apetytem na paliwo. Dużo pali zimą na króitkich miejskich odcinkach ok 9 - 10 litrów. W trasie przy oszczędnej jeździe - 80 km/h spali ok 5, potrafi nawet mniej jeśli sie samemu jedzie bez bagażu i pasażerów.
Bardzo dobry samochód za rozsądna cenę. Samochód mało awaryjny. Wydatki ograniczają sie do regularnych wymian filtrów, olejów, płynów i częsci mechanicznych, które ulegają zużyciu ze względu na kiepską jakość naszych dróg.
Corsę nękają drobne usterki oświetlenia deski rozdzielczej - licznik, ogrzewania tylnej szyby - włacznik i bezpiecznik, a także włacznik światła przeciwmgielnego tylnego. Zerwała mi sie także linka hamulca ręcznego ( ze starości:) ).
Poważnych usterek powodujących,że samochód nie nadawał by sie do jazdy nie było nigdy,a mam go już 7 lat za wyjątkiem padniętego akumulatora - lecz to moja wina). Po przerobieniu autka na gaz wystepuje czasem problem z jego uruchomieniem, tz silnik oczywiscie zapala lecz trzeba chwile dłuże pokręcić rozrusznikiem jęsli samochód zbyt szybko przełączy sie na gaz.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.6 GSi 100KM 74kW [l/100km]

6,8