Ocena kierowcy - Opel Meriva I

OzMar72, 9 lat temu
Silnik 1.6 TWINPORT ECOTEC 105KM 77kW
Rok produkcji 2006
Opel Meriva I 1.6 TWINPORT ECOTEC 105KM 77kW 2006-2010 - Oceń swoje auto
Karoseria : Przestrzeń i możliwość aranżacji wnętrza. BRAVO !
Układ elektryczny : Cewka
Silnik : Termostat
Przeniesienie napędu : Przeguby
Auto bardzo ciekawe i z przemyślanymi rozwiązaniami aranżacji wnętrza. Może trochę nudne ale bardzo praktyczne. Ogólnie...mi się podoba ale to kwestia gustu. Niestety wymaga troski jeśli chodzi o mechanikę. Koszty serwisu - do zaakceptowania.
Gdyby nie awaria termostatu (koszt nowego ponad 300 zł) i cewki nie można mieć większych uwag. Silnik lekko i przyjemnie pracuje, chętnie wkręca się na obroty. Pracuje równo bez dziwnych odgłosów.
Tu jest dobrze. Skrzynia nie haczy, nie zgrzyta. Przełożenia są dobrze dobrane do tego rodzaju pojazdu. Na trasie przydałby się 6 bieg, co znacząco wyciszyłoby podroż i zmniejszyło apetyt na paliwo.
Auto poprawnie trzyma się drogi. Utrzymuje zadany tor jazdy. Problemem są boczne podmuchy wiatru. Wtedy autko robi się niestabilne i robi się trochę nerwowo. Zawieszenie raczej twarde ale ma to też swoje zalety.
Byłoby doskonale, gdyby nie lewy słupek szyby przedniej. Kilka razy już się złapałem na tym, że za słupkiem "schował" się pieszy. Poza tym OK. Obrys pojazdu jest wyraźny i łatwo można manewrować na parkingu, nie rozbijając auta.
W mojej Meri kierownica jest regulowana tylko góra-dół. Przydałoby się jeszcze przód-tył. Poza tym wszystko ...na miejscu i w zasięgu ręki. Obawiałem się foteli, że będą za krótkie ale jest dobrze. Twardość foteli, jak dla mnie optymalna.
Jest klima jest dobrze ;). Nie ma co się rozpisywać. Pewnie bez klimatyzacji byłoby ciężko. Czasami szyby paruję szczególnie z tyłu. Uruchomiona klima wszystko załatwi.
Nie spotkałem jeszcze auta, które na tak małej powierzchni oferowało tyle przestrzeni użytkowej dla kierowcy i pasażerów. Jeździmy czasami w 5 osób i nikt nie narzeka, że ciasno, że mało miejsca na nogi. A drobiazgi raczej nie jesteśmy. Do tego jeszcze całkiem rozsądny bagażnik.
Zdarza się, że na światłach nie słychać pracującego silnika. Jednak głośno robi się trochę powyżej 140 km/h. Hałas raczej spod kół ale opływające powietrze, też hałasuje.
Rozsądne. Przy serwisowaniu w ASO koszt utrzymania rośnie znacząco ale i tak są to koszty do zaakceptowania w porównaniu chociażby do marek japońskich. Ceny części (poza termostatem :)) w normie.
Ciężko znaleźć na rynku aut używanych auto niestare tak wyposażone w rozsądnych pieniądzach. Oczywiście każdy ma swoją granicę "rozsądnych" pieniędzy. Dla mnie to był optymalny wybór.
Przepaliły się kilka razy - chyba 3 szt. żarówki w reflektorach. Żarówka tył stop i jedna pozycyjna. Spalił się bezpiecznik zapalniczki. Poza tym ...nic
Tu trochę gorzej. Wymienione oba przeguby, sworzeń wahacza, TERMOSTAT!, cewka i świece. Najbardziej zabolał termostat bo ...pieruńsko drogi. Należy mu się dobrze przyjrzeć przy kupnie auta.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 TWINPORT ECOTEC 105KM 77kW [l/100km]

7,4