Ocena kierowcy - Opel Vectra B Kombi

Szczęśliwy posiadacz VIKI, 15 lat temu
Silnik 1.8 i 16V 116KM 85kW
Rok produkcji 1997
Opel Vectra B Kombi 1.8 i 16V 116KM 85kW 1995-2000 - Oceń swoje auto
Uważam,iż auto jak na swoje lata i konstrukcję z lat 90 jest bardzo dobre.Wszechstronne,wygodne,bezpieczne,dynamiczne.Linia nadwozia w wersji kombii nie jest ociężała a z alusami wygląda nawet dość dynamicznie.Auto dobrze sie prowadzi,jest tanie w eksploatacji,mało pali przy umiejętnej jeździe i części do niego są powszechnir dostępne.Na rynku jest także dużo zamianników które wydaje mi się nie są drogie.Auto obszerne,wygodne i niedrogie.Z opinią odnośnie zabezpieczenia antykorozyjnego bym się nie zgodził.W moim przypadku choć auto ma 11 lat nie widać żadnych śladów korozji,choć w egzemplarzach zaniedbywanych pewnie pojawi się szybko.Auto mogę polecić rodzinom które chcą mieć auto komfortowe z duża ilością miejsca.W wersji kombii auto doskonale sprawdza sie także w małym biznesie-tak jest w moim przypadku.Ogólnie pozostaje mi polecić każdemu ,bo za niewielkie pieniądze można mieć auto ze znamionami limuzyny,niemieckiej produkcji.Polecam i zachęcam do kupowania równie zadbanych egzemplarzy jaki mnie udalo się nabyć.
Kultura pracy na wysokim poziomie.Silnik bardzo cichy,nawet przy wyższych prędkościach.Elastyczność zadowalająca.Dynamika auta bardzo dobra,szczególnie w górnym zakresie obrotów.W moim przypadku pow 2500 tyś obrotów auto po prostu ogień:)Po przejechanych 93600 km brak jakichkolwiek wycieków,stuków itp-może dlatego że auto serwisowane od początku,na oryginalnych częściach GM,wszystkie wymiany zgodnie z książką serwisową.Spalanie moim zdaniem w normie-ja spodziewałem się więcej zważając na opisy innych użytkowników,pojemność silnika,moc i gabaryty auta.Po włączeniu klimy odczuwalny spadek mocy,ale idzie się przyzwyczaić.
Skrzynia dobrze zestopniowana.Jeśli chodzi o precyzję to mogłoby być lepiej.Biegi wchodzą nieco ciężkawo,szczególnie 2.
Układ jezdy doskonały.Zawieszenie dobrze tłumi nierówności,jest ciche,dobrze sprawuje się w zakrętach i na prostych.Auto świetnie trzyma się drogi zarówno podczas małych jak i dużych prędkości.Jest komfortowe a zarazem dostatecznie twarde aby ostrzej pokonywać zakręty.Z pełym obiążeniem auto również nie sprawia problemów.Wkład kierowniczy bardzo dobry,siła wspomagania dobrana optymalnie.Hamulce bez zastrzeżeń.
Ponieważ jest to kombii wnętrze dobrze przeszklone a co za tym idzie i widoczność dobra.Porównuję z samochodami którymi jeżdziłem(Ibiza,Panda).Wiadomo samochód jest długi i trzeba się przyzwyczaić.Mnie podoba się dobrze dobrane lusterko wsteczne,które bardzo ułatwia cofanie.Widoczność w lusterkach bocznych także ok.
Cała obsługa wszystkich przełączników intuicyjna.Jakość użytych materiałów zadowalająca.Kierownica wyprofilowana dobrze leży w dłoniach,może dlatego że w mojej wersji jest skórzana.Schowek wystarczająco pojemny.Brak mi tylko miejsca na dokumenty i komórkę,żeby były pod ręką.Kieszenie w drzwiach trochę płytkie,schowek choć duży-nie jest pod ręką,rynienka pod rączką ręcznego nieco za płytka na tel a wnęki pod radiem "zajęte przez wysuwane uchwyty na napoje.
Na razie wystawiam ocenę dobrą.Nie miałem okazji jeszcze sprawdzić w warunkach zimowych,ale jeśli grzeje tak jak chLodzi to powinno być doskonale.W największe upały klimatyzacja sprawuje się dobrze.W aucie chwila moment robi się chlodno.Podczas intensywnych opadów szyby nie parują.
Uważam iż przestrzeń dla kierowcy i pasażera jest wystarczająca,choć pasażerowie bardzo wysocy mogą mieć zastrzeżenia.W aucie komfortowo podróżują 4 osoby w 5 auto już nie jest tak wygodne i na dłużej trasie trzeba robić postoje żeby rozprostować kości albo wymienić się miejscami.Tylna kanapa wyprofilowana powoduje to iż osoba siedząca pośrodku podróżuje w niaezbyt komfortowych warunkach.Duża ilość schowków-kieszenie w drzwiach,podłokietnik,uchwyty pood napoje i ogromny bagażnik podnoszą komfort jazdy.Przestrzeń bagażnika wystarczająca a po złożeniu siedzeń to już praktycznie mała ciężarowka.Fajne także podręczne schowki w bagażniku,na trójkąt,apteczkę,kosmetyki samochodowe,klucze itp.
W aucie bardzo cicho.Nie słuchać żadnych odglosów.Do 100 km/h praktycznie nic nie słychać...tylko swój oddech:)pożniej slychać tylko i wyłącznie szum wiatru ,który zaczyna byż nieco uciążliwy dopiero przy prędkości ponad 140 km/h.
Ja jestem mile zaskoczony spalaniem.Sporo naczytałem się na forach.Przy mojej jeżdzie auto spala niecałe 8 litrów na 100 km.Liczę ,że jest to wartość srednia,bo codziennie robię odcinki 2x20 km z tego 10 km po m ieście.Prędkości z jakimi jeżdżę to ok 100km/h-więcej sie nie da na krajowej 5-autobusy,titry,ciągniki.W trasie nie jechałem,ale na odcinku 150 km z cały czas wlaczoną klimą z 3 osobami na pokładzie w dużym ruchu (częste wyprzedzanie,tirów,autobusów,maszyn rolniczych-nieraz zdarzyło sie tachać za jakimś ciągnikiem na dwójce)auto spaliło mi ok 7,2 lita na 100km.Prędkości na w\w "trasie" od 50 do 170 km/h
Na pocątku zanim kupiłem Opla Vectrę sporo czytałem na forach.Niektóre opisy wręcz zniechęcają.Slynne już opisy ,że ople gniją,że jakość marna itp.Długo się wahałem,ale nie żałuje!!Większość opisów negatywnych pochodzi od użytkowniow którzy przesiedli się z BMW,Mercedesów i VW i pewnie dla zasady piszą ,że Opel jest gorszy.Ja mam porównianie jedynie z Seatem Ibiza i Fiatem Panda i na tle tego porównania Vectra wypada wzorcowo.Tak jak pisałem powyżej jestem w pełni zadowolony .W moim przypadku auto troszkę "przepłacone",ale świadomie.Warto zainwestować te parę set złotych więcej za auto z pełną dokumentacją,udokumentowanym przebiegiem,garażowane i serwisowane.Polecam z czystym sumieniem.Wiem ,iż marka nie ma takiej opinii jak VW,ale jest znacznie tańsza.Mogę jedynie Vectrę porównać do Ibizy (z koncernu VW) i stwierdzić,iż nie widzę jakiś znaczących różnic odniośnie jakości na korzyśc Seata.Moim zdaniem jakość użytych materiałów,komfort jazdy itp porównywalny a nawet ze wskazaniem na Vectrę.
Jedyną rzaczą którą wymieniłem w aucie to czujnik swiateł cofania.Wymiana niezwykle prosta i malo kosztowna.No i jeszcze zatrzask rolety.Ponadto czasem trochę fixuje wyświetlacz od radia-jedna cyferka,podświetlanie licznika ( u mnie raz świeci pól raz całe).Zdażyło sie ,że przy zamykaniu pilotem centralnego zamka zawiesił się migacz i świecił na stałe,ale to jeden jedyny raz i ni stąd ni z owąd zapaliła się kontrolka haka holowniczego na desce rozdzielczej.Wszystkie te anomalia jednak po krótkiej chwili zniknęły.
Poważnych usterek nie zanotowałem.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 i 16V 116KM 85kW [l/100km]

7,6