Ocena kierowcy - Opel Vectra B Hatchback

Tracha, 9 lat temu
Silnik 1.6 i 16V 101KM 74kW
Rok produkcji 1996
Opel Vectra B Hatchback 1.6 i 16V 101KM 74kW 1995-2000 - Oceń swoje auto
Inne : Najbardziej mnie zaskoczył stosunek cena/jakość. Jest to pojazd ekonomiczny, tani oraz nadający się dla zwykłego Kowalskiego, który po prostu chce tanio jeździć. Demonem prędkości Vectry nie nazwę, bo z tym silnikiem ledwo robiłem Focusy 1.8 TDCI.
Zawieszenie : Drążki i łączniki
Silnik : Cykające popychacze
Inne : Skrzynia potrafiła mieć problemy z jedynką i wstecznym
Vectra to idealne autko na pierwszy samochód. Jeśli ktoś rozważa naukę jazdy krótko po prawku oraz przystosowanie się do posiadania w miarę taniego i ekonomicznego samochodu to polecam.
Ogólnie w silniku X16XEL nie ma co się zepsuć. Jest to w miarę dobry i solidny silnik i do 300 000 km powinien wytrzymać. Jednak połyka strasznie dużo oleju, bo aż litr/1000 km.
Skrzynia biegów (f16 bodajże) nie sprawiała mi żadnych problemów, była w miarę niezawodna i przez cały okres użytkowania nie miałem z nią żadnych dodatkowych kosztów. Jednak po pewnym czasie występują problemy z wrzuceniem wstecznego i jedynki, wymagające ponownego wysprzęglenia.
Co do układu jezdnego nie ma na co narzekać. FWD oferuje bezpieczeństwo, które dzisiaj jest standardem, a zawieszenie jest w miarę tanie oraz bezproblemowe. Tylko łączniki stabilizatora często się sypały ale tak ogólnie to było dobrze.
Cała "buda" samochodu była w miarę elegancka oraz widać, że raczej nie planował jej ktoś "w kiblu przed śniadaniem". Można przyznać, że prezentuje się ładnie dla facetów i dla kobiet :)
Vectra B posiada bardzo ładnie zrobione przejście z lusterek na maskę i ogólnie opływowe kształty co wpływa na komfort jazdy oraz prędkość i przyśpieszenie.
Wentylacja działała bardzo dobrze o ile się wymieniało filtry kabinowe. Jednak klimatyzacja czasami potrafiła nawalać i być trochę za słaba niż w innych samochodach z jej rocznika.
Vectra B w Hatchbacku posiadała bardzo dużą przestrzeń dla kierowcy i dla pasażerów. Osobiście nie miałem problemu, aby przewieźć 5 osób, kota oraz dosyć duży bagaż.
Niestety w Vectrze B po pewnym czasie całość się "odgłusza" w związku z tym musiałem samemu zainwestować w maty wyciszające oraz wymienić niektóre uszczelki, aby aż tak nie słyszeć drogi.
Vectra B jest pojazdem stosunkowo tanim do utrzymania. Opel słynie z tego, że posiada samochody dobre, tanie i ekonomiczne. To pokazał w Vectrze B, która może bolidem extra nie jest na tym silniku ale spełnia wszystkie powyższe punkty.
Aktualnie dobrą Vectre B z rocznika 99/00 można kupić za ok. 4-5 tysięcy, oczywiście będzie to bardzo dobrze doposażona bryczka o stosunkowo dobrej jakości. Zdarzają się wyjątki od reguły ale nieliczne :)
Niestety co do drobnych usterek to miałem ich trochę, głównie czasami wypalały się diody czy gdzieniegdzie kabel się przetarł, to jest niestety znaczny mankament i trochę denerwujący.
Vectra B nie posiadała znacznie poważnych usterek. Należało pilnować podstawowych mankamentów zawieszenia oraz paska rozrządu, a tak to tylko popychacze potrafiły denerwować mnie swoim "cykaniem".

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 16V 101KM 74kW [l/100km]

10,1