Ocena kierowcy - Peugeot 206 Hatchback

Silnik 1.1 i 60KM 44kW
Rok produkcji 2002
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Peugeot 206 Hatchback 1.1 i 60KM 44kW 1998-2009 - Oceń swoje auto
Silnik : Przez tyle lat, w dodatku na gazie, zawsze katowany na wysokich obrotach, ze względu na za małą moc, zawsze pracuje kulturalnie bez najmniejszych wycieków. Owszem ostatnio zaczął brać olej, lecz na tyle mało, że między regularnymi wymianami nie dolewam.
Zawieszenie : łączniki stabilizatorów
Auto estetyczne i dobrze wykonane na zewnątrz i wewnątrz. Od nowości nie nękały go dyskwalifikujące awarie. Wiecznie stukające tanie stabilizatory, które można samemu wymienić, budują żywą relację z autem i tworzą unikalną więź:D
215tyś z czego 100tyś na gazie bez problemów. Jedynie wymiana pasków rozrządu/osprzętu i świec. Wciąż pracuje kulturalnie. Cały czas zalewany fabrycznym totalem. Dopiero ostatnio zaczął trochę dmuchać po odkręceniu korka.
Od początku było OK/akceptowalnie/działało, lecz z czasem coraz mniej precyzyjnie i więcej niepokojącego walenia. Wymiana na inną ze szrotu za 200zł, wciąż nieprecyzyjnie, lecz już jest cicho.
Jest najmocniejszą i najsłabszą stroną auta. 206 prowadzi się świetnie, twarda i waląca Corsa C, czy nieprzewidywalna Yaris nie zapewniają ani takiego komfortu, ani pewności. Lecz jest też druga strona, łączniki stabilizatora dają znać co 25tyś(do wymiany razem z olejem) tylna belka po 120 od regeneracji już 100 zrobione. Wahacze z niewymienną tuleją do robienia po 60 tyś, po zamontowaniu z tuleją pływającą od mocnych wersji już 80tyś i jest ok.
Mam średni wzrost więc jest idealnie. Natomiast gdy jadę jako pasażer zauważam, że wysokim przeszkadza długa deska rozdzielcza sprawiająca, że "siedzi się w słupkach" i pytania "jak z prawej?" są normą. Podobnie jest z wypatrywaniem zmian sygnalizacji świetlnej.
Wszystko prosto i na swoim miejscu. Światła w jednym przełączniku, wycieraczki w drugim. Nie jak w Corsie C światła uruchamiane w 2 miejscach. Brakuje mi możliwość prostego "mrugnięcie światłami odchylając dźwignię w drugą stronę, jak jest to w nissanie primerze.
Działa skutecznie, na 3 i 4 obrotach za głośna
Nigdy nie siedziałem trzeźwy z tyłu, lecz wydaje mi się tam za ciasno dla dorosłego. Dobre kubełkowe fotele, odpowiednie wyprofilowanie w drzwiach i niska pozycja sprawiają że nigdy nie brakowało mi miejsca (w widoczności wspomniałem o problemach wysokich)
Na tylnych siedzeniach głośniej w skutek powierza opływającego karoserię które jakby rezonowało w bagażniku. Otwarcie przednich okien powoduje huragan wewnątrz, jak jest za gorąco otwieram tylne. Po 9 latach w skutek zamontowaniu wydechu "rzemieślniczego" przy 4tyś zaczyna robić się głośno.
Poza skrzynią którą wymieniłem sam w ciągu dnia. Koszty to standardowe ubezpieczenie i tani gaz i tak od 12 lat.
Najlepszy maluch, statystycznie bardziej awaryjny od yaris, lecz części od toyoty są droższe, czasami astronomicznie i przy 215tyś km i przez 12 nie ma szans by coś się nie popsuło. Niech posłuży wydech, który rdzewieje wszędzie, do yaris jest 2x droższy.
Łączniki, łączniki, łączniki :D i śniedziejące dysze od spryskiwaczy szyb, które wystarczy przeczyścić odpowiednim preparatem.
Skrzynia

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.1 i 60KM 44kW [l/100km]