Ocena kierowcy - Renault Laguna II Kombi

Błażej, 14 lat temu
Silnik 3.0 V6 24V 207KM 152kW
Rok produkcji 2001
Renault Laguna II Kombi 3.0 V6 24V 207KM 152kW 2001-2007 - Oceń swoje auto
Inne : Cała konfiguracja Laguny jest nastawiona na zapewnienie wyjątkowego komfortu w czasie jazdy.
Silnik : Cewki zapłonowe Sagem wymieniaj na Valeo.
Zawieszenie : łączniki stabilizatora z przodu są za słabe do masy silnika V6
Laguna nie jest złym autem. Zapewni Ci komfort i przyjemność z jazdy jak mało który inny samochód i jeśli będziesz o nią dbał odwdzięczy się tym niezawodnością. Mity biorą powstają tak, że właściciele doprowadzają swoje Laguny do takiego stany, że przyjeżdżają do serwisu dopiero jak im amortyzatory wyjdą przez masę. A przecież można było to naprawić wcześniej niewielkim kosztem, jak zaczęło tylko stukać.
Silnik jest bardzo cichy i dość elastyczny. Choć ma ponad 200KM to nie czyje się tej mocy, bo w widać, że jest ona wykorzystywana do zapewnienia raczej komfortu niż sportowych doznań. Spalanie nie zaskakuje.
Skrzynia podobnie jak silnik i jest zestrojona na komfort. W trybie automatycznym biegi zmieniają się płynnie i spokojnie. W manualu moment zmiany jest sporo opóźniony w stosunku do momentu pchnięcia dźwigni. Tryb manualny zapewnia jednak natychmiastową redukcję po wdepnięciu gazu do samego dna i wtedy robi się naprawdę ciekawi:)
Jak cała reszta przede wszystkim komfort. Ale jednocześnie zapewnia stabilne prowadzenie w zakrętach, nawet przy duuuuużej prędkości.
Widać wszystko i wszędzie. Oczywiście jak to wszyscy piszą do tyłu ograniczona, ale przecież to normalne, bo auto nie służy do jeżdżenia tyłem. A jak trzeba cofnąć to widoczność jest wystarczająca.
Jak dla mnie bez zarzutu. Wszystko na swoim miejscu i nic nie zaskakuje. Jeśli jeździło się już kilkoma innymi samochodami, obejdzie się bez instrukcji i zbędnego szukania. Praktycznie tylko do obsługo klimy trzeba odrywać ręce od kierownicy.
Dwustrefowa klima zapewnia pełen komfort (znowu komfort)i jest wydajna. Opcja MAX odmrozi auto w zimę zanim zdążysz je odkopać ze śniegu. Fajnym wynalazkiem jest ogrzewana przednia szyba (elektrycznie)
Z przodu wiadomo komfort (znowu) z tyło gorzej, choć nie znaczy źle. Nie polecam tylko upychać tam piątej osoby na środkowe miejsce, bo nie jest to wygodna miejscówka, a i pozostałe dwie osoby, będą miały znacznie gorzej. Lepiej pozostawić to miejsce dla podłokietnika.
To chyba najlepiej wyciszony samochód jakim miałem okazje kiedykolwiek jeździć. I mówię tu również o samochodach z wyższej półki. Nawet przy prędkości 200km/h panuje cisza i można rozmawiać bez podnoszenia głosu. Nierówności są pokonywane łagodnie i nie słychać ich w kabinie.
Ekonomia jest taka jakiej można się spodziewać po silniku o tej pojemności w połączeniu z automatem. W mieście w korkach raczej nie przekracza 14l. Jak nie ma korków to 12l. A w trasie można spalić między 8, a 12l, w zależności jak szybko zamierza się podróżować.
Dzięki swojej rynkowej opinii i gigantycznej utracie wartości, można za niewielkie pieniądze kupić naprawdę luksusowy samochód i cieszyć się nim pod warunkiem, że będzie się o niego dbało. Za te pieniądze można porównać to tylko z np Alfą 166, lu niektórymi autami amerykańskimi.
To kluczowy punkt w przypadku tego auta. Miałem już wiele różnych samochodów i mogę powiedzieć krótko: nie jest gorzej. Z mojego rozeznania wynika, że zła opinia wynika przede wszystkim z ludzkiego niedbalstwa i faktycznie nieprzeciętnie drogiego ASO. Ale ilość usterek jakie zarejestrowałem przez dwa lata nie była większa niż w przypadku innych moich samochodów(i daaaaaleko jej do absolutnego lidera jakim pozostanie dla mnie Polonez)
Nie zdarzyło się nic co spowodowałoby konieczność wzywania lawety. Najpoważniejszą awarią była jedna z cewek zapłonowych. Jest to chyba najbardziej typowa usterka tego silnika. Przezornie kupiłem dwie i tą drugą wożę w schowku. To jak talizman. Tylko nie próbujcie ich kupować w ASO. Cena jest 3x wyższa niż zamiennika Valeo na Allegro.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 3.0 V6 24V 207KM 152kW [l/100km]

12,0