Ocena kierowcy - Renault Master III

sprintertrans@op.pl, 15 lat temu
Silnik 2.5 dCi 150KM 110kW
Rok produkcji 2007
Renault Master III 2.5 dCi 150KM 110kW 2003-2010 - Oceń swoje auto
Układ hamulcowy : Po dotknięciu pedału hamulca czujesz jak płynnie i bez wysiłku auto zaczyna hamować. Na oryginalnych, fabrycznych klockach przejechałem 105 000km - przód i 110 000km - tył.
Układ elektryczny : W czasie jazdy zniknął cały prąd , odcieło zapłon i zapaliły się wszystkie kontrolki. Po ponownym uruchomieniu - wszystko działa OK.
Jazda na długich trasach sprawia przyjemność. Żeby nie rodzina - nie wysiadałbym z niego.
Zbiera się świetnie na światłach, dynamicznie przyspiesza i pięknie współpracuje z turbiną. Cichutki na świeżym oleju... ps: czy wymiana oleju co 30 000 km nie jest za rzadko ? Olej 5W40 a mimo to wydaje mi się że 20 000km to max od wymiany do wymiany ? (30 000 zaleca prod.)
sześciobiegowa - bardzo delikatna i trzeba na nią uważać. Nie zmieniać biegów jak w osobówce. Zero uwag.
Napęd na przód - rewelacja ! Radzi sobie nawet w zimę w Norwegii. Ośnieżone góry to dla niego zabawa. Sprinter z tylnym napędem potrafi w zimę nie ruszyć z pobocza. (oczywiście na pusto) Uwagi dotyczą aut z kontenerami o DMC do 3,5t.
Trochę za niska szyba z przodu - bo mam wysoki fotel:) ... 1 uwaga: źle odprowadzana woda z szyby czołowej zalewa trójkątną szybkę w lewych drzwiach przez co pogarsza się widoczność w lewym lusterku ! 2 uwaga: końcówki spryskiwaczy są przyklejane do piór wycieraczek (po co ?) - są bez regulacji strumienia płynu spryskującego przednią szybę i przez złą konstrukcję lub za niskie zamontowanie płyn do mycia szyb nie dolatuje do górnej części przednie szyby ! Dzięki czemu po4 miesiącach używania auta mam porysowaną przednią szybę przez górną część wycieraczki. Smutne.
"Ergonomia, to dostosowanie maszyn i urządzeń do potrzeb fizycznych i psychicznych człowieka." - tu wszystko jest OK. Jedyna uwaga może dotyczyć fotela kierowcy : ma podłokietnik - to plus, ale powinien być pneumatyczny lub na amortyzatorku i sprężynie aby kierowca nie przyjmował każdego wstrząsu na kręgosłup. Na oryginalnym fotelu siedzi się jak na ławce w parku więc po miesiącu wywaliłem go i zamontowałem fotel na amortyzatorku ze sprintera.
Klima jest OK.... nawiewy również.
Dobrze , że nie produkują już takich aut z dźwignią zmiany biegów w podłodze. Kabina mogłaby być trochę dłuższa aby większa była przestrzeń między fotelami a deską rozdzielczą tak aby na postoju można było wygodniej poruszać się po kabinie np w celu zmiany odzieży lub wchodzenia do sypialni przez właz w dachu. Wiedzą o tym Ci kierowcy którzy mieszkają w takich superexpresowych autach poruszających się po całej UE ... .
Dopracowane. Przejechałem dopiero 115 000 km więc może się to zmieni ale na razie nic nie trzeszczy, nie stuka, nie piszczy.
Używam auta które jest wyposażone w kontenerek o dług ok 4,3m i kabinę sypialną więc pali więcej niż busik. Przy oszczędnej jeździe da się osiągnąć poziom 10.0 - 10.5 l/100km więc bez przesady. Jest OK.
Za te pieniądze powinno być 4 lata gwarancji. ps: w salonach renault trąbią o płatnych ofertach przedłużających dwuletnią gwarancję ale po wnikliwszej analizie tego bełkotu dochodzimy do smutnego wniosku że : oferta przedłużająca gwarancję dotyczy aut którymi właściciel nie ma zamiaru jeździć. Pojawiają się limity kilometrów a na końcu, po wysłuchaniu wszystkich moich pytań o cenę, warunki, dodatkowe wymagane przeglądy itp miły pan z obsługi przypomina sobie że ta oferta nie dotyczy masterów.
pękł lewy próg na stopniu kierowcy - po 5 miesiącach wsiadania do auta. Czy to wina mojej wagi ?
brak poważnych usterek.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.5 dCi 150KM 110kW [l/100km]